przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Spotkanie z bajeczką

zajęcia z dziećmi

O tym, jak duże znaczenie we wszechstronnym rozwoju młodego człowieka ma czytanie wiedzą doskonale wszyscy pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą, zwłaszcza nauczyciele i bibliotekarze. Ci ostatni dokładają wszelkich starań, aby poprzez różne inicjatywy podejmowane w bibliotekach budzić zainteresowania książką wśród najmłodszych dzieci.

Jedną z form zajęć oferowanych przez bibliotekarza filii nr 9 (Podłosie) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie są cykliczne "spotkania z bajeczką", których adresatami są dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11. Celem spotkań jest zaproszenie dzieci do przeżywania utworu literackiego pod wpływem, którego wyzwala się ich słowna i plastyczna ekspresja wzbogacane są procesy myślowe oraz zwiększa zainteresowanie otoczeniem.

"Spotkania z bajeczką" poświęcone są różnym zagadnieniom mającym wpływ na sferę poznawczą, wychowawczą i estetyczną dzieci. Lutowe zajęcia inspirowane XXIII Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi zachęcały do poznania zimowych dyscyplin sportowych. Przedszkolaki dowiedziały się co ile lat organizowane są Zimowe Igrzyska Olimpijskie, gdzie odbywa się aktualna Olimpiada zimowa i jakie dyscypliny sportu są rozgrywane w Pjongczang. Wysłuchały także wierszy o zimie, zimowych sportach i zabawach "Z górki na pazurki" charakterystycznych dla tej pory roku, rozwiązywały tematyczne krzyżówki i zagadki. Podczas kolejnych zajęć dzieci zaproszone zostały do "Krainy Lodu" , gdzie poznały moc tworzenia lodu i śniegu jaką posiadła Elsa, tytułowa bohaterka animacji filmowej z 2013 roku. Po wysłuchaniu historii Elsy i Anny oraz ich królestwa Arendelle dzieci inspirowane bałwankiem Olafem wykonały bałwankowe dekoracje, które prezentowane są na terenie przedszkola.

więcej informacji

dodano: 02-03-2018
Cechy książki dla dzieci - zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej dla dzieci

zajęcia z dziećmi

Jednym z podstawowych zadań współczesnych bibliotek jest wszechstronne i różnorodne edukowanie młodego pokolenia. Podczas bloków zajęć prowadzonych przez będzińską książnicę w ramach edukacji czytelniczo-medialnej dzieci i młodzież kształcone są, jako użytkownicy informacji, świadomi i racjonalni odbiorcy masmediów, w przyszłości umiejętnie korzystający z nowoczesnej technologii informatycznej.

Wszystko zaczyna się jednak od książki, historii jej powstania, kolejnych etapów jej ewolucji, książki, jako cennego źródło wiedzy i informacji. Wiedzą o tym dzieci z grupy Sowy Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie, które 14 lutego odwiedziły filię nr 9 (Podłosie) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie i na przykładzie twórczości Astrid Lindgren dowiedziały się, czym charakteryzuje się książka dla dzieci. Podczas zajęć przedszkolaki obejrzały wystawę o pisarce, dowiedziały się, kim była i jakie napisała książki dla dzieci. Następnie wysłuchały z uwagą opowiadania "Nills Paluszek", odpowiadały na szczegółowe zagadki przygotowane z treści książki i wzbogaciły wiedzę na temat pierwszych książek dla dzieci, kto był ich autorem, od kiedy twórczość literacka kierowana jest do dzieci oraz czym się charakteryzuje i jak zmieniały się książki na przestrzeni lat.

więcej informacji

dodano: 02-03-2018
Zaprosili nas

konkurs plastyczny

Przedszkole Miejskie nr 11 w Będzinie od lat organizuje Ogólnopolski Konkurs plastyczny "Mój własny anioł". 26 lutego odbyło się podsumowanie VIII edycji tego konkursu, któremu towarzyszył występ młodych organizatorów oraz finał IV edycji miejskiego konkursu, którego motywem był także anioł. Uczestniczące w wydarzeniu dzieci z kilku będzińskich przedszkoli i żłobka wykonały projekty własnych aniołów, za które zostały oczywiście nagrodzone. Dziękując organizatorom za zaproszenie do współpracy życzymy kolejnych udanych inicjatyw, a wszystkim laureatom konkursu gratulujemy talentu, pomysłowości i wyobraźni.

więcej informacji

dodano: 02-03-2018
Przygoda z dinozaurami

zajęcia z dziećmi

Dinozaury, mimo że dawno już wyginęły to nieustannie fascynują ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń wyznaczone na 26 lutego można spędzać na wiele sposobów - ważne, aby wzbogacać wiedzę o nich, ich zwyczajach i zachowaniu. Tak też uczyniły dzieci z grupy Sowy Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie, które 21 lutego odwiedziły mieszczącą się na Podłosiu Filię nr 9 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

W trakcie zajęć przedszkolaki wysłuchały z uwagą jednego z opowiadań o "Przygodach małego dinozaura Dinusia", a następnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat wielkich jaszczurów. Ekspertami okazali się głównie chłopcy, którzy jak się okazało posiadają szeroką wiedzę na temat dinozaurów począwszy od tyranozaurów, welociraptorów, triceratopsów, pterodaltyli i całej rzeszy wielkich gadów. Dzieci z wielkim zaciekawieniem przeglądały również dostępną w bibliotece literaturę o dinozaurach, która w niektórych wywołała spontaniczną potrzebę wcielenia się w bohaterów spotkania. Nie zabrakło miejsca na działania animacyjne, podczas których przedszkolaki kolorowały podobizny dinozaurów roślinożernych, mięsożernych, latających i pływających, które następnie zostały naklejone na specjalnie przygotowanej planszy. Nie trzeba było też specjalnie zachęcać dzieci do zabawy w archeologów i wykopaliska, podczas której samodzielnie dopasowywali i składali tekturowy szkielet dinozaura.

więcej informacji

dodano: 28-02-2018
Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Lutowe spotkanie będzińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone zostało książce "Roznegliżowane" Ivy Procházkovej. Akcja kryminału rozwija się stopniowo, by zaskoczyć czytelnika finałem. Autorka w ciekawy i spójny wątek kryminalny, wplotła realistyczne tło społeczno-obyczajowe, ukazując współczesną Pragę wraz z jej problemami. Jednym z nich jest obecność w stolicy Czech Wietnamczyków, którzy tworzą odizolowaną społeczność, różniącą się od Czechów językiem, kulturą, obyczajami i religią. Iva Procházková zręcznie łączy psychologię z astrologią za pomocą, której wnikliwie charakteryzuje bohaterów i sensownie tłumaczy ich postępowanie.

"Roznegliżowane" są dobrą literaturą rozrywkową, przy której można się odprężyć. Akcja i nieodzowny czeski humor sprawiają, że Procházková wprowadza nową jakość do literatury kryminalnej.

więcej informacji

dodano: 27-02-2018
Podróże duże i małe

Podróże małe i duże

W lutym w ramach spotkań z cyklu "Podróże duże i małe" w Filii nr 2 odbyło się spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz, polskiej alpinistce i himalaistce, pierwszej kobiecie na świecie, która stanęła na K2.

Spotkanie zorganizowano w związku z przypadającymi w tym roku 75 urodzinami himalaistki.

więcej informacji

dodano: 27-02-2018
Życzliwości nigdy nie za wiele, bądź jak Cecylka i jej przyjaciele

zajęcia z dziećmi

Tegoroczne ferie zimowe w Filii nr 1 (Ksawera) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie dzieci spędziły z bohaterami książek Joanny Krzyżanek pt. "Cecylka Knedelek i jej przyjaciele". Pierwszy tydzień ferii przebiegł pod hasłem "Życzliwości nigdy nie za wiele, bądź jak Cecylka i jej przyjaciele". Podczas zajęć dzieci poznały znaczenie "małego wolontariatu" oraz idee pomagania innym. Słuchając mądrych opowiastek z książki "Dobre uczynki Cecylki Knedelek" wykonywały ilustracje do książki, dyskutowały o różnych rodzajach pomocy i zastanawiały się, w jaki sposób one mogą nieść pomoc innym ludziom.

W drugim tygodniu trwania ferii zimowych uczestnicy zajęć zmierzyli się z zestawem zasad według, których powinni postępować. Spotkania "Dobre maniery Cecylki Knedelek - czyli, że wypada wiedzieć, co wypada" były dla dzieci wskazówką, jak prawidłowo zachowywać się w towarzystwie, w jaki sposób radzić sobie w życiu i różnych życiowych sytuacjach. Zainspirowane tekstem opowiastek "Cecylka Knedelek i walentynkowe serce" dzieci rozmawiały także o uczuciach i walentynkowych zwyczajach, by potem samemu wykonać walentynkowy upominek, którym zostały obdarzone ich sympatie... ale to już jest tajemnica.

więcej informacji

dodano: 27-02-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 14  15  16  17  18  » 

Ilość aktualności w bazie: 121

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.