przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

"Znaszli ten kraj" - finał konkursu

strajk

15 listopada o godz. 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbędzie się finał IV Ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego "Znaszli ten kraj". Inicjatorem i organizatorem konkursu realizowanego w ramach Interdyscyplinarnych Warsztatów Artystycznych 2011 było Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konkursu objęli: Senator RP Zbigniew Meres, Poseł na Sejm Witold Klepacz i Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

dodano: 14.11.2011
Jesień już ...

jesien

Jesień

już

...

w

Będzinie

dodano: 10.11.2011

więcej informacji
"Miasto Śniących Książek"

musial

16 listopada o godz. 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbędzie się kolejne spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI. Tym razem rozmawiać będziemy o "Mieście Śniących Książek" Waltera Moersa.

Walter Moers jest jednym z najbardziej znanych niemieckich pisarzy i autorów. Swoje książki i komiksy kieruje zarówno do czytelników młodych jak i dorosłych. Jego styl pisania oraz brak politycznej poprawności przyciągnął ogromną liczbę czytelników i jednocześnie wpędził w nie lada problemy. Autor pozostaje w ukryciu, rzadko udziela wywiadów i nie pozwala się fotografować, a wszystko przez jedną z jego postaci komiksowych, którą nazwał Adolf, Nazistowska Świnia.

W książce "Miasto Śniących Książek" autor zabiera nas do wyimaginowanego świata Camonii - magicznej krainy zamieszkałej przez fantastyczne stwory. Moers utrzymuje że jest tylko tłumaczem książki, która jest dziełem Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów. Głównym bohaterem oraz narratorem jest wspomniany Hildegunst, młody smok pochodzący z Twierdzy Smoków, krainy, której wszyscy mieszkańcy poświęcili swoje życie literaturze. Otrzymuje on od swego wuja Dancelota Tokarza Sylab rękopis najwspanialszego dzieła jakie powstało w świecie Camonii. Niestety, nikt nie wie kto jest autorem rękopisu i jak posiadł tak wielki talent. Hildegunst wyrusza na poszukiwania autora, aby doczekał się on należytego uznania.

"Miasto Śniących Książek" jest bez wątpienia dziełem, które czyta się z prawdziwą przyjemnością. Ogromna ilość pomysłów autora jak i sposób ich przedstawienia sprawiają, że książka jest bardzo wciągająca i humorystyczna. Dodatkowo została dopełniona dużą ilością wspaniałych ilustracji, wykonanych przez samego autora, które w pełni odzwierciedlają opisy wydarzeń i postaci.

Ważnym elementem tej baśniowej historii są także uniwersalne sentencje które można dopasować do czasów współczesnych - takie jak:

"Problem polega na tym: Aby zarobić pieniądze, dużo pieniędzy, nie potrzebujemy wcale wspaniałej, nieskazitelnej literatury. To czego potrzebujemy, to miernota. Tandeta, szmelc, towar masowy. Więcej i coraz więcej. Potrzebujemy coraz grubszych, nic nie przekazujących książek. Liczy się tylko sprzedany papier. A nie słowa, które się na nim znajdują".

ZAPRASZAMY

dodano: 10.11.2011
Zdrowie i medycyna - zajęcia edukacyjne

zdrowie i medycyna

Od siódmego do dziewiątego listopada obchodzony jest Tydzień Biblioteki w Szkole Podstawowej Nr 11 w Będzinie. Z tej okazji w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy przygotowano cykl zajęć edukacyjnych Zdrowie i medycyna: "Gdy ludzie dynie zjadają, chorób nie znają", w trakcie których szóstoklasiści mają wzbogacić swoją wiedzę na temat zdrowia oraz różnych źródeł informacji, w tym informacji bezpośredniej.

więcej informacji

dodano: 08.11.2011
Wyróżnieni w programie edukacyjnym "EKOLOGIA W MIEŚCIE"

strajk

Pod koniec października w sali audytoryjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej odbyła się konferencja podsumowująca program edukacyjny "Ekologia w mieście - rozwijanie zainteresowań i uzdolnień naukowych dzieci i młodzieży". W trakcie spotkania uczestnikom programu zostały wręczone publikacje z pracami konkursowymi "Ekologia w mieście" oraz certyfikaty, a Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie za pomoc w realizacji programu otrzymała podziękowania.

Inicjatorem programu adresowanego do młodzieży z Dąbrowy Górniczej, Będzina i Sosnowca było Stowarzyszenie Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej. Program realizowano w formie warsztatów prowadzonych w oparciu o środowisko przyrodnicze terenów zielonych w mieście. Tematami warsztatów były m.in. obserwacje meteorologiczne, gleba i życie w glebie, próby obserwacji efektu cieplarnianego, flora i fauna parku oraz sposoby poszukiwania informacji ekologicznej w zbiorach biblioteki, prasie i Internecie.

dodano: 04.11.2011
Wystawa fotografii "Twarze. Ikony i znajome"

janusz musial

3 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie otwarto wystawę fotografii "Twarze. Ikony i znajome". To kolejna prezentowana w Galerii "Pod Sową" będzińskiej biblioteki ekspozycja, która została zorganizowana przy współpracy z Domem Kultury w Rybniku w ramach IV Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej - OFFO 2011. W tegorocznej edycji Festiwalu wzięło udział 22 autorów zagranicznych m.in. z Kanady, USA, Francji i Ukrainy oraz 50 polskich. W sumie przygotowano 42 wystawy festiwalowe na terenie województwa, którym towarzyszą pokazy multimediów oraz filmów otworkowych.

więcej informacji

dodano: 04.11.2011
"Strajk - Porozumienia - Związek"

strajk

2 listopada w dolnym holu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie otwarto wystawę edukacyjną "Strajk - Porozumienia - Związek". Ekspozycja została przygotowana z okazji XXX rocznicy narodzin "Solidarności" przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach - dra Jarosław Neja i dra Tomasz Kurpierz.

Tematem zaprezentowanych fotografii i dokumentów są wydarzenia związane z przebiegiem strajków sierpniowo - wrześniowych, jakie miały miejsce w roku 1980 na terenach Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Autorzy skupili się w szczególności na strajkach w Hucie "Katowice", która stała się jednym z głównych ośrodków niezależnego ruchu związkowego w regionie i jednym z najważniejszych w całym kraju. Podpisane tam Porozumienie Katowickie uzupełniało i rozszerzało umowy zawarte między strajkującymi, a władzą na Wybrzeżu.

Wystawa powstała przy współpracy Stowarzyszenia Pokolenie w Katowicach oraz Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" ArcelorMittal Poland S.A. - Dąbrowa Górnicza.

Wystawa "Strajk - Porozumienia - Związek" prezentowana będzie do końca listopada w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy.

dodano: 03.11.2011
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4 5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  » 

Ilość aktualności w bazie: 131

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.