przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Spotkanie Klubu Regionalistów Zagłębia Dąbrowskiego

Jan Dorman

28 września o godzinie 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbędzie się spotkanie promujące ukazujący się od 2 lat biuletyn zagłębiowski "Regionalista". Inicjatorem wydawanego co kwartał biuletynu jest założony 17 kwietnia 2016 roku Klub Regionalistów Zagłębia Dąbrowskiego, którego inspiracją do tego typu aktywności był wydawany przed laty przez Jana Przemszę - Zielińskiego miesięcznik "Magazyn - Ekspres Zagłębiowski". Na kartach 7 numerów "Regionalisty", które dotychczas się ukazały zawarte są teksty poświęcone Zagłębiu Dąbrowskiemu, jego konkretnym gminom, instytucjom i wydarzeniom kulturalnym, które w tym czasie się odbyły. Ostatni numer "Regionalisty" poświęcony jest m.in. jubileuszowi 660. rocznicy nadania praw miejskich Będzinowi, dwóm latom działania Klubu Regionalistów, historii Gminnej Biblioteki Publicznej w Psarach, zagadnieniom zamkniętych kopalń węgla kamiennego w Będzinie oraz twórczości poetyckiej regionalistów i członków Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, które wspiera wydawanie biuletynu. Gościem specjalnym spotkania będzie Pan Bolesław Ciepiela, redaktor prowadzący "Regionalistę" oraz przewodnicząca klubu Pani Bożena Związek wraz z Danutą Łukasik, członkiem Zarządu. Wstęp na spotkanie wolny. Zapraszamy.


dodano: 26-09-2018
Z życia Będzina - zajęcia z edukacji regionalnej

Z życia Będzina

28 września 2018 roku w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się zajęcia z edukacji regionalnej dla młodzieży organizowane w cyklu "Życie Będzina". Tym razem spotkanie poświęcono osobie profesora Włodzimierza Wójcika, historyka literatury, eseisty, krytyka i autora tekstów literackich. Uczestnicząca w spotkaniu młodzież Gimnazjum nr 3 w Będzinie poznawała historię regionalisty, człowieka, który pozostanie w pamięci kilku pokoleń mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego wyjątkowym przewodnikiem po świecie "małej ojczyzny".

Uczniowie dowiedzieli się o zasługach i osiągnięciach profesora, które doceniane były zarówno przez środowisko akademickie, którego był integralną częścią przez wiele lat, m.in. jako twórca i wykładowca Zakładu Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak i społeczność lokalną Będzina i pozostałych zagłębiowskich lat, o których zaświadczają przyznawane profesorowi przez lata tytuły i nagrody.

Młodzież dyskutowała także nad decyzją Rady Miejskiej Będzina nazwania skweru przed będzińską biblioteką, miejscem licznych spotkań Włodzimierza Wójcika jego imieniem. Wzbogaciła także swoją wiedzę o profesorze oglądając prezentację multimedialną oraz wystawę edukacyjną przygotowaną ze zbiorów biblioteki.

więcej informacji

dodano: 26-09-2018
AnieleNIE Lidii Stefek

AnieleNIE Lidii Stefek

"W Słowie Bożym wyraz "anioł" pojawia się tak dużo razy, że ignorowanie tego faktu przez ludzi jest oznaką bezmyślnego podejścia do tematu, który w głównej mierze przecież nas dotyczy. W swojej niezgłębionej i doskonałej wiedzy Bóg pozwala nam przyglądać się tajemnicy istot niebiańskich tyle razy, ile on pozwala..." - te słowa można przeczytać w nowej książce Lidii Stefek pt. "nieleNIE", której promocja odbyła się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie 21 września. Tego jesiennego wieczoru przybyli goście mogli posłuchać jak powstawały pierwsze pomysły na książkę o niebiańskich zastępach funkcjonujących w dość normalnej i przyziemnej rzeczywistości miasta Będzina. "Skrzydlate istoty nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka" przekonywała autorka książki, zachęcając do szukania nawet najdrobniejszych "muśnięć anielskich piór" na kartach swej powieści. Podczas spotkania uczestnicy otrzymali także spora dawkę opisów anielskich istot pochodzących z różnych historycznych zapisków poświęconych niektórym biblijnym aniołom, w tym także tym przejawiajacym mroczną i morderczą naturę. Podczas prezentacji graficznej Lidia Stefek wyjawiła wiele sekretów kryjących się za powstaniem ilustracji do książki, których autorką jest Agnieszka Markowicz. Lidia Stefek, podróżniczka, twórczyni bloga podróżniczo-kulturalnego "Świat to za mało" oraz strony promującej miasto "Będzin to za wiele" prowadzi wykłady i prelekcje podróżnicze dla szkół, bibliotek oraz słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Pisze opowiadania, wiersze, relacje z wydarzeń kulturalnych. W 2016 roku zadebiutowała powieścią pt. "Strachy" przenoszącą czytelnika na ziemie będzińskie sprzed drugiej wojny światowej. Będzin, to miasto, które jak sama podkreśla, skradło jej serce. Zakochała się w nim i mieszka tu od 6 lat czyniąc z niego centrum akcji swojej kolejnej książki.

więcej informacji

dodano: 27-09-2018
Pełna Miska dla Schroniska

Pełna Miska dla Schroniska

W sobotę, 22 września, przed Urzędem Miasta w Będzinie odbyła się kolejna szósta już edycja wyjątkowej akcji "Pełna miska dla Schroniska". Podczas trwającej zaledwie 4 godziny zbiórki karmy i innych akcesoriów niezbędnych do opieki nad bezdomnymi zwierzętami zebrano ponad 2 tony karmy (1 526,875 karmy suchej i 473,673kg karmy mokrej) oraz niezliczone ilości nakrętek PET, koców, pościeli, legowisk, misek, drapaków oraz żwirku. Wśród darów otrzymanych od ludzi wielkich serc i wrażliwości na los czworonogów z sosnowieckiego schroniska znalazły się także leki oraz nagrody, które szczęśliwcy wylosowali podczas szlachetnej i jednoczącej społeczeństwo akcji.

"Pełna miska dla schroniska" organizowana jest w Będzinie od 2013 roku pod patronatem prezydenta miasta Będzina, we współpracy ze Stowarzyszeniem Opieki nad Zwierzętami "Nadzieja na Dom" z Sosnowca. W tym roku do wspólnego działania przystąpił Urząd Miejski, będzińska biblioteka, Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Będzinie. Swoje bezinteresowne wsparcie ofiarowali miłośnicy zabytkowych samochodów z Klasycznej Niedzieli, z którymi w ramach wylosowanej nagrody można się było wybrać na przejażdżkę po królewskim mieście Będzinie oraz działające przy OK Dance Studio StageART, którego instruktorzy przygotowali pokaz różnych stylów tańca, a potem wśród najmłodszych uczestników akcji prowadzili warsztaty taneczne, za udział, w których najlepsi zostali nagrodzeni. Podczas tegorocznej miski dla schroniska po raz kolejny z organizatorami była Jolanta Placzyńska, artysta plastyk z Sosnowca, która tradycyjnie wspólnie z dziećmi malowała na płótnie bohaterów akcji. Sobotniej zbiórce towarzyszyło malowanie twarzy, dostarczający dzieciom radości dmuchaniec, losowanie nagród oraz akcja informacyjno-edukacyjna przygotowana przez stowarzyszenie "Nadzieja na Dom" oraz Urząd Miejski w Będzinie.

W tegorocznej akcji okazywania wsparcia dla zwierząt obok fantastycznie dużej ilości indywidualnych osób mocno zaangażowała się kolejny juz raz grupa wolontariuszy oraz społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 2 w Będzinie z opiekunem Panią Barbarą Cempurą oraz rodzicem Panem Łukaszem Bosakiem, który dostarczył cały samochód zebranej w szkole karmy, społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie z Panią Dorotą Brudnicką, opiekunem organizowanej w szkole od 11 lat akcji "na pomoc zwierzętom", uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, pensjonariusze Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Będzinie, studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Pan Dariusz, który pomagał transportować zebraną karmę do schroniska oraz Pan Krzysztof, Tomek i Jacek którzy zostali z organizatorami do końca pomagając w liczeniu oraz załadunku zebranych darów.

Atmosfera tegorocznej zbiórki oraz jej efekt końcowy, który zaskoczył organizatorów, a także wolontariuszy stowarzyszenia "Nadzieja na Dom" oraz pracowników schroniska, jest świadectwem ogromnej ludzkiej szlachetności, wrażliwości i potrzeby niesienia pomocy, opuszczonym i skrzywdzonym dotkliwie przez ludzi zwierzętom. Serdecznie za den dar serca dziękujemy. A tych którzy mają niedosyt lub nie mieli okazji teraz włączyć się w akcję zapraszamy 7 października na Klasyczną Niedzielę, podczas której będzie zbierana karma dla podopiecznych schroniska w Zawierciu.

więcej informacji

dodano: 26-09-2018
Literacki i Książkowy Klubik dla dzieci LUBIK

LUBIK

Pierwsze powakacyjne spotkanie LUBIKa odbyło się w piątek 21 września w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki, w ramach działającego tu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Inspiracją do dyskusji i późniejszych działań twórczych była książka Emilii Dziubak "Opowiem ci mamo, co robią dinozaury". Przewodnikiem po fascynującym, a jednocześnie przerażającym i pełnym niebezpieczeństw świecie dinozaurów był jaskiniowiec Kudłacz i jego karaluch, którzy dostarczyli dzieciom wielu ciekawostek z życia olbrzymich gadów. Młodzi klubowicze dowiedzieli się m.in., że istniały dinozaury ważące ponad 100 ton, wysokie jak współczesne wieżowce, długie jak pociąg z kilkunastoma wagonami oraz takie wielkości połówki arbuza.

Ciekawostek w książce jest wiele, a ich świetne opisy uzupełnione pięknie i starannie wykonanymi ilustracjami zachęcają do czytania. Książka Emilii Dziubak doskonale edukuje dzieci poprzez humor i zabawę na spostrzegawczość oraz kontakt z żywymi i pełnymi szczegółów ilustracjami, które zachęciły młodych klubowiczów do twórczej zabawy, podczas której powstawały fantastyczne dinozaurowe krainy.

więcej informacji

dodano: 26-09-2018
"Dżentelmen w Moskwie" Amor Towles

Dyskusyjny Klub Książki

W będzińskiej bibliotece spotykają się i rozmawiają o książkach zarówno dzieci jak i dorośli w ramach działających tu ogólnopolskich Dyskusyjnych Klubów Książki. Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie DKK dla osób dorosłych zorganizowano 19 września w otwartej niedawno na dworcu PKP filii nr 3 biblioteki. Książką, która pochłonęła w rozmowach klubowiczów była powieść "Dżentelmen w Moskwie" Amora Towlesa.

Zdaniem klubowiczów jeszcze przed rozpoczęciem lektury czytelnikowi może nasunąć się wątpliwość czy autor umiejscawiając akcję swojej powieści w Rosji będzie potrafił odtworzyć rosyjskiego ducha, przywołać nastrój tamtej epoki. I tu czeka czytelnika duże zaskoczenie. Amerykański pisarz często nawiązuje do twórczości Czechowa czy Tołstoja, skrótowo wplata motywy historyczne w główny wątek powieści. Potraktowane pobieżnie i skrótowo, ale za to rzetelnie. Zresztą głównym tematem powieści nie jest historia Rosji. "Dżentelmen w Moskwie" opowiada o uwięzieniu hrabiego Rostowa w Hotelu Metropol za napisanie wiersza, którego władze komunistyczne ze względu na jednoznaczną interpretację, uznają za wrogi. Zamykając swojego bohatera w hotelu Amor Towles odcina go od bezpośrednich informacji i dramatycznych wydarzeń dotyczących przemian w komunistycznej Rosji. O tragicznych wydarzeniach hrabia Rostow dowiaduje się od znajomych i przyjaciół. Ich postawy wobec zmian są różne. Jedni są zwolennikami komunizmu, aparatczykami, drudzy starają przystosować się do obecnego systemu, jeszcze inni z początkowej euforii i zaślepienia ideologią nagle przechodzą przemianę i zaczynają dostrzegać panujący wokół terroryzm, sprzeciwiają się i zostają ukarani.

Głównym tematem powieści jest problem wolności. W każdym systemie społecznym, nawet najbardziej represyjnym człowiek może pozostać wolnym i zachować własną tożsamość. Autor chce nam powiedzieć, że bez względu na sytuację, w której znajduje się człowiek może pozostać wolnym, ponieważ wolność mamy w sobie. Hrabia zamknięty w hotelu zachowuje swoje zasady, wartości i prawość. Dzięki temu wolność staje się dla niego stanem umysłu i ducha. W opinii klubowiczów powieść niezwykle interesująca i godna polecenia przeczytania!

więcej informacji

dodano: 26-09-2018
Historie rysunkiem opowiedziane

Historia rysunkiem opowiedziana

W tegorocznej ofercie zajęć edukacyjnych przygotowanych dla dzieci przez oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki znajduje się nowy cykl "Historia rysunkiem opowiedziana". Cieszące się zainteresowaniem najmłodszych czytelników spotkania poświęcone są komiksom. W piątek, 21 września, w zajęciach uczestniczyły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie poznając zbiór komiksów znajdujących się w oddziale dla dzieci i młodzieży, zarówno nowości wydawnicze jak i tytuły z dawniejszych lat. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest komiks, jakie są początki jego powstania i jakie charakterystyczne cechy posiada ten gatunek. W trakcie zajęć pojawiły się także przybory, którymi posługuje się rysownik w swojej twórczej pracy. Przykładem komiksu, z którym dzieci się zapoznały był komiks "Hilda i czarna bestia" autorstwa Luka Pearsona. Historia niebieskowłosej dziewczynki oraz pokątka zwanego Tontu posłużyła również do tego by dzieciom uświadomić jak ważną częścią komiksu jest mimika postaci oraz jak ją przedstawić.

więcej informacji

dodano: 25-09-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 199

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.