przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Baśniowa "Noc z Andersenem"

Noc z Andersenem

Ostatniego marca br. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Będzinie zapanował rwetes charakterystyczny dla wyjątkowych emocji, jakie towarzyszyły dzieciom przybyłym do książnicy, by spędzić noc między książkowymi regałami. Okazją do nocnych ksiąg poznawania była organizowana już po raz piętnasty międzynarodowa impreza czytelnicza dla dzieci pt. "Noc z Andersenem", nad którą patronat honorowy objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

Przedsięwzięcie organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena zainicjowali w roku 2000 bibliotekarze w Czechach. Jego głównym celem jest propagowanie literatury dziecięcej, rozbudzenie w najmłodszych potrzeb czytelniczych oraz popularyzacja idei głośnego czytania. W realizacji celów bibliotekę w Będzinie wspierają dorośli entuzjaści czytania i znawcy literatury, przyjaciele dzieci i książek. W tym roku zaproszenie do czytania na dworze "Królowej Śniegu" przyjęli przedstawiciele władz samorządowych miasta, m.in. Daria Paterek, Wiceprezydent Miasta Będzina oraz Krzysztof Dudziński, Przewodniczący Rady Miejskiej Będzina. Fragmenty baśni prezentowali także przedstawiciele świata kultury w osobie Wojciecha Żaka, aktora Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz poetki i autorki książek dla dzieci Krystyny Borkowskiej. Wśród gości, którzy co roku zachęcają dzieci do czytania nie zabrakło przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, którą reprezentował Naczelnik Wydziału Prewencji, podinsp. Janusz Dąbrowski. W mroźną podróż Gerdy i Kaja zaprosiła uczestników spotkania także redaktor naczelna "Aktualności Będzińskich", Marta Sowińska - Kłosowska, dr Katarzyna Krzan, prowadząca wydawnictwo internetowe e-bookowo.pl oraz niezwykła podróżniczka, blogerka i entuzjastka czytania Lidia Stefek, która wcieliła się w rolę złej i zimnej Królowej Śniegu. Jednak największy aplauz wywołał Mateusz Przybyła, zawodnik MKS Będzin, który zachęcał dzieci nie tylko do czytania, ale także do kibicowania swojej drużynie.

Uczestnicy baśniowej nocy zauroczeni gośćmi, światem baśni i sportu wybrali się pod bezpieczną eskortą Straży Miejskiej w Będzinie w podróż - niespodziankę do mieszczącej się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Bawialni. Tam, wykorzystując dostępne trampoliny i inne atrakcje wykazali się swoimi umiejętnościami, niezwykłą pomysłowością oraz kondycją fizyczną.

Podczas tegorocznej "Nocy z Andersenem" do wędrowania po świecie bajek, nie koniecznie tych Andersena, zachęcali dzieci również aktorzy Teatru Trip z Świętochłowic, którzy zaprezentowali interaktywny spektakl "Tajemnica skarbu na kurzej nóżce". Emocje, jakich dostarczyli na długo pozostaną w pamięci dzieciaków, podobnie jak pamiątkowe zdjęcie z Królową Śniegu, czarodziejskie sopelki, na których pisano urodzinowe życzenia dla największego baśniopisarza oraz bieg tropem Królowej Śniegu, podczas którego odbyły się warsztaty i zajęcia m.in. w bibliotecznych magazynach. Każdy z młodych czytelników uczestniczących w tegorocznej "Nocy z Andersenem" otrzymał pamiątkowy dyplom od Prezydenta Miasta Będzina oraz upominki, które na długo będą okazją do wspomnień tego wyjątkowego wydarzenia.

W trakcie imprezy wszystkie dzieci miały zapewniony posiłek, napoje, owoce i słodycze, a po nocy spędzonej pomiędzy bibliotecznymi regałami także pożywne śniadanie.

A wszystko dzięki darczyńcom, na których hojność i serce biblioteka mogła liczyć. W imieniu usatysfakcjonowanych uczestników będzińskiej "Nocy z Andersenem" dziękujemy serdecznie właścicielom Restauracji Karmnik w Będzinie za kolorową i zdrową kolację oraz śniadanie, Marketowi Kaufland w Będzinie, Centrum dietetycznemu Natur House, za zapewnienie owocowej porcji witamin, właścicielce sklepu Świat Kawy i Herbaty "Ksantyna" za ufundowanie poczęstunku z produktów lokalnych rolników, którymi raczyli się rodzice pozostawiający dzieci pod opieką bibliotekarzy. Dziękujemy również Dorocie Płazińskiej, właścicielce wypożyczalni strojów oraz dyrektorowi Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, którzy od lat wspierają będzińską książnicę udostępniając potrzebne kostiumy oraz elementy scenografii, dzięki czemu "Noc z Andersenem" ma jeszcze bardziej baśniowy i niepowtarzalny charakter.

więcej informacji

dodano: 05-04-2017
WINDYKACJA ZBIORÓW w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie

Windykacja zbiorów

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie kontynuując działania mające na uwadze odzyskanie zbiorów bibliotecznych wypożyczonych w latach 2006-2014 oraz należności wynikających z tytułu ich nieterminowego zwrotu podjęła w 2017 roku współpracę z Firmą Legal Debt Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Decyzja o współpracy z firmą windykacyjną podyktowana troską o Czytelników, którzy systematycznie korzystają z biblioteki i wywiązują się ze swoich zobowiązań, a niejednokrotnie nie mogą skorzystać z poszukiwanej lektury, była decyzją trudną. Zanim została podjęta, Biblioteka w grudniu 2013 roku ogłosiła Amnestię, podczas której można było oddać książki i inne materiały biblioteczne bez konsekwencji finansowych. Od sierpnia 2014 roku prowadzona była także akcja informowania Czytelników o możliwości podjęcia przez Bibliotekę współpracy z firmą windykacyjną, podczas której Biblioteka apelowała o zwrot zaległych materiałów bibliotecznych. W ramach tych działań ukazały się:

 • komunikaty umieszczenie na tablicach informacyjnych we wszystkich agendach w Bibliotece Głównej oraz Filiach
 • komunikaty informacyjne zamieszczone na stronie internetowej oraz profilu FB Biblioteki
 • ulotki informacyjne
 • artykuły prasowe (Aktualności Będzińskie, Dziennik Zachodni, Wiadomości Zagłębia - wydanie internetowe)
 • apele na stronach serwisów internetowych (Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Będzin nasze miasto)
 • materiał informacyjny zrealizowany przez telewizję internetową Kanał99

Na bieżąco prowadzono korespondencję z Czytelnikami w formie wezwań do zwrotu wypożyczonych zbiorów.

Na mocy zawartej 02 marca 2017 roku Umowy o świadczenie usług windykacyjnych Firma Legal Debt Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przyjęła na siebie obowiązek wykonania usługi windykacji należności na rzecz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Na mocy podpisanej umowy

 1. Wszelkie ściągane przez Firmę należności będą wpłacane przez dłużników na wskazany numer rachunku bankowego.
 2. Firma będzie podejmowała i prowadziła czynności windykacyjne tak, aby zwrot książek lub ich pieniężny ekwiwalent w przypadku zgubienia lub zniszczenia nastąpił w Bibliotece Głównej lub Filiach MiPBP w Będzinie.
 3. Biblioteka w okresie ważności zlecenia nie prowadzi z czytelnikami/dłużnikami żadnych uzgodnień dotyczących spłaty zadłużenia, kierując osoby zainteresowane do rozmów z Firmą. Postępowanie polubowne prowadzone przez Wykonawcę w formie negocjacji z dłużnikami i stosowanie instrumentów prawnych, ma na celu doprowadzenie do wykonania zobowiązań dłużników w stosunku do Biblioteki.
 4. Firma Legal Debt zobowiązana jest do podejmowania w stosunku do czytelnika/dłużnika działań zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zachowując należytą staranność, zgodnie z przyjętymi zasadami współżycia społecznego oraz powszechnie akceptowanymi zasadami kultury osobistej.
 5. Działania Firmy nie mogą narażać dobrego imienia Biblioteki na jakikolwiek uszczerbek.

Działanie podjęte przez Bibliotekę zgodnie z zapisami ustawowymi i regulaminowymi, mają na celu przeciwdziałanie rozproszeniu zbiorów bibliotecznych pozyskanych ze środków publicznych, a tym samym zwiększenie ich dostępności dla wszystkich użytkowników biblioteki. Książka jest przedmiotem użyczenia, stanowi własność i majątek biblioteki, który jest dobrem wspólnym.

Dane do kontaktu z Firmą Legal Debt Sp. z o.o.:

tel. : 22 233 07 97

e-mail : kontakt@legaldebt.pl

dodano: 04-04-2017
Rzeczy nieważne, wydarzenia błahe profesora Jacka Rykały

Jacek Rykała

"Rzeczy nieważne, wydarzenia błahe" to książka autorstwa Jacka Rykały, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, który 30 marca gościł w Muzeum Zagłębia w Będzinie. Spotkanie, którego współorganizatorem była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Będzina, Łukasz Komoniewski.

Książka "Rzeczy nieważne, wydarzenia błahe" ukazała się w 2016 roku nakładem wydawnictwa "Śląsk". Jest wyborem tekstów powstałych na przestrzeni czterdziestu lat, które autor podzielił na opowiadanka, wierszyki i dramacik. Publikacja została wzbogacona fotografiami autorstwa Jacka Rykały, które podobnie jak zawarte w książce teksty, działają mocno na wyobraźnię odbiorcy.

W trakcie spotkania promującego publikację profesor Jacek Rykała zabrał odbiorców w podróż sentymentalną do rzeczy nieważnych i wydarzeń błahych, których doświadczamy na co dzień, by po czasie zorientować się, że nabierają one głębokich i ponadczasowych znaczeń, tak jak zielona brama, czy zardzewiały mały kluczyk. Rozmowę z profesorem Jackiem Rykałą, wzbogacaną prezentowanymi fragmentami książki, poprowadził Andrzej Noga, poeta, a zarazem bibliotekarz będzińskiej książnicy.

więcej informacji

dodano: 04-04-2017
X edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetycki im. Władysława Stefana Sebyły

X edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetycki im. Władysława Stefana Sebyły

Tradycją Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie stał się ogłaszany od lat Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Władysława Stefana Sebyły.> Tegoroczna X edycja konkursu adresowanego do autorów, twórców i poetów zarówno niezrzeszonych, jak i członków związków twórczych odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Partnerem wspierającymi bibliotekę jest Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka w Mikołowie oraz Towarzystwo Historyczne Szembeków w Warszawie.

Konkurs ma charakter otwarty. Jego celem jest inspirowanie do aktywności twórczej i rozbudzanie zainteresowań twórczością poetycką, pielęgnowanie piękna języka polskiego oraz konfrontacja twórczości poetyckiej. Nagrodą Główną konkursu jest dofinansowanie do wydania tomiku poetyckiego w wysokości 1 000 zł. Dotychczas w ramach konkursu organizatorzy mieli przyjemność wydać tomik "50 wierszy na godzinę" Iwony Świerkuli (Warszawa, 2016), "Gdy zamszowieje ligustr" , Anny Piliszewskiej (Wieliczka, 2015), "Syta cisza", Eli Galoch (Turek, 2014), "Przekazy podprogowe", Patryka Chrzana (Dąbrowa Górnicza, 2013), "W objęciach wiatru" Jolanty Wychowaniec (Sosnowiec, 2012), " Drogi niepowrotu" Cezarego Granickiego (Gródków, 2011) oraz "Północna strona" Bartosza Wiczkowskiego (Dąbrowa Górnicza, 2010). Zestawy utworów konkursowych można dostarczyć osobiście do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie lub przesłać na adres biblioteki z dopiskiem: konkurs poetycki. Szczegółowe warunki konkursu zawiera

REGULAMIN.

dodano: 16-03-2017
Dzień pamięci Biskupa Adam Śmigielski - Honorowego Obywatela Miasta Będzina

Dzień pamięci Biskupa Adam Śmigielski

Z inicjatywy Rady Miejskiej Będzina (uchwała Nr VIII/67/2011 z dnia 28 marca 2011 r.) 25 marca obchodzony jest w mieście Dzień Pamięci Biskupa Adama Śmigielskiego, Honorowego Obywatela Miasta Będzina. Z tej okazji Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie przygotowała wystawę BISKUP ADAM ŚMIGIELSKI HONOROWY OBYWATEL MIASTA BĘDZINA, podkreślającą rolę i znaczenie osoby pierwszego Biskupa Sosnowieckiego, który dla królewskiego miasta Będzina miał zawsze wiele sympatii.

więcej informacji

dodano: 28-03-2017
Akcja książka raz przeczytana, czyli będzińska wymiana książek

Akcja książka raz przeczytana, czyli będzińska wymiana książek

25 marca w będzińskiej bibliotece odbyła się akcja wymiany książek raz przeczytanych. W trakcie 5 godzin trwania akcji nowych właścicieli znalazło prawie 400 książek z roczników 2000-2017. Wymiana Książek to inicjatywa Śląskich Blogerów Książkowych zrzeszających piszących o literaturze blogerów oraz fascynatów książek z całego Śląska. Ich celem jest propagowanie czytelnictwa i promocja literatury między innymi poprzez organizację wymian książkowych, paneli dyskusyjnych, spotkań autorskich oraz akcji promujących literaturę w social mediach i na blogach.

więcej informacji

dodano: 28-03-2017
Bieżące problemy w zakresie gospodarki finansowej

Bieżące problemy w zakresie gospodarki finansowej

20 marca 2017r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie we współpracy z Ogólnopolskim Instytutem Nieruchomości z siedzibą w Katowicach zorganizowała szkolenie dla Zakładów i Jednostek budżetowych, którego przedmiotem były BIEŻĄCE PROBLEMY W ZAKRESIE GOSPODARKI FINANSOWEJ, RACHUNKOWOŚCI I SPRAWOZDAWCZOŚCI Szkolenie prowadziła p. Ewa Koszela - naczelnik Wydziału Kontroli Gospodarki Finansowej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Mamy nadzieję, że wiedza pozyskana na szkoleniu pozwoli na swobodne poruszanie się w zmieniających się przepisach jak i podejmowaniu trafnych decyzji.

więcej informacji

dodano: 24-03-2017
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8 9  10  11  12  13  14  15  16  » 

Ilość aktualności w bazie: 112

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • eactive
 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.