przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Przygoda z dinozaurami

zajęcia z dziećmi

Dinozaury, mimo że dawno już wyginęły to nieustannie fascynują ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń wyznaczone na 26 lutego można spędzać na wiele sposobów - ważne, aby wzbogacać wiedzę o nich, ich zwyczajach i zachowaniu. Tak też uczyniły dzieci z grupy Sowy Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie, które 21 lutego odwiedziły mieszczącą się na Podłosiu Filię nr 9 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

W trakcie zajęć przedszkolaki wysłuchały z uwagą jednego z opowiadań o "Przygodach małego dinozaura Dinusia", a następnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat wielkich jaszczurów. Ekspertami okazali się głównie chłopcy, którzy jak się okazało posiadają szeroką wiedzę na temat dinozaurów począwszy od tyranozaurów, welociraptorów, triceratopsów, pterodaltyli i całej rzeszy wielkich gadów. Dzieci z wielkim zaciekawieniem przeglądały również dostępną w bibliotece literaturę o dinozaurach, która w niektórych wywołała spontaniczną potrzebę wcielenia się w bohaterów spotkania. Nie zabrakło miejsca na działania animacyjne, podczas których przedszkolaki kolorowały podobizny dinozaurów roślinożernych, mięsożernych, latających i pływających, które następnie zostały naklejone na specjalnie przygotowanej planszy. Nie trzeba było też specjalnie zachęcać dzieci do zabawy w archeologów i wykopaliska, podczas której samodzielnie dopasowywali i składali tekturowy szkielet dinozaura.

więcej informacji

dodano: 28-02-2018
Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Lutowe spotkanie będzińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone zostało książce "Roznegliżowane" Ivy Procházkovej. Akcja kryminału rozwija się stopniowo, by zaskoczyć czytelnika finałem. Autorka w ciekawy i spójny wątek kryminalny, wplotła realistyczne tło społeczno-obyczajowe, ukazując współczesną Pragę wraz z jej problemami. Jednym z nich jest obecność w stolicy Czech Wietnamczyków, którzy tworzą odizolowaną społeczność, różniącą się od Czechów językiem, kulturą, obyczajami i religią. Iva Procházková zręcznie łączy psychologię z astrologią za pomocą, której wnikliwie charakteryzuje bohaterów i sensownie tłumaczy ich postępowanie.

"Roznegliżowane" są dobrą literaturą rozrywkową, przy której można się odprężyć. Akcja i nieodzowny czeski humor sprawiają, że Procházková wprowadza nową jakość do literatury kryminalnej.

więcej informacji

dodano: 27-02-2018
Ogólnopolski konkursu ekologiczny MOJA ZIEMIA - CZYSTY ŚWIAT

Ekologia na widelcu

W imieniu organizatorów ogólnopolskiego konkursu ekologicznego MOJA ZIEMIA - CZYSTY ŚWIAT zapraszamy dzieci i młodzież szkolną do udziału w kolejnej edycji konkursu z zakresu ochrony środowiska i ekologii. Celem konkursu jest upowszechnianie wśród młodego pokolenia wiedzy o przyrodzie, podnoszenie świadomości ekologicznej oraz propagowanie postaw sprzyjających ochronie środowiska naturalnego. Idee konkursu wpisują się w realizację celu 15 Agendy 2030 ONZ "Życie na lądzie", którego zadaniem jest m.in. chronić, przywrócić oraz promować zrównoważone użytkowanie ekosystemów lądowych.

Tegoroczny konkurs MOJA ZIEMIA - CZYSTY ŚWIAT organizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Będzina oraz patronatem medialnym TVP 3 Katowice odbywa się pod hasłem "Ja jestem ten, który tworzy tlen". Wśród zadań konkursowych, do których zapraszają organizatorzy dwudziestej edycji konkursu, należy wykonanie z materiałów recyklingowych lub naturalnych pracy plastycznej przedstawiającej wygląd liścia w czterech porach roku oraz pracy przestrzennej prezentującej liść, do której zostanie dołączony opis, z jakiej rośliny liść pochodzi. Starsi uczestnicy konkursu mają wykonać grę planszową wraz z opisem jej zasad, która nawiązuje do hasła konkursu lub wykonać broszurę z zagadkami i zadaniami o tematyce ekologicznej, która będzie mogła być wykorzystana w edukacji ekologicznej dzieci klasach I-III szkół podstawowych.

Prace, przyjmowane do 29 marca, oceniane będą przez jury reprezentujące organizatorów konkursu, którymi są: Urząd Miejski w Będzinie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, Państwowe Gospodarstwo Leśne - Lasy Państwowe Nadleśnictwo Siewierz oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego - Ośrodek Edukacji w Będzinie. W ocenie prac uczestniczyć będą także redaktorzy TVP 3 Katowice.

Podobnie jak w latach poprzednich obok dzieci i młodzieży z Polski organizatorzy do współpracy zaprosili miasta partnerskie Będzina (Kaisiadorys, Iżewsk, Tatabanya, Basse - Ham). Laureatów konkursu poznamy 25 kwietnia podczas uroczystości inspirowanych Światowym Dniem Ziemi. Szczegóły konkursu zawiera regulamin konkursu dostępny na stronie www biblioteki. Zapraszamy do udziału.

Regulamin (format PDF)

dodano: 27-02-2018
Życzliwości nigdy nie za wiele, bądź jak Cecylka i jej przyjaciele

zajęcia z dziećmi

Tegoroczne ferie zimowe w Filii nr 1 (Ksawera) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie dzieci spędziły z bohaterami książek Joanny Krzyżanek pt. "Cecylka Knedelek i jej przyjaciele". Pierwszy tydzień ferii przebiegł pod hasłem "Życzliwości nigdy nie za wiele, bądź jak Cecylka i jej przyjaciele". Podczas zajęć dzieci poznały znaczenie "małego wolontariatu" oraz idee pomagania innym. Słuchając mądrych opowiastek z książki "Dobre uczynki Cecylki Knedelek" wykonywały ilustracje do książki, dyskutowały o różnych rodzajach pomocy i zastanawiały się, w jaki sposób one mogą nieść pomoc innym ludziom.

W drugim tygodniu trwania ferii zimowych uczestnicy zajęć zmierzyli się z zestawem zasad według, których powinni postępować. Spotkania "Dobre maniery Cecylki Knedelek - czyli, że wypada wiedzieć, co wypada" były dla dzieci wskazówką, jak prawidłowo zachowywać się w towarzystwie, w jaki sposób radzić sobie w życiu i różnych życiowych sytuacjach. Zainspirowane tekstem opowiastek "Cecylka Knedelek i walentynkowe serce" dzieci rozmawiały także o uczuciach i walentynkowych zwyczajach, by potem samemu wykonać walentynkowy upominek, którym zostały obdarzone ich sympatie... ale to już jest tajemnica.

więcej informacji

dodano: 27-02-2018
Podróże duże i małe

Podróże małe i duże

W lutym w ramach spotkań z cyklu "Podróże duże i małe" w Filii nr 2 odbyło się spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz, polskiej alpinistce i himalaistce, pierwszej kobiecie na świecie, która stanęła na K2.

Spotkanie zorganizowano w związku z przypadającymi w tym roku 75 urodzinami himalaistki.

więcej informacji

dodano: 27-02-2018
Kobieta i miłość w piosenkach i wierszach Gabrieli Bartnickiej

Spotkanie z Gabrielą Bartnicką

"A bogowie prują ściegi" to najnowszy tomik poezji Gabrieli Bartnickiej, zagłębiowskiej poetki i autorki tekstów piosenek, która w najbliższy piątek, 16 lutego będąc gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie zaprezentuje wiersze z tego właśnie tomiku.

Gabriela Bartnicka, miłośniczka zwierząt i podróży jest autorką pięciu tomików poetyckich. Wielokrotnie nagrodzona przez ZAKR za teksty piosenek, które z muzyką Lucjana Wesołowskiego, prezentowane były na koncertach i festiwalach, a kilka z nich zostało nagranych m.in. na płytach "Tradycja" i "Warszawo ma". Za twórczość poetycką Gabriela Bartnicka otrzymywała nagrody w ogólnopolskich konkursach poetyckich.

Podczas spotkania "Kobieta i miłość w piosenkach i wierszach Gabrieli Bartnickiej", które rozpocznie się o godzinie 17:00 w klubie "Pod Sową" będzińskiej książnicy Gabrieli Bartnickiej towarzyszyć będą poeci z będzińskiego oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich, do którego autorka należy od 2011 roku. Swoje wiersze zaprezentują: Zdzisława Kubala, Bogumiła Szrepfer, Aleksandra Starostecka, Stefan August oraz Emilian Kocot. Nie zabraknie też piosenek w wykonaniu Bożeny Związek, która zaśpiewa przy akompaniamencie Lucjana Wesołowskiego. Spotkanie poprowadzi dr Jacek Malikowski, prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział w Będzinie.

Będzińska biblioteka organizując wydarzenie i udostępniając integracyjną, neutralną przestrzeń dla ludzi chcących się spotkać i działać realizuje Cel 16 Zrównoważonego Rozwoju AGENDY 2030 ONZ. Wstęp na spotkanie bezpłatny. Zapraszamy.

dodano: 13-02-2018
biblioferie

Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 12  13  14  15  » 

Ilość aktualności w bazie: 104

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.