przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

W zgodzie i przygodzie, czyli wakacje z będzińską książnicą

bibliowakacje

Będzińska biblioteka na okres wakacyjnej przerwy w nauce zaplanowała dla młodych mieszkańców miasta ciekawe cykle spotkań i zajęć, które będą realizowane w oddziale dla dzieci i młodzieży w budynku biblioteki głównej oraz w poszczególnych filiach mieszczących się w dzielnicach miasta. Poszukujących nowych wyzwań zapraszamy do uczestnictwa w "Wakacyjnej aferze na Dworcu", której przewodzić będą bibliotekarze nowo otwartej filii biblioteki mieszczącej się w budynku będzińskiego dworca PKP.

Wszystkich pozytywnie zakręconych entuzjastów dobrej zabawy i zdobywania wiedzy z pewnością zaciekawią warsztaty edukacyjne "Podróże po Europie", warsztaty o bezpieczeństwie w sieci "Sieciaki na wakacjach" oraz warsztaty animacji poklatkowej "W świecie animacji" wyzwalające potencjał twórczy i świetną zabawę w roli scenarzysty, reżysera i operatora, której efektem będzie zmontowany film animacyjny.

Ciekawie zapowiada się, inspirowana jubileuszem nadania praw miejskich Będzinowi, seria spotkań Odkryj daty i wydarzenia, które wpłynęły na 660 lat historii Będzina. Obejmuje wyjścia i wycieczki edukacyjne, turniej rycerski, wystawę dziecięcych prac plastycznych "Inspiruje nas historia" oraz edukacyjne zajęcia "Moja mała Ojczyzna". Ekologicznie uwrażliwionych biblioteka zaprasza z kolei na spotkania W zgodzie i przygodzie z naturą, gdzie podczas dyskusji i zabaw poszerzyć można wiedzę na temat ekologii, przyrody i ochrony środowiska.

W ramach cyklu zaplanowano spotkania z książkami małej podróżniczki Nel i jej interesującymi reportażami z wypraw po egzotycznym świecie przyrody, kultury i tradycji oraz ekologiczny turniej wiedzy, gry i zabawy ruchowe w przestrzeni miejskiej, a także zwiedzanie Narodowej Kolekcji Żurawek.

Podczas BIBLIOWAKACJI w będzińskiej książnicy nie zabraknie także spotkań literackich Lato z książką realizowanych w oparciu o serię "Zielnik" Agnieszki Rekłąjtis - Zawady oraz zajęć Wychowanie przez Czytanie. Szczegóły spotkań zawierają plakaty informacyjne. Uczestnictwo we wszystkich zajęciach jest bezpłatne.

Harmonogram cz.1
Harmonogram cz.2
Harmonogram cz.3

dodano: 05-07-2018
BIBLIOWAKACJE z Europe Direct? Czemu nie

BIBLIOWAKACJE z Europe Direct

Wakacyjną przygodę z będzińską biblioteką młodzi mieszkańcy Będzina rozpoczęli od spotkania z przedstawicielem Punktu Informacji Europejskiej - Europe Direct w Katowicach, który zaprosił dzieci do podroży po Europie.

W interesujący sposób przedstawił wiele ciekawostek o krajach należących do Unii Europejskiej, jakie są korzyści przynależności do wspólnoty i czym tak naprawdę jest Unia i w jakim celu została stworzona. Uczestnicy zajęć poznawali również unijne symbole, ekologiczne dążenia wspólnoty do utworzenia "Błękitnej wyspy" oraz prawa, które przysługują obywatelom krajów unijnych.

Zastanawiali się także nad zagadnieniem dziedzictwa kulturowego Europy oraz tego, co Unia daje młodym Europejczykom, a co oni sami do niej mogą wnieść. Nie zabrakło również miejsca na zabawę, oczywiście edukacyjną, bo to najlepszy sposób na zdobywanie i utrwalenie wiedzy. Nawet w wakacje.

więcej informacji

dodano: 05-07-2018
Wakacyjna afera na Dworcu

Wakacyjna afera na Dworcu

"(...) Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa(...)". Tymi, znanymi niemal wszystkim, słowami „Lokomotywy” Juliana Tuwima powitali dziś bibliotekarze dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9, które odwiedziły filię nr 3 Dworzec będzińskiej książnicy.

Siedziba nowej filii biblioteki, zabytkowy budynek Dworca PKP, w naturalny sposób zachęca do podróżowania i obcowania z kulturą i tradycją. Dlatego podczas zajęć ”Z lokomotywą Tuwima przez wiersze dla dzieci”, które rozpoczęły cykl „Wakacyjna afera na Dworcu”, przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnego wędrowania po twórczości pisarzy i poetów, których utwory należą do kanonu literatury pięknej.

Aktywność dzieci inspirowana słynną „Lokomotywą” Tuwima przejawiała się w zabawach plastycznych, zaangażowaniu dzieci w określone role oraz niezwykle twórczych wypowiedziach. A wszystko za sprawą tekstu literackiego, który służy wszechstronnemu rozwojowi dziecka we wszystkich sferach jego aktywności.

Kolejna „Wakacyjna afera na Dworcu”, na którą serdecznie zapraszamy dzieci odbędzie się 11 lipca o godzinie 10.00. Tym razem do przeżywania niezwykłej przygody zaprosi francuski baśniopisarz Charles Perrault, który jako pierwszy opisał historię „Czerwonego Kapturka”. W najbliższą środę w strefie kultury będzińskiego dworca PKP bajkę zaprezentuje Studio Teatralne „Sztuka” z Trzebini. Zapraszamy do filii nr 3 Dworzec - plac Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej 3. Wstęp bezpłatny.

więcej informacji

dodano: 05-07-2018
Zajrzyj do świata książek w nowej filii będzińskiej książnicy

otwarta nowa filia biblioteki

21 czerwca w Będzinie została otwarta nowa filia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego. Wśród licznie przybyłych gości nie zabrakło dzieci z dwóch pobliskich przedszkoli nr 8 i 9, które utworem "Lokomotywa" Juliana Tuwima zostały zaproszone do animacji i zabaw ruchowych. Każdy mógł do swoich prywatnych zbiorów zabrać książkę, którymi będzińska książnica wraz z tekstami utworów Zbigniewa Herberta obdarowywała wszystkich w ramach akcji "uwalniania książki raz przeczytanej".

Usytuowana w zabytkowym budynku Dworca PKP przy placu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej agenda służyć będzie mieszkańcom śródmieścia i innych dzielnic miasta bogatym księgozbiorem, a także ciekawą ofertą kulturalną. Czynna od poniedziałku do soboty biblioteka dysponuje:

 • literaturą beletrystyczną dla dorosłych
 • literaturą piękną dla dzieci i młodzieży
 • wydawnictwami informacyjnymi
 • prasą (dzienniki, tygodniki, miesięczniki), w tym periodyki regionalne
 • stanowiskami komputerowymi z bezpłatnym dostępem do Internetu
 • grami i zabawami edukacyjnymi dla dzieci
 • kącikiem zabaw dla najmłodszych

Filia nr 3 Dworzec to także punkt informacji miejsko - turystycznej dla wszystkich odwiedzających miasto oraz miejsce, w którym podróżni będą mogą przeczytać prasę, skorzystać z bezpłatnego Internetu, zapoznać się z ciekawą ofertą miejskich wydarzeń kulturalnych.

Otwarta w 660. rocznicę nadania praw miejskich Będzinowi filia, to przyjazna przestrzeń, która będzie kolejnym miejscem kulturalnych, edukacyjnych i informacyjnych spotkań dzieci, młodzieży oraz seniorów. Biblioteka będzie czynna w godzinach od 8.00 do 17.00 (poniedziałek - piątek) oraz od 8.00 do 14.00 w soboty.

więcej informacji

dodano: 21-06-2018
Czy znasz swoje miasto

zajęcia z dziećmi

W dniu wczorajszym, 18 kwietnia Czytelnia Główna MiPBP w Będzinie gościła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kopernika w Będzinie na warsztatach poświęconych edukacji regionalnej. Czytelnia Główna podjęła współpracę z I LO w zakresie realizowanego przez szkołę projektu Erazmus+ "Chantonnay - Będzin - Puertollano - moje miasto przyszłości" w ramach którego zorganizowano w Naszej Bibliotece topograficzno - historyczne zajęcia z historii Będzina  Czy znasz swoje miasto .

Celem warsztatów było sprawdzenie wiedzy uczniów o ważnych obiektach w mieście. Na zajęciach wykorzystano plan miasta, literaturę dotycząca Będzina oraz Internet. Młodzież podzielona na sześć grup musiała odnaleźć na planie miasta określony obiekt (np. cmentarz żydowski), podać w jakiej książce znajduje się materiał na jego temat, wykorzystać strony internetowe z linkiem o treści obiektu oraz znaleźć zdjęcie w grafice internetowej. Następnie odnalezione materiały należało przekopiować do edytora tekstu i wydrukować w formie gotowego dokumentu.

Podczas warsztatów opracowano obiekty tj. : Cmentarz żydowski, Cementownia "Grodziec", Pomnik "Poległym za wolna Polskę" (dawniej Nike Będzińska), Dworzec PKP Będzin przy ul. Kościuszki, budynek byłego starostwa oraz III LO im. C.K.Norwida.

Liderzy grup zaprezentowali obecnym przygotowany materiał posługując się jednocześnie mapą Będzina. Wszyscy się doskonale bawili.

Na koniec omówiono korzyści płynące z pogłębiania wiedzy o regionie i dalszej współpracy między I LO a Biblioteką będzińską.

więcej informacji

dodano: 05-06-2018
Ogólnopolska Noc Bibliotek 2018

Noc Bibliotek

W sobotę, 9 czerwca, odbędzie się kolejna Ogólnopolska Noc Bibliotek. To akcja zainicjowana w roku 2015 przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, której celem jest promocja czytelnictwa i bibliotek, instytucji kultury dostępnych dla różnych grup użytkowników. Noc Bibliotek odbędzie się w bibliotekach publicznych, uniwersyteckich, szkolnych i pedagogicznych. Wśród nich nie zabraknie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, która w tym dniu przygotowała wiele propozycji i atrakcji.

Podczas czwartej już edycji Nocy Bibliotek, której mottem jest hasło RzeczpospoCzyta, będzińska biblioteka inspirowana jubileuszem 660. rocznicy nadania praw miejskich Będzinowi zaprasza do podróży po dawnym Będzinie. W nawiązującej do lat dwudziestych aranżacji przestrzeni biblioteki odbędzie się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Białasem i promocja jego najnowszej powieści "Rutka" poprzedzona inscenizacjami przygotowanymi przez młodzież z Gimnazjum nr 3 w Będzinie. Będzie można zobaczyć również "Dawny Będzin" w fotografii Wojciecha Borkowskiego oraz na wystawie "Będzin dawniej i dziś". W Galerii klubu "Pod Sową" prezentowane będą prace nagrodzone w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Pejzaże osobliwe", który przez organizatora, Ośrodek Kultury w Będzinie, dedykowany jest osobie prof. Jana Świderskiego, Honorowego Obywatela Miasta Będzina. Z kolei Wojciech Grabowski wystawą "Ilustracje do ulubionych książek" zaprosi uczestników Nocy Bibliotek w niezwykłą podróż do świata polskiej noweli fantastycznej. Nie zabraknie także dobrej literatury w interpretacji mieszkańców Będzina, młodzieży, studentów Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz podopiecznych Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Będzinie, dla których w ramach strefy uwalniania książek będzie przeprowadzona zbiórka "książki raz przeczytanej". Będzińskiej Nocy Bibliotek odbywającej się pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina i patronatem medialnym TVP Katowice towarzyszyć będzie kiermasz książki regionalnej zorganizowany przez Antykwariat "Latarnik" w Czeladzi oraz akcja wymiany książek przeprowadzona przez Śląskich Blogerów Książkowych.

Wszystkich, którzy w gronie przyjaciół i znajomych chcą się wybrać w niezwykłą podróż do świata wspomnień i historii, dobrej literatury oraz sztuki zapraszamy 9 czerwca o godzinie 18.00 do będzińskiej biblioteki - plac prof. Włodzimierza Wójcika 1.

Szczegółowy program Nocy Bibliotek na plakacie. Zapraszamy. Wstęp wolny.

Noc Bibliotek Noc Bibliotek Noc Bibliotek Noc Bibliotek

dodano: 04-06-2018
Spotkanie autorskie z Tomaszem Sekielskim

Spotkanie autorskie z Tomaszem Sekielskim

Tomasz Sekielski, autor bestsellerowej trylogii "Sejf" oraz trylogii "Susza", dziennikarz i dokumentalista, współtwórca wielu programów telewizyjnych spotka się z mieszkańcami Będzina 7 czerwca o godzinie 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie – plac prof. Włodzimierza Wójcika 1.

Twórca wielu programów telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych, jako autor książek na rynku wydawniczym zaistniał w 2012 roku powieścią sensacyjną "Sejf", po której kolejno ukazywały się "Obraz kontrolowany", "Sejf 3. Gniazdo kruka", thrillery "Zapach Suszy. Susza I" i "Smak Suszy. Susza II". Tomasz Sekielski jest również pomysłodawcą i założycielem wydawnictwa "od Deski do Deski", specjalizującego się w literaturze faktu, biografiach beletrystycznych, reportażach oraz dziennikarstwie śledczym.

Spotkanie zorganizowane w ramach działającego przy będzińskiej książnicy Dyskusyjnego Klubu Książki zostało dofinansowane przez Instytut Książki, inicjatora ogólnopolskiej sieci klubów DKK. Będzie istniała możliwość rozmowy z autorem i nabycia książek z autografem i dedykacją. Wstęp na spotkanie wolny.

Spotkanie autorskie z Tomaszem Sekielskim Spotkanie autorskie z Tomaszem Sekielskim

Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 199

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.