przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Władysław Śliwoń z wizytą w Grodźcu

sliwon grodziec

8 grudnia uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Będzinie - Grodźcu spotkali się z uznanym będzińskim poetą, autorem bajek i legend dla dzieci Władysławem Śliwoniem, który wydał kolejną książkę dla swoich młodych czytelników. "Kucyk Angelo znowu z Wami" jest drugą częścią przygód niesfornego kucyka Angelo, który energią, temperamentem, pomysłowością oraz zadziornym charakterem ujął czytelników.

więcej informacji

dodano: 08.12.2011
Poetycki debiut Cezarego Granickiego

miroslawa dudek

16 grudnia gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie będzie CEZARY GRANICKI, laureat Nagrody Głównej tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego organizowanego od czterech lat przez będzińską książnicę. W trakcie spotkania odbędzie się promocja debiutanckiego tomiku wierszy poety pt. "Drogi niepowrotu" obejmującego 30 wierszy, w tym nagrodzone w konkursie "Miasto na piasku", "Każdy jest Rzymianinem" oraz "Wataha". Wydawnictwo, będące nagrodą główną w konkursie zostało dofinansowane przez bibliotekę.

Cezary Granicki urodził się w Będzinie. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, doktorem nauk humanistycznych, historykiem zajmującym się okresem napoleońskim. Sam o sobie mówi "jestem jednym z ostatnich bonapartystów w Polsce...". Lubi czytać książki i podróże. Wśród bliskich mu autorów wymienia Victora Hugo, Ernesta Hemingwaya, Francisa Clifforda i Antoniego Gołubiewa. W wolnych chwilach Ceazary Granicki pisze. Formą wypowiedzi stała się zarówno poezja jak i proza. Za twórczość został wielokrotnie nagradzany w konkursach literackich i poetyckich, m.in. w ogólnopolskim konkursie "Słowo matka i ojciec" organizowanym przez STKZD (II miejsce, 2011 r.), Wojewódzkim Konkursie Poetyckim (wyróżnienie, 2010 r.), w konkursie "O laur krakowski" (II miejsce).

W trakcie spotkania wiersze Cezarego Granickiego będą prezentowane m.in. w aranżacji Marleny Nowak i Karoliny Rojek, uczennic II Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie, które zaśpiewają wybrane utwory z debiutanckiego tomiku poety. Spotkanie poprowadzi Jacek Golonka.

Zapraszamy: 16 grudnia klub "Pod Sową" będzińskiej biblioteki, początek spotkania godz. 17.00.

dodano: 08.12.2011
"Pejzaż horyzontem zamknięty"

pejzaz horyzontem zamkniety

2 grudnia o godz. 17.00 w Galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyło się otwarcie wystawy "Pejzaż horyzontem zamknięty" autorstwa Pani Mirosławy Dudek.

Wystawa prezentowana będzie w Galerii będzińskiej biblioteki do końca stycznia w godzinach otwarcia placówki.

więcej informacji

dodano: 25.11.2011
Mikołaj rozdaje prezenty

spotkanie mikolajkowe

6 grudnia Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie odwiedził Mikołąj, który chętnie rozdawał prezenty. Na dzieci z Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Będzinie czekał worek pełen niespodzianek, "Nowe przygody Mikołajka" Rene Gościnnego oraz tradycyjny słodki poczęstunek. Mikołaj nie zapomniał także o bibliotekarzach, którzy ... bawili się wyśmienicie w jego towarzystwie.

więcej informacji

dodano: 25.11.2011
Kolejny raz... ŚLIWOŃ DZIECIOM

wladyslaw sliwon dzieciom

Po raz kolejny będziński poeta, znany autor bajek, legend i wierszy dla dzieci WŁADYSŁAW ŚLIWOŃ przygotował dla młodych czytelników niespodziankę. Właśnie ukazała się jego książka o przygodach niesfornego kucyka Angelo. To mikołajkowy prezent dla dzieci.

Druga część "Kucyka Angelo" ukazała się pt. "Kucyk Angelo znowu z Wami" i jest 17 publikacją w dorobku literackim autora, w tym 10 adresowaną do młodych mieszkańców Będzina. Do tych ostatnich wydawnictw Władysław Śliwoń ma szczególny sentyment. Kocha dzieci i jak często podkreśla pisze dla nich "nie piórem lecz sercem". Może w tym tkwi właśnie sekret popularności jego książek, które dzieci - te młodsze i nieco starsze - chętnie czytają. Z pewnością atrakcyjność zapewniają publikacjom nietuzinkowe ilustracje. Autorowi udaje się bowiem zapraszać do współpracy uznanych będzińskich artystów - plastyków. Dotychczas byli to m.in. Urszula Lewandowska - Zalewska, Piotr Zatorski, Dorota Korus, i Małgorzata Gawronek. W pracach przy ostatniej książce nastąpił jednak przełom. Władysława Śliwonia wsparła bowiem dwunastoletnia Zosia Szełęg ze Szkoły Podstawowej Nr 11 w Będzinie, która wykonała ilustracje oraz Patrycja Haja - Stasiak, nauczyciel, autorka projektu okładki.

Kucyk Angelo w jednej odsłonie...

(...) Dziś zadzwonił do mnie Karino

pochwalić się dobrą nowiną.

-Przyjeżdżaj natychmiast- wołał-

dostaliśmy dwa młode hucuły,

dwa koniki polskie,

otwiera się tu końska szkoła,

będzie jeszcze kilka kucyków

i co ty na to - cwany ćwiku?

Hm - nie wiem - może i racja.

W mieście - nuda, a tam ... egzaltacja.

No i towarzystwo - zaczynam kojarzyć,

Widzę w wyobraźni, co może się zdarzyć.

A więc w drogę wyruszamy,

i tam was zapraszam i tam się spotkamy (...).

Więcej o przygodach zabawnego kucyka można dowiedzieć się sięgając po książkę lub na spotkaniu z Władysławem Śliwoniem, który będzie gościem Filii Nr 5 (Grodziec) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie 8 grudnia o godz. 9.00.

ZAPRASZAMY

dodano: 02.12.2011
"Ratujmy zabytki naszego cmentarza"

towarzystwo przyjaciół bedzina

24 listopada 2011 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbył się koncert zespołu Maes Trio (fortepian, skrzypce, klarnet). Koncert zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Będzina, które w ten sposób złożyło podziękowania wszystkim osobom, które wsparły trwającą już ósmy rok akcję "Ratujmy zabytki naszego cmentarza". Profesjonalizm wykonawców oraz różnorodność repertuaru zapewniły uczestnikom spotkania wiele emocji.

więcej informacji

dodano: 28.11.2011
Górniczy stan

po latach pracy

Z okazji z zbliżającej się Barbórki 25 listopada Stowarzyszenie Inżynierów i Górników koło "ZAGŁEBIE" zorganizowało kolejne spotkanie górnicze "Po latach pracy". Było to jubileuszowe, X Zagłębiowskie Spotkanie Górnicze którego gościem specjalnym był m.in. były wiceminister górnictwa i energetyki Franciszek Wszołek oraz Roman Macuga, członek Zarządu Głównego SIiTG. Po odśpiewaniu hymnu górniczego omówiono bieżącą działalność zagłębiowskiego koła SIiTG, zaprezentowano wydany przez stowarzyszenie kalendarz na 2012 rok, który przekazano dyrektorowi będzińskiej biblioteki gdzie spotkanie zorganizowano, a następnie przedstawiono najnowszą publikację poświęconą górnictwu "Dawne, zapomniane kopalnie na terenie Ziemi Psarskiej" autorstwa Bolesława Ciepieli.

więcej informacji

dodano: 28.11.2011
Starsze wiadomości: « 1  2 3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  » 

Ilość aktualności w bazie: 131

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.