przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Zagłębiowska Mediateka

Mediateka

13 września, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprosiła bibliotekarzy samorządowych bibliotek powiatu będzińskiego do zwiedzania niedawno oddanej Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu.


więcej informacji

dodano: 17-09-2018
Klub Młodego Odkrywcy

Klub Młodego Odkrywcy

Oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki, który od marca prowadzi warsztaty edukacyjne "Duża sztuka małych dzieci" zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Młodego Odkrywcy podczas którego omawiana będzie sztuka impresjonizmu. Pierwsze po wakacyjnej przerwie warsztaty odbędą się 20 września (czwartek) o godzinie 16.00. Zapraszamy.
dodano: 12-09-2018
Malarstwo Mirosławy Dudek

Malarstwo Mirosławy Dudek

Subtelność i harmonia cechują malarstwo będzińskiej artystki Mirosławy Dudek, której prace prezentowane są od 7 września w Galerii klubu "Pod Sową" będzińskiej książnicy. Symbolicznym nośnikiem komunikatów wyłaniających się z twórczości artystki są elementy będące zarówno dziełami natury, jak i człowieka. Na obrazach dominuje piękno zjawisk przyrody, z którego tu i ówdzie dyskretnie wyłania się element architektury.

Mirosława Dudek maluje od 6 lat, doskonaląc swój warsztat w pracowni malarstwa sztalugowego będzińskiego Ośrodka Kultury. Jej prace eksponowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Bielsku, Tychach i oczywiście w Będzinie. Jest prezesem Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia laureatką nagrody Prezydenta Miasta Będzina w dziedzinie upowszechniania i ochrony dóbr kultury (2014).

Wystawa w będzińskiej książnicy będzie prezentowana do 31 października 2018 r. w godzinach otwarcia placówki. Zapraszamy.

więcej informacji

dodano: 14-09-2018
Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

Tradycją Będzina jest udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania klasyki literatury polskiej, która przeprowadzana jest każdego roku początkiem września. Będzińska książnica wspólnie z Muzeum Zagłębia zaprasza gości, autorytety w świecie, kultury oraz nauki, przedstawicieli władz samorządowych oraz służb bezpieczeństwa, młodzież, seniorów oraz mieszkańców miasta, którym dbałość o piękno języka polskiego jest bliska, by swoim udziałem w wydarzeniu wspierali kulturę narodową zachęcając wszystkich do częstego sięgania po książki.

Tegoroczną lekturą do czytania, której zachęcał główny inicjator wydarzenia Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, który od 1946 roku, tj. od momentu, kiedy w Będzinie zaczęła działać biblioteka, jest jej patronem. A w świat opowiadający o rewolucji i wojnie z 1920 roku, wydarzeniach, które kształtują młodość i psychikę głównego bohatera powieści, Cezarego Baryki, jego dojrzewaniu i budzącej się w burzliwych czasach historycznych miłości uczestniczących w Narodowym Czytaniu gości zabrali Wiceprezydenci Miasta Będzina, Pan Rafał Adamczyk i Pani Daria Paterek, przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Krzysztof Dudziński oraz naczelnicy z Wydziału Oświaty i Wydziału Organizacyjnego, Pan Roman Goczoł i Pani Beata Świgoń. Zaproszenie do wspólnego czytania "Przedwiośnia" przyjął także dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie - Pan Paweł Klica, redaktor naczelna "Aktualności Będzińskich" - Pani Marta Sowińska - Kłosowska oraz Pani Agata Durbacz, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Będzinie, która fragment powieści czytała wspólnie z młodzieżą szkoły. Wśród czytających nie zabrakło przedstawicieli seniorów w osobach Pani Barbary Rutkowskiej - Trzcionki, przewodniczącej Rady Seniorów Będzińskiego Uniwersytety Trzeciego Wieku oraz Pani Stanisławy Bracik z będzińskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Dla mieszkańców Będzina czytał również Pan Łukasz Franczak z Wydziału Prewencji Komendy Policji Powiatowej w Będzinie oraz kpt. Krystian Biesiadecki z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej.

Narodowemu Czytaniu w bibliotece towarzyszyli muzycy z kwartetu smyczkowego Dell"arte przenosząc uczestników wydarzenia do wiejskiego majątku w Nawłoci, miejsca odpoczynku Cezarego Baryki po traumatycznych doznaniach rewolucji w Baku, gościnnego świata, w którym zatrzymuje się czas i panują uświęcone tradycją obyczaje. Z kolei jedenastoletnia Antonina Wiktorowicz z Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Będzinie wykonała mazurka "Moje Marzenia" Adama Wrońskiego nawiązując symbolicznie do warszawskiego okresu Cezarego Baryki, pełnego rozterek i rozczarowania kształtem odbudowującej się ojczyzny.

Jak co roku nie zabrakło prelekcji historycznej przygotowanej przez Marcina Rudego, historyka z Muzeum Zagłębia w Będzinie, zabawy sprawdzającej znajomość "Przedwiośnia", której zwycięzcy zostali obdarowani nagrodami ufundowanymi przez antykwariat "Latarnik" z Czeladzi. Andrzej Noga z będzińskiej biblioteki zaprezentował pozyskaną z Muzeum Narodowego w Kielcach wypowiedź Stefana Żeromskiego z 1924 roku, która jest jedną z dwóch zachowanych do współczesnych czasów oryginalną wypowiedzią pisarza, w której cytuje on m.in. parę sentencji z utworów "Róża" oraz "Snobizm i postęp". Wspominano także ciekawostki o podróży Stefana Żeromskiego do Zagłębia, którą odbył w 1897 roku odwiedzając swoją cioteczną siostrę Marię z Saskich i jej męża, inżyniera Andrzeja Albrechta, która wywarła na pisarzu tak duże wrażenie, że postanowił akcję swojej kolejnej powieści, "Ludzi bezdomnych", umieścić właśnie tutaj.

Podczas spotkania nie zabrakło słodkiego poczęstunku, przygotowanego przez Manufakturę Cukierniczą "Słodkie Zacisze" w Będzinie, po którym można było pogłębić swoją wiedzę na temat Stefana Żeromskiego zapoznając się z ekspozycją przygotowaną przez bibliotekarzy oraz uczniów Gimnazjum nr 3 w Będzinie. Specjalną ucztą dla ducha była również otwarta podczas spotkania wystawa malarstwa Tomasza i Stanisława Motłoch pt."Stwory", która eksponowana będzie w bibliotece do końca października.

Wszystkim gościom, partnerom, uczestniczącym w spotkaniu przyjaciołom książek, literatury i kultury oraz pracownikom Ośrodka Kultury organizatorzy będzińskiego Narodowego Czytania serdecznie dziękują.

 

więcej informacji

dodano: 11-09-2018
Narodowe Czytanie 2018

Tradycją, pielęgnowaną w Będzinie od 6 lat jest wrześniowe czytanie dzieł klasyki literatury polskiej, które odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

W tym roku Narodowe Czytanie zaplanowano 8 września, a główny inicjator przedsięwzięcia Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, tym razem zaprasza do świata szklanych domów, wiejskiego majątku w Nawłoci oraz koncepcji wiatru od Wschodu prezentowanych w powieści "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

W Będzinie nie zabraknie także odniesień do obchodzonego w 2018 roku stulecia odzyskania niepodległości oraz jubileuszu 660. rocznicy nadania przez króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich Będzinowi. Wydarzenie odbędzie się na placu przed Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Będzinie, której od 1946 roku, tj. roku, kiedy została założona książnica, towarzyszy Stefan Żeromski, jako patron. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Będzina, Łukasz Komoniewski.

Publiczne czytanie jednej z najważniejszych pozycji literatury polskiej rozpocznie się o godzinie 16.00. Fragmenty "Przedwiośnia" przypomną włodarze miasta, mecenasi kultury, aktorzy, seniorzy oraz młodzież. Zaprezentowana zostanie wystawa edukacyjna oraz bezcenny w świecie kultury i tożsamości narodowej fragment wypowiedzi pisarza z 1924 roku, który jest jedną z dwóch zachowanych, zarejestrowanych wypowiedzi Stefana Żeromskiego, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Będzie quiz ze znajomości lektury, muzyka inspirowana okresem międzywojennym oraz dawka wiedzy historycznej i literackiej przygotowana przez historyków Muzeum Zagłębia oraz pracowników będzińskiej biblioteki, głównych organizatorów wydarzenia. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję zapoznać się z wyjątkową wystawą "Stwory", której autorem jest Tomasz Motłoch i jego kilkuletni syn Staś oraz poznać Antoninę Wiktorowicz, utalentowaną uczennicę Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Będzinie.

Opisany w powieści świat buntu, miłości i dojrzewania w czasie trwania burzliwych wydarzeń historycznych, których zwieńczeniem było odzyskanie przez Polskę niepodległości "osłodzi" obecność pszczelarzy z Zagłębiowskiego Koła Pszczelarzy w Czeladzi oraz młodzieży z Gimnazjum nr 3 w Będzinie.

Organizatorem będzińskiego Narodowego Czytania jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Muzeum Zagłębia oraz Urząd Miejski. Partnerem jest Gimnazjum nr 3 w Będzinie, Ośrodek Kultury oraz Antykwariat "Latarnik" z Czeladzi.

Narodowe Czytanie jest przedsięwzięciem organizowanym od 2012 roku. Jego celem jest popularyzacja czytania, zwłaszcza dzieł literatury polskiej oraz dbałość o piękno języka polskiego. Czytający goście swoim udziałem w wydarzeniu, nad którym patronat objęła Para Prezydencka, wspierają kulturę narodową zachęcając do częstszego sięgania po książki. Wszystkich posiadaczy "Przedwiośnia" zachęcamy do wyjęcia lektury z domowych biblioteczek i zdobycie okolicznościowej pieczęci upamiętniającej udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu.

Narodowe czytanie Narodowe czytanie Narodowe czytanie

dodano: 06-09-2018
"Stwory" - wystawa malarstwa Tomasza i Stanisława

Wystawa malarstwa

W "Galerii Młodego Artysty" będzińskiej książnicy prezentowana jest właśnie oryginalna i niezwykle energetyczna wystawa malarstwa pt. "Stwory", której autorami jest dwóch niezwykłych artystów, Tomasz Motłoch i jego syn Stanisław.

"Stwory" to cykl obrazów namalowanych wspólnie. Autorem tematów, "stworów" i kompozycji obrazu jest Staś. Tata - jak twierdzi syn - daje dinozaurom skórę - czyli wymyśla szalone kolory i nakłada farbę. Obrazy prezentowane były na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Nieprofesjonalnej ART NAIF Festiwal w Katowicach.

Tomasz Motłoch, urodzony w latach 70-tych ubiegłego wieku, malarz, rzeźbiarz, fotograf oraz autor niecodziennych robotów analogowych, które mieszkańcy Będzina mogli oglądać w kwietniu ubiegłego roku na wystawie prezentowanej w będzińskiej książnicy. Pasjonat i miłośnik wszelakich sztuk. Prowadzi autorską Galerię Motlochart w Będzinie (www.motlochart.com.). Tematem większości jego prac – a maluje głównie miasta - są fragmenty tych miast, domów, abstrakcje kolorystyczne, geometryczne kompozycje. Inspiracją jest najbliższe otoczenie: stare kamienice, przeznaczone do wyburzenia fabryki, zapomniane dzielnice. Stanisław ma 5 lat i uwielbia dinozaury i prehistorię. Chciałby być paleontologiem. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 8 września podczas ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Ekspozycja prezentowana będzie w bibliotece do końca września, w godzinach otwarcia placówki. Serdecznie zapraszamy.

więcej informacji

dodano: 07-09-2018
Śląskie inwestuje. Jak finansować szkolenia dla firm?

"Śląskie inwestuje. Jak finansować szkolenia dla firm?" – ten tytuł stał się już hasłem, z jakim Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach organizuje wydarzenia promocyjne mające upowszechnić wiedzę o Podmiotowym Systemie Finansowania. PSF to sposób wsparcia z funduszy unijnych usług rozwojowych, przede wszystkim szkoleń, dla przedsiębiorców i pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz region z kwotą na poziomie 400 milionów złotych plasuje się na pierwszym miejscu pod względem wysokości środków przyznanych na realizację PSF. Skorzystało z niego już 29 tysięcy osób z 9 tysięcy firm. Na usługi rozwojowe wydano 98 mln złotych. Najaktywniej ze środków na szkolenia i doradztwo korzystają mikroprzedsiębiorcy i osoby samozatrudnione.

14 września, w godz. 9:00 -15:30, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie (przy Placu prof. Włodzimierza Wójcika 1), odbędzie się konferencja "Śląskie inwestuje. Jak finansować szkolenia dla firm?".

Przedsięwzięcie poświęcone będzie podsumowaniu rocznego już funkcjonowania PSF. Jego uczestnicy będą mieli okazję poznać informacje o dotychczasowych działaniach i ich efektach, spotkają przedsiębiorców, którzy skorzystali ze wsparcia i osoby, które wzięły udział w projektach. Będzie także mowa o Bazie Usług Rozwojowych i jej funkcjonalnościach, w tym możliwości wyboru szkolenia "szytego na miarę", czyli dokładnie takiego, jakie potrzebuje dane przedsiębiorstwo.

Drugą część konferencji rozpocznie wykład pod tytułem "Wojna o talenty, czyli jak pozyskać i utrzymać pracowników w firmie”.

Specjaliści poradzą, jak kompletować załogę, jakie czynniki, poza płacowymi, sprawiają, że pracownik zatrudniony jest trwale i pracuje efektywnie.

Konferencję zamknie "Dialog edukacji z biznesem" - panel dyskusyjny z udziałem ekspertów z rekomendacjami dla usługodawców i usługobiorców.

Serdecznie zapraszamy na konferencję wszystkich zainteresowanych tematem. By wziąć w niej udział, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej - formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ.

Konferencja organizowana jest pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

Patronat Logo

Program konferencji można pobrać TUTAJ.

dodano: 06-09-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 199

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.