Wokół książki. Literatura kobieca.

Wokół książki. Literatura kobieca.
Pierwszy w tym roku wykład w ramach cyklu „Wokół książki” skierowany do studentów Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbył się w czwartek 12 lutego. Jego tematem była "Kobieta jako czytelnik i... twórca". Spotkanie poświęcone było szeroko rozumianej literaturze kobiecej, jej historii oraz rozwojowi na przestrzeni lat.
Studenci dowiedzieli się, że pierwsze użycie terminu „literatura kobieca” w polskiej krytyce literackiej odnotowano już w II połowie XIX wieku. Do feminizacji czytelnictwa przyczynił się rozwój gospodarczy, gdy zakłady rzemieślnicze oraz manufaktury przejęły domowe prace kobiet. W kobietach obudziła się wtedy potrzeba czytania, zwłaszcza o rzeczach, które znają, są interesujące, a przede wszystkim dla nich zrozumiałe. Sytuacja romansów ulegała zmianie od 1949 roku, gdy ten rodzaj pisarstwa został nazwany literaturą „złej popularności”. Lata 90. XX wieku przyniosły ożywienie literatury kobiecej. Wzrost zainteresowania był spowodowany przede wszystkim wzrostem twórczości samych kobiet i pojawiajacej się na rynku książki literatury kobiet.
Od 1992 roku czytelnictwo zostało zdominowane przez powieści romansowo - obyczajowe wydawane przez Wydawnictwo „Harlequin”.
Dalszą część spotkania poświęcono polskiej pisarce specjalizującej się w literaturze obyczajowej oraz powieściach adresowanych głównie do kobiet – Katarzynie Michalak uznawanej za jedną z najpopularniejszych pisarek współczesnych. Michalak - wielka miłośniczka zwierząt, z wykształcenia jest weterynarzem. Pisarstwo zrodziło się z jej największej pasji. Do czytania i książek.
W kolejnej części wykładu prowadząca skupiła się na dorobku wydawniczym Michalak. Jej prozę cechują wyjątkowe nasilenie emocji, wartka akcja, błyskotliwe dialogi i wyraziści, wiarygodni bohaterowie. Autorka w swojej twórczości nie zamyka się tylko na jeden gatunek literacki. Pisze powieści o charakterze obyczajowym, sensacyjnym, utwory z gatunku fantasy i opowiadania. Od 2007 roku Katarzyna Michalak wydała 53 powieści w 14 seriach.
Wzięto pod lupę także szeroką aktywność autorki w internecie. Pisarka od 2013 roku prowadzi bowiem autorskiego bloga, na którym ma wiele „fanek” swojej twórczości. Zamieszcza tam informacje o wszystkich swoich książkach i seriach wydawniczych, zachęca do ich czytania oraz dba o to by nie zabrakło wartościowych informacji dla osób zainteresowanych jej twórczością. Michalak prowadzi również osobiście oficjalny profil na Facebook, ma kanał na portalu Youtube oraz konto w serwisie Instagram.
Ostatnia część wykładu skupiła się na wywiadzie, który prowadząca spotkanie, bibliotekarka Czytelni Głównej naszej biblioteki, miała przyjemność przeprowadzać z autorką. Nie zabrakło również internetowych recencji dotyczących twórczości Michalak. Na podstawie przeprowadzonej przez pisarkę ankiety, wspólnie z uczestnikami wykładu starano się również sprawdzić, kim tak naprawdę są czytelnicy jej powieści.