przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Bibliotekarze z Będzina uhonorowani odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Nagrody dla bibliotekarzy

Dziś w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach bibliotekarze Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odebrali odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Odznaki przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury odebrała Małgorzata Janas i Beata Wardęga. Uroczystego wręczenia odznaczeń dokonał wicewojewoda Mariusz Trepka.

Listy gratulacyjne, słowa uznania oraz kwiaty bibliotekarze otrzymali również od Prezydenta Miasta Będzin Łukasza Komoniewskiego, inicjatora wniosków o uhonorowanie odznaczeniami bibliotekarzy będzińskiej książnicy.

więcej informacji

dodano: 17-01-2017
Bibliotekarze i animacja poklatkowa

Szkolenie z animacji poklatkowej

Posiadając komputer, aparat czy nawet telefon komórkowy każdy jest w stanie stworzyć swoją animację. Wszystko, czego potrzebujemy to pomysł, chęci i trochę czasu by ożywić zwykły rysunek na kartce papieru. W jaki sposób? Na to właśnie pytanie bibliotekarze z naszego powiatu uzyskali odpowiedź podczas warsztatów animacji poklatkowej, które odbyły się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie 12 stycznia 2017 r. Uczestnicy szkolenia zostali wprowadzeni w teorię tworzenia animacji oraz zapoznani co jest potrzebne by rozpocząć zabawę w świecie animacji.

Pierwszym krokiem było stworzenie scenariusza historii mającej miejsce, jak można było się spodziewać po uczestnikach, w bibliotece. Kolejnym punktem warsztatów było przystąpienie do kreatywnej części pracy. Na potrzeby animacji bibliotekarze stworzyli postaci oraz scenografię używając do tego jedynie artykułów papierniczych, flamastrów oraz kredek. To wystarczyło, by przed obiektywem aparatu podłączonego do komputera stworzyć historię czytelnika z magicznym sekretem oraz zaradnej bibliotekarki.

Uczestnicy warsztatów nauczyli się również, jak przekazywać zdobyte umiejętności na własnych zajęciach edukacyjnych kierowanych do najmłodszych użytkowników bibliotek. Może w przyszłości te małe warsztaty zaowocują kolejnym sukcesem na miarę oscarowego "Piotrusia i Wilka"?

więcej informacji

dodano: 17-01-2017
Dyskusyjny Klub Książki zaprasza

DKK

W środę 18 stycznia w klubie "Pod Sową" będzińskiej biblioteki odbędzie się pierwsze w 2017 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowicze dyskutować będą o książce "Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert.

"Usypać góry" to wydana w 2015 roku niezwykle ciekawa publikacja z gatunku literatury faktu. Autorka książki, reporterka i pisarka, w niezwykły sposób porusza historię zachodniej części białoruskiego Polesia, które przed II wojną światową leżało w granicach Polski. Krainy, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusi, Żydzi i Poleszucy, czyli "tutejsi", dla których ojczyzna to miejsce człowieka w kosmosie. Książa stanowi zbiór interesujących reportaży, w których Małgorzata Szejnert przybliża nie tylko bogatą historię Polesia, ale przede wszystkim pokazuje, jak obecnie żyje się tam ludziom.

Wszystkich zainteresowanych dobrą literaturą i żywiołową dyskusją w gronie przyjaciół książek zapraszamy 18 stycznia o godzinie 17.00 do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Wstęp wolny.

dodano: 11-01-2017
Gala Robotów

Gala Robotów

7 Stycznia w będzińskiej książnicy odbyła się wielka Gala Robotów podczas której rozstrzygnięty został konkurs "Wiedz@ da Ci bezpieczeństwo w sieci". Celem konkursu było przybliżenie uczestnikom zagadnień z zakresu nauki o technologiach informacyjnych oraz zachęcenie do korzystania z najnowszych zdobyczy nauki.

Serdecznie gratulujemy:

 • Juli Malinowskiej za zdobycie I miejsca,
 • Mateuszowi Pawłowskiemu za zajęcie II miejsca
 • Tomaszowi Kubatowi, Adrianowi Kaczmarczykowi, Olivii Majcher za zajęcie III miejsca oraz wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie.

Oprócz udziału w gali wręczenia nagród wszyscy zebrani mogli wziąć udział w warsztatach robotycznych. Zajęcia przeprowadzone przez firmę Twórcza Edukacja Zajęcia Pozalekcyjne Paweł Górecki - Twójrobot spełniły oczekiwania dzieci i młodzieży na różnym stopniu zaawansowania wiedzy związanej z informatyką, robotyką i programowaniem.

Dla najmłodszych uczestników przewidziano budowanie i programowanie robotów z zestawów Robokids i Mindstorms. Młodzież uczestnicząca na warsztatach na poziomie zaawansowanym pracowała na zestawie RoboKit i zajęła się programowaniem w języku C. Udział w warsztatach i możliwość samodzielnego wykonania robota dostarczyły wszystkim uczestnikom dużo satysfakcji będąc jednocześnie doskonałym połączeniem zabawy i nauki.

więcej informacji

dodano: 11-01-2017
Szkolenie na temat stresu i wypalenia zawodowego w pracy bibliotekarza

Szkolenie na temat stresu i wypalenia zawodowego w pracy bibliotekarza

5 stycznia bibliotekarze będzińskiej biblioteki uczestniczyli w szkoleniu pt. "Stres i wypalenie zawodowe". Szkolenie prowadzone przez Aleksandrę Skwarę, psychologa, terapeutę, mediatora dostarczyło wiele wiedzy na temat niebezpiecznego zjawiska, które występuje najczęściej w zawodach wymagających intensywnych kontaktów z ludźmi. Podczas szkolenia bibliotekarze poznali najczęstsze przyczyny, objawy i konsekwencje długofalowego stresu, który prowadzi do wypalenia zawodowego lub równie często do depresji. Dowiedzieli się także, jakie środki prewencyjne stosować zanim pojawią się pierwsze syndromy wskazujące na wypalenie zawodowe.

więcej informacji

dodano: 11-01-2017
Sukcesy będzińskich bibliotekarzy

Po wyróżnieniu, jakim jest Srebrna Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznana przez Sejmik Województwa Śląskiego w październiku 2016 roku Ewie Jeszke i Małgorzacie Janas, bibliotekarzom Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, pracownicy książnicy ponownie mają powód do dumy. Na wniosek Prezydenta Miasta Będzina Łukasz Komoniewskiego Małgorzata Janas i Beata Wardęga zostały uhonorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Wręczenie nadanych odznak odbędzie się 12 stycznia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

fotografia bibliotekarza

Starszy bibliotekarz Ewa Jeszke pracuje w będzińskiej bibliotece od 1983 roku. Od 23 lat prowadzi samodzielnie jedną z większych agend będzińskiej biblioteki - mieszcząca się w dzielnicy Łagisza filię nr 4. Jest bibliotekarzem, który pracuje z pasją i radością, ciesząc się sympatią czytelników, współpracowników i przełożonych. Cechuje ją wysoka kultura osobista i empatia oraz umiejętność rejestrowania potrzeb i oczekiwań czytelniczych i kulturalnych swoich użytkowników. Swoje kompetencje, fachowość i wiedzę Ewa Jeszke stara się przekazywać pomagając młodym pracownikom, stażystom i praktykantom. Jest kompetentna, konsekwentna i niezwykle dokładna w podjętych przez siebie działaniach, które są wyzwaniem wymagającym ogromnego potencjału twórczego.

fotografia bibliotekarza

Małgorzata Janas, także starszy bibliotekarz, pracuje w bibliotece od 1986 roku, a od stycznia 1991 roku prowadzi największą filię nr 1 - Ksawera biblioteki. Jest cenionym pracownikiem, któremu zdobyte doświadczenie zawodowe pozwala współpracować z różnymi osobami, bez względu na wiek. Doskonale realizuje się w pracy z młodym czytelnikiem, jaki i seniorami, z którymi jako koordynator działającego przy jej filii Klubu Seniora zachęca osoby dojrzałe do prowadzenia aktywnego i zdrowego stylu życia. Małgorzata Janas dynamicznie współpracuje z placówkami oświatowymi oraz lokalnymi stowarzyszeniami i organizacjami. Jest osobą ambitną, kreatywną, włącza w działania biblioteki miłośników i pasjonatów różnych dziedzin, jak też osoby dotychczas społecznie wycofane, nie uczestniczące w kulturalnym życiu dzielnicy czy miasta. Cechuje ją aktywność i zaangażowanie, które przejawia się gotowością do pracy na rzecz krzewienia kultury czytelniczej i informacyjnej.

dodano: 05-01-2017
I Będzińska Gala Robotów i ogłoszenie wyników konkursu "Wiedz@ da Ci bezpieczeństwo w sieci"

W imieniu organizatorów konkursu "Wiedz@ da Ci bezpieczeństwo w sieci" informujemy, że zwyciężyły prace następujących autorów:

 • I miejsce: Julia Malinowska - nagroda główna - Udział w półkoloniach zimowych 2017
 • II miejsce: Mateusz Pawłowski - Darmowy udział we wszystkich Robotycznych Sobotach w roku szkolnym 2016/2017
 • III miejsce: (ex aequo) Tomasz Kubat, Adrian Kaczmarczyk, Olivia Majcher - 50% zniżki na udział w Robotycznych Sobotach w roku szkolnym 2016/2017

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy 7 stycznia do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie na I Będzińską Galę Robotów, podczas której zwycięzcy przedstawią swoje prace oraz odbiorą nagrody!

Na I Będzińską Galę Robotów zapraszamy także wszystkich zainteresowanych informatyką, robotyką i programowaniem. W programie warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Możliwość zapoznania się z systemami Lego Mindstorms, Robokids i RoboRobo oraz nowość ScottieGo!

Program:

Dla dzieci:

 • 9:00 - 13:00 - warsztaty: Budowanie i programowanie robotów - poziom podstawowy - zestawy Robokids i Mindstorms (wiek: min. 5 lat)
 • 9:00 do 13:00 - warsztaty: Budowanie i programowanie robotów - poziom zaawansowany - zestawy RoboKit, programowanie w języku C - NOWOŚĆ! (wiek: min. 12 lat)

Dla rodziców:

 • 10:00 - 12:15 - warsztaty dla rodziców - Rodzicielstwo biskości na co dzień
 • 13:00 - 14:00 - Spotkanie z coachem - Sławomir Gątkowski, certyfikowany coach, doświadczony w pracy w obszarze relacji i komunikacji będzie odpowiadał na pytania związane z budowaniem i utrzymywaniem dobrych relacji w rodzinie.

Ogólne:

 • 14:00 - Prezentacje zwycięskich prac konkursowych w konkursach "Zadbaj o swoje bezpieczeńtwo w sieci"
 • 14:30 - Rozdanie nagród

Wstęp na wszystkie warsztaty jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.

dodano: 05-01-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8 

Ilość aktualności w bazie: 56

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.