przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Zielnik pól i łąk biblioteki

Zielnik pól i łąk biblioteki

Będzińska książnica, pomimo umiejscowienia w centrum miasta, jest otoczona zielenią, która zachęca do kontemplowania natury. Dlatego też 18 lipca 2018 roku Oddział dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie postanowił zorganizować zajęcia dla młodych czytelników pt. "Zielnik pól i łąk biblioteki" w ramach cyklu "Lato z książką". Dzięki wcześniej przygotowanym roślinom, które rosną w okolicach biblioteki, młodzi uczestnicy dowiedzieli się jakie są fachowe oraz potoczne nazwy znanych roślin, a także poznały nowe ciekawe okazy takie jak Bodziszek drobny czy Jastrzębiec kosmaczek.

Dzieci dowiedziały się jak tworzyć własny zielnik, na co należy zwrócić uwagę przy zbieraniu roślin oraz jakich niebezpieczeństw w związku z tym unikać. Zajęcia miały na celu również pobudzić u dzieci wrażliwość na otaczające ich środowisko oraz wzbudzić ciekawość świata. Konieczność precyzyjności w tworzeniu zielników pozwoliła rozwinąć umiejętność koncentracji, cierpliwość i staranność.

Ciekawym elementem zajęć było również zaprezentowanie zielnika będącego starodrukiem wydanym w 1613 roku. Nie zabrakło także nowoczesnej technologii, dzięki której wyłącznie przy pomocy telefonu komórkowego można określić gatunek napotkanej rośliny.  

więcej informacji

dodano: 18-07-2018
Poznaj siebie i swojego kolegę

Poznaj siebie i swojego kolegę

17 lipca 2018 roku z okazji Dnia Czerwonego Kapturka w Oddziale dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie zorganizowano zajęcia literackie z cyklu "Poznaj siebie i swojego kolegę". Dzieci uczestniczące w spotkaniu wysłuchały tekstu popularnej bajki oraz obejrzały ilustracje przedstawiające historię małej dziewczynki wykonane przez różnych twórców. Na koniec spotkania mali czytelnicy uczestniczyli w zabawach plastycznych związanych z treścią powieści "Czerwony Kapturek" oraz rozwiązywali rozmaite zagadki.

więcej informacji

dodano: 17-07-2018
LETNIA CZYTELNIA na plaży miejskiej w Będzinie

LETNIA CZYTELNIA na plaży miejskiej w Będzinie

W dniach 15-16 lipca Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie uruchomiła na plaży miejskiej LETNIĄ CZYTELNIE. Każda osoba odwiedzająca będzińską plażę mogła bezpłatnie skorzystać z oferty, którą przygotowała Nasza Książnica. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem plażowiczów, którzy chętnie wypożyczali książki oraz przynosili swoje na wymianę. W najbliższe letnie weekendy jeżeli tylko dopisze pogoda będziemy kontynuować naszą akcje. Wszystkich czytelników zapraszamy do skorzystania z LETNIEJ CZYTELNI na plaży miejskiej w Będzinie.

więcej informacji

dodano: 16-07-2018
Odkryj daty i wydarzenia na będzińskich szlakach

Odkryj daty i wydarzenia na będzińskich szlakach

Odkryj daty i wydarzenia, które wpłynęły na 660 lat historii Będzina. Takim cyklem spotkań oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy stara się zachęcić tego lata młodych mieszkańców miasta do m.in. wędrowania i poznawania miasta i jego historii poprzez poznawanie miejsc, osób, dat i wydarzeń, które zapisały się w sposób szczególny w 660-letniej historii Będzina.

Obiektem zainteresowania pierwszej wyprawy, która odbyła się 12 lipca, były Będzińskie Podziemia Muzeum Zagłębia w Będzinie. Jedna z większych atrakcji miasta pozwala wkroczyć do chłodnego i mrocznego świata historycznego schronu, a widok skamieniałych worków z cementem czy siekiery pozostawionej przez dawnych pracowników potrafią zrobić właściwe wrażenie. Zrekonstruowane eksponaty, w tym wagon i stragany oraz pięknie ilustrowane wystawy prezentowane w podziemiach obrazują jak dawniej żyli mieszkańcy Będzina.

Wiedzy o tym jak w Będzinie żyli dawniej ludzie dostarcza także architektura zamku i zabytkowego kościoła Św. Trójcy, kamienice stojące przy ul. Kołłątaja i placu Kazimierza Wielkiego, które również stały się przystankami podczas pierwszej wakacyjnej wędrówki uczestników bibliowakacji.

Kolejna wyprawa na będzińskie szlaki odbędzie się 24 lipca, ale wcześniej, 20 lipca, zapraszamy do udziału w "turnieju rycerskim" również zorganizowanym w cyklu "Odkryj daty i wydarzenia, które wpłynęły na 660 lat historii Będzina".

Udział w zajęciach i spotkaniach jest bezpłatny.

więcej informacji

dodano: 12-07-2018
W świecie animacji

W świecie animacji

Drugi tydzień wakacji w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie rozpoczął się trzy dniowymi warsztatami edukacyjnymi dla dzieci "W świecie animacji poklatkowej" przybliżające tajniki pracy twórców filmów animowanych.

Szczególnym rodzajem tego typu dzieł jest animacja poklatkowa, która wykorzystując aparat fotograficzny, sprzęt komputerowy i odpowiednią konstrukcję stelażową pozwala na samodzielne tworzenie filmu. Zaproszone na warsztaty dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi filmowcy. Dzięki zaplanowanym przez oddział dla dzieci i młodzieży na 3 dni warsztatom uczestnicy poznali, każdy etap pracy i mogli być scenarzystą, reżyserem, operatorem kamery i scenografem. Oprócz przygotowania ciekawej fabuły i odpowiedniego tła młodzi twórcy podkładali również dźwięk wielokrotnie przyprawiający wszystkich o salwy śmiechu.

Inspiracją do budowania fabuły filmu była 660. rocznica nadania praw miejskich Będzinowi. Historia z filmu przybliża widzom losy dzielnego Przemko oraz wydarzenia, które doprowadziły do jego pasowania na rycerza. Fantazyjna, nowo wymyślona legenda wprowadziła do historii Będzina elementy bliskiej dzieciom fantastyki. W filmie pojawił się również król Kazimierz Wielki, który odegrał istotną rolę w uzyskaniu przez Przemko tytułu rycerskiego. Co się wydarzyło? Kto pomógł głównemu bohaterowi? Czy smok był naprawdę groźny? Odpowiedzi na te pytania odnaleźć można w niezwykłym dziele wyobraźni najmłodszych czytelników, które będzińska biblioteka zaprezentuje już wkrótce.

więcej informacji

dodano: 12-07-2018
Wakacyjna afera na będzińskim dworcu

Wakacyjna afera na będzińskim dworcu

Letnia pogoda sprzyja do aktywnego spędzania wolnego czasu, podróży i wędrówek. Będzińska książnica zaprosiła dziś najmłodszych mieszkańców do wspólnego podróżowania po świecie literatury. Podczas "Wakacyjnej afery na dworcu" uczestniczące w zabawie dzieci obejrzały spektakl "Czerwony Kapturek" przygotowany przez Studio Teatralne "Sztuka" z Trzebini, wysłuchały historii "Pan Brumm jedzie pociągiem" czytanej przez dh Marcina Góralczyka, Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Siewierzu oraz uczestniczyły w działaniach animacyjnych, w których nie zabrakło groźnie wyglądającego statku miłośników wakacyjnych przygód. Było dużo śmiechu, dobrej zabawy, a przy tym ważny element edukacji ekologicznej o tym jak należy zachowywać się w lesie oraz jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Całemu spotkaniu towarzyszył gwizd i turkot kół odjeżdżającego pociągu, bo "Wakacyjne afery na dworcu" organizuje filia nr 3 będzińskiej biblioteki mieszcząca się w budynku dworca PKP.

więcej informacji

dodano: 11-07-2018
Filia Dworzec

Filia Dworzec

Odkryj wciągający świat literatury na dworcu PKP

21 czerwca został otwarta nowa filia będzińskiej biblioteki, której pojawienie się na mapie kulturalnego szlaku miasta jest czymś fantastycznym.przynajmniej z 3 powodów.

-po pierwsze:kiedy w innych miejscowościach dochodzi do łączenia lub likwidacji oddziałów bibliotecznych w Będzinie książnica otwarła nową agendę, filię nr 3 Dworzec

-po drugie: nowa filia otwarta została po 34 latach od momentu oddania do użytku Czytelników, w 1984 roku, ostatniej filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie mieszczącej się w dzielnicy Bory (aktualnie Podłosie 10)

-po trzecie: filia biblioteki mieści się w budynku dworca PKP, który jest obiektem zabytkowym, zaprojektowanym w modernistycznym stylu w 1927 roku przez architekta Edgara Norwetha; co ważne, biblioteka przed laty w budynku tym miała już swoją siedzibę.

Wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zajrzeć po nowości wydawnicze do nowego obiektu zapraszamy serdecznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00, a w soboty od 8.00 do 14.00. Tych, którzy chcieliby uczestniczyć w "Wakacyjnej aferze na Dworcu" zapraszamy w każdą środę o godzinie 10.00 na kulturalne spotkania i działania animacyjne.

Wierzymy, że filia biblioteczna mieszcząca się w jednym z bardziej reprezentacyjnych budynków miasta, bez przeszkód architektonicznych, z dobrą komunikacją miejską stanie się ważnym miejscem uczestnictwa w kulturze, zarówno młodych jak i starszych mieszkańców Będzina.

więcej informacji

dodano: 09-07-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 199

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.