przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Miejsca pamięci w Będzinie

Miejsca pamięci w Będzinie Małgorzata Handzlik biblioteka

 Miejsca pamięci w Będzinie  to nowa publikacja, która trafia do rąk czytelników. Książka, której promocja odbyła się 24 lutego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie wydana została pod koniec 2010 roku z inicjatywy Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Ma charakter wydawnictwa popularnego, którego celem jest przypomnienie i ochrona przed zapomnieniem ważnego fragmentu historii regionu oraz ludzi którzy ją tworzyli.

więcej informacji

dodano: 28.02.2011
Miejsca pamięci w Będzinie

katarzyna śliwińska

24 lutego o godz. 16.30 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbędzie się promocja książki Dariusza Majchrzaka pt. "Miejsca pamięci w Będzinie". Publikacja, wydana z inicjatywy Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych została wydana staraniem Urzędu Miejskiego w Będzinie, Towarzystwa Przyjaciół Będzina, MiPBP w Będzinie oraz Muzeum Zagłębia.

Gościem spotkania będzie Małgorzata Handzlik, Poseł do Parlamentu Europejskiego której obecność jest ważną formą otwierania się bibliotek na świat i rolę bibliotek w europejskich strukturach.

"Miejsca pamięci w Będzinie" jest publikacją w której autor odnosi się do miejsc pamięci związanych z historią Będzina i Zagłębia Dąbrowskiego, miejsc pamięci poświęconych osobom związanym z miastem i regionem, miejsc traktowanych jak "rewolucyjne" i komunistyczne oraz poświęconych pamięci społeczności żydowskiej. Celem publikacji jest nie tyle uporządkowanie wiedzy historycznej, co przypomnienie mieszkańcom Będzina i Zagłębia Dąbrowskiego ważnego fragmentu historii regionu oraz ludzi, którzy ją tworzyli. Na ponad 140 stronach czytelnik ma okazję zobaczyć opisy a także współczesne i archiwalne zdjęcia kilkudziesięciu obiektów, które znajdowały się lub nadal znajdują na terenie Będzina i jego dzielnic. Wielu z nich nie ma w oficjalnych i urzędowych rejestrach, a o części nikt nie wie lub po prostu nie pamięta.

Autor wydawnictwa Dariusz Majchrzak jest młodym historykiem, absolwentem Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie ukończył 5-letnie studia magisterskie. Pochodzi z Czeladzi, ale swoje życie związał z dzielnicą Będzina - Grodźcem. Jest autorem publikacji poświęconych historii Zagłębia Dąbrowskiego, aktywnie działającym w Stowarzyszeniu Parcina. W realizacji wydawnictwa wspierali Dariusza Majchrzaka fotograf Robert Garstka, którego zdjęcia są zamieszczone w książce oraz artysta-plastyk Andrzej Kopka, który zajął się składem publikacji.

Zapraszamy!!!!

dodano: 23.02.2011
Uchwycić chwilę... - wernisaż malarstwa Katarzyny Śliwińskiej

katarzyna śliwińska

4 lutego w Galerii klubu "Pod Sową" będzińskiej biblioteki otwarta została nowa wystawa. Tym razem prezentowane jest malarstwo Katarzyny Śliwińskiej. To pierwsza indywidualna wystawa wrażliwej artystki, która związana jest z Będzinem, gdzie mieszka, pracuje i rozwija swoją pasję do malowania w prowadzonej przez Romualda Korusa pracowni malarstwa sztalugowego w będzińskim Ośrodku Kultury. Szczególnie bliska jest jej technika suchych pasteli oraz malarstwo akrylowe. Ulubionym tematem Katarzyny Śliwińskiwej są pejzaże, nie dziwi więc że wśród 26 prezentowanych obrazów znajdują się prace o tytułach: "Zimowisko", "Nadmorskie fale", "Opuszczony dom", "Bacówka", "Dzikie gęsi", "Poranna mgła", "Zarośla", "Leśna polana" czy "Jesień".

Prezentowana wystawa "Uchwycić chwilę" to pierwsza indywidualna ekspozycja Katarzyny Śliwińskiej. Dotychczas swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych i pokonkursowych, m.in. : "W kolorach tęczy" w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, XII Świętochłowickim Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej, IV Plenerze Malarskim "Będzińskie Pejzaże" oraz Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Znasz li ten kraj". Wystawi, którą można oglądać do końca lutego w godzinach otwarcia biblioteki towarzyszy prezentacja zdjęć autorstwa córki artystki, Pauliny Śliwińskiej. Zapraszamy. Wstęp wolny.

więcej informacji

dodano: 02.02.2011
Dziecięce ANIOŁY - finał konkursu plastycznego

biblioteka konkurs plastyczny

Będzińska biblioteka gościła ostatnio nie dwa, ale 316 aniołów , które wpłynęły na I Ogólnopolski Konkurs "Mój Własny Anioł" , którego inicjatorem było Przedszkole Miejskie Nr 11 w Będzinie. Konkurs adresowany był do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Jego celem było inspirowanie dzieci do twórczej pracy, rozwijanie ich zainteresowań różnorodnymi technikami plastycznymi i rozbudzanie ich dziecięcej fantazji.

Na konkurs wpłynęło 316 prac z 15 województw: wielkopolskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, podlaskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Miasto Będzin w konkursie reprezentowało 8 przedszkoli miejskich ( nr 1, 2, 4, 5, 6, 9, 10, 15) oraz 2 szkoły w których istnieją oddziały przedszkolne, tj. Szkoła Podstawowa Nr 4 w Będzinie oraz Szkoła Podstawowa w Dąbiu.

więcej informacji

dodano: 11.02.2011
"O ślimaczku, żabce, gąsce i leśnej rodzinie" - spotkanie autorskie z Janiną Barbarą Sokołowską

sokołowska

Jedną z tegorocznych atrakcji przygotowanych przez bibliotekę w ramach ferii zimowych było spotkanie autorskie z Janiną Barbarą Sokołowską. 26 stycznia do filii biblioteki w Łagiszy przybyły dzieci wraz z rodzicami, które chętnie wysłuchały historii "O ślimaczku, żabce, gąsce i leśnej rodzinie" , bajek pochodzących z pierwszej książki dla dzieci tej autorki.

więcej informacji

dodano: 02.02.2011
"Uchwycić chwilę ..." - wernisaż wystawy Katarzyny Śliwińskiej

4 lutego o godz. 17.00 w galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbędzie się wernisaż malarstwa Katarzyny Śliwińskiej "Uchwycić Chwilę". To pierwsza indywidualna wystawa artystki, która swój talent rozwija w pracowni malarstwa sztalugowego pod kierunkiem Romualda Korusa. Wystawa prezentuje 24 prace, wykonane suchą pastelą i akrylem. Zapraszamy. Wstęp bezpłatny

dodano: 02.02.2011
Opowieść o niezwykłej więzi Marie i Blanche

dkk

Pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone zostało książce Olova Per Enquista Enquista Opowieść o Marie i Blanche. Nie przypadkowo, bowiem rok 2011 jest Rokiem Marii Skłodowskiej - Curie, której osoba jest mocna eksponowana w książce Enquista , w dużej mierze opartej jest na faktach. Autor podejmuje w niej trudne kwestie szalonej miłości, wykluczenia społecznego, tragicznej choroby będącej efektem napromieniowania, w wyniku którego jedna z bohaterek traci obie nogi i rękę, problemu osób niezrównoważonych psychicznie i emancypacji kobiet.

więcej informacji

dodano: 02.02.2011
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 19  » 

Ilość aktualności w bazie: 131

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.