przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Kolorowy zawrót głowy

Plakat Familia

Kolorowy zawrót głowy czeka na wszystkich, którzy lubią w obrazie widzieć ekspresję autora, wzmocnioną intensywnością barw i ilością kolorów. To wszystko emanuje z prac prezentowanych na wystawie przygotowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Familia" z Czeladzi. Ekspozycja, której otwarcie odbędzie się 14 grudnia 2018 r. o godzinie 10.00 w Galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie prezentuje aktywność artystyczną podopiecznych Stowarzyszenia "Familia" oraz placówek pomocowych z Będzina, Czeladzi, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Gościem młodych artystów będzie Pani Katarzyna Adamczyk-Drożyńska, która specjalnie na piątkowy wernisaż przygotowała mini recital.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

dodano: 12-12-2018
25. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

25. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

25. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek to najnowsza wystawa prezentowana od 10 grudnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Przygotowana z okazji jubileuszu festiwalu ekspozycja przedstawia bogatą historię wydarzenia, począwszy od pomysłu jego organizacji, który zainicjowała pełna zapału młodzież, aż do ostatnich lat, kiedy to festiwal stal się ważnym na mapie kulturalnej Polski wydarzeniem pielęgnującym tradycyjną polską kolędę i pastorałkę.

Przygotowana przez organizatorów festiwalu wystawa to bogate źródło informacji o kolejnych ważnych dla jego historii zmianach zasięgu z regionalnego na ogólnopolski, a następnie na międzynarodowy, o rosnącym zainteresowaniu festiwalem, o czym zaświadcza utrzymująca się od kilku lat liczba uczestników bliska 30 tys. osób. Wystawa eksponuje także osobę ks. kan. Kazimierza Szwarlik, patrona wydarzenia począwszy od 2006 roku praz mapę 38 miast Polski, w których odbywają się przesłuchania festiwalowe organizowane również na Ukrainie, Litwie i Białorusi. Trwający już 25 lat Festiwal Kolęd i Pastorałek to także historia 2 będzińskich parafii, w których organizowane są uroczystości finałowe. Początkowo była to mająca 700-letnią historię Parafia Św. Trójcy, a od roku 2000 Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu.

Wystawa "25. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek" prezentowana będzie w będzińskiej książnicy do piątku, 14 grudnia, w godzinach otwarcia biblioteki (od 10.00 do 19.00). Kolejne miejsca ekspozycji można będzie śledzić na profilu Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Zapraszamy do oglądania i przypominania sobie festiwalowych historii, które mocno wpisują się w historię i polskiej tradycji i historii miasta Będzin.

więcej informacji

dodano: 13-12-2018
Literackie spotkania z Mikołajem

Literackie spotkania z Mikołajem

Mikołajkowe spotkania z książkami zorganizowała dla dzieci filia nr 2 - Warpie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie 6 grudnia. Jedno, dopołudniowe odbyło się w grupie "Biedronek" Przedszkola Miejskiego nr 10, drugie, w którym uczestniczyły dzieci z Miejskiej Świetlicy Środowiskowej, odbyło się w bibliotece. Uczestniczące w spotkaniach dzieci po wysłuchaniu legendy o św. Mikołaju oraz wierszyków i opowiadań, których głównym bohaterem był oczywiście Mikołaj chętnie dzieliły się swoją wiedzą na temat miejsca zamieszkania Mikołaja, kim są jego pomocnicy oraz w jaki sposób dostarcza prezenty dzieciom. Był też czas na kolorowanie i wycinanie mikołajkowych portrecików, śpiewanie piosenek dla Mikołaja, pełne śmiechu zabawy ruchowe oraz czytanie fragmentu książki "Prezent dla świętego Mikołaja". Każda z grup dzieci otrzymała od bibliotecznego Mikołaja, co to płaszczyk ma w śniegowe gwiazdki, barwną czapę i szal w paski prezent w postaci książki, która z pewnością niejednokrotnie będzie czytana i przez dzieci oglądana.

więcej informacji

dodano: 10-12-2018
Jan Dorman w Będzinie - projekt realizowany w ramach 660. rocznicy nadania praw miejskich Będzinowi

Plakat Dorman spotkania

W najbliższą środę 12 grudnia o godzinie 17.00 w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbędzie się ostatnie spotkanie z cyklu "JAN DORMAN W BĘDZINIE" realizowanych przez Fundację im. Jana Dormana w ramach projektu dofinansowanego ze środków budżetu Miasta Będzin.

Podczas spotkania Prezes Fundacji, Iwona Dowsilas, podsumuje kilkanaście spotkań poświęconych wyjątkowemu artyście teatralnemu, jakim był Jan Dorman, twórca scenariuszy, autor muzyki i scenografii, reżyser, inscenizator, którego pomysły można zakwalifikować do najważniejszych dokonań polskiego teatru po II wojnie światowej. Wcześniej, w trakcie organizowanych od czerwca spotkań mówiono o początkach teatralnej działalności Jana Dormana, o Eksperymentalnym Teatrze Dziecka oraz założonym i działającym do dziś Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie, o pedagogicznej i artystycznej działalności Jana Dormana, jego słynnych sklejkach i prowadzonym przez lata Archiwum Dormana.

Jan Dorman mówił, że teatr to miejsce niezwykłe, magiczne, ale także szkoła pięknego języka oraz kształtowania relacji międzyludzkich, o czym można się przekonać 12 grudnia podczas spotkania z Iwoną Dowsilas podsumowującego projekt "Jan Dorman w Będzinie" realizowany w ramach 660. rocznicy nadania praw miejskich Będzinowi. Wstęp na spotkanie bezpłatny. Zapraszamy.

dodano: 10-12-2018
Dar św. Mikołaja

Wizyta Mikołaja

Kometek, Amorek, Błyskawiczny, Fircyk, Pyszałek, Tancerz, Złośnik, Profesorek i Rudolf Czerwononosy to dziewięć reniferów, które co roku w grudniu ciągną zaprzęg św. Mikołaja do spragnionych prezentów dzieci, tych dużych i małych. Jedną z takich wypraw Mikołaj zorganizował 7 grudnia do mieszczącej się w dzielnicy Ksawera filii nr 1 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Prosto ze swojej fabryki zabawek i niespodzianek przywiózł prezenty, którymi obdarował dzieci z grupy Sówek i Motyli Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie oraz uczniów klasy II Szkoły Podstawowej nr 4.

W sumie prawie 70 najmłodszych mieszkańców miasta zostało obdarowanych paczkami- mikołajkowymi niespodziankami.

Nie zabrakło również śpiewania piosenek i recytowania wierszy dla Mikołaja, który do biblioteki na Ksawerze przybył dzięki staraniom Zarządu Spółki "Paryż" w Będzinie, której prezes, Roman Adamaszek uczestniczył w spotkaniu. W otoczeniu książek i świątecznej już atmosfery z Mikołajem spotkał się także radny Rady Miejskiej Będzina, Szczepan Gryma oraz dyrektor biblioteki, Przemysław Koperski, który na ręce wychowawców dzieci oraz wspierających działalność biblioteki gości wręczył specjalne prezenty przygotowane przez będzińską książnicę.

więcej informacji

dodano: 07-12-2018
Wizyta Mikołaja

Wizyta Mikołaja

W dniu święta wszystkich Mikołajów oddział dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Arcelor Mittal Poland "Równe Przedszkolaki" z Dąbrowy Górniczej.

W oczekiwaniu na Mikołaja, któremu dzieci chciały złożyć radosne życzenia, były zabawy, zagadki i zgadywanki. Nie zabrakło również czytania świątecznych wierszyków o bałwanku, choince i Mikołaju, który gdy już przybył do biblioteki obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi upominkami. W zamian Mikołaj usłyszał wierszyk, który dzieci przygotowały z myślą o spotkaniu z nim.

więcej informacji

dodano: 07-12-2018
Zmiany godzin pracy

Zmiany

Szanowni Czytelnicy i Użytkownicy biblioteki informujemy, że 7 grudnia (piątek) biblioteka główna oraz wszystkie filie będą CZYNNE do godziny 15.00. Za wszystkie wynikające ze zmiany godzin pracy instytucji utrudnienia przepraszamy.dodano: 05-12-2018
Starsze wiadomości: « 1  2 3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 199

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.