przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Projekt "Jan Dorman w Będzinie. Rok 2018 - 660-lecie Będzina

Jan Dorman

Założyciel pierwszego Teatru dla dzieci w Zagłębiu. Człowiek, który pracę traktował jak swoją misję, twórca niezliczonych pomysłów dotyczących powstania miejsc wypoczynkowych związanych z działaniami kulturalnymi i potrzebami miasta, które miały na celu podnieść jego prestiż i sprawić, by mieszkańcy Będzina poczuli się wyjątkowo. Nauczyciel, którego marzeniem było zintegrowanie działań szkoły i teatru w wychowaniu przez sztukę. Zawsze cenił dzieci i najmłodszych, podkreślając, że są to partnerzy, których należy traktować poważnie. Idealista, mistrz w odbiorze świata. Mowa oczywiście o Janie Dormanie, wybitnej postaci świata kultury oraz działalności artystycznej i społecznej Miasta Będzin, którego imienia Fundacja działa już od ponad 20 lat. Z okazji 660-lecia Miasta Będzina zorganizowany został cykl spotkań "Jan Dorman w Będzinie". Dzięki tym spotkaniom będzie można dowiedzieć się kim dokładnie była ta wybitna postać, jakie były działania twórcy dla Miasta oraz znaczenie jego działalności a także poznać od podszewki Archiwum Dormana które prowadzone było w latach 1937-1986 i którego opieka nad zbiorami prowadzona jest do dnia dzisiejszego. Na każdym ze spotkań prezentowane będą archiwalne materiały filmowe, wybrane oryginały rękopisów, zdjęcia zachowane w Archiwum Dormana a także wydawnictwa opracowane z wykorzystaniem archiwów. Organizatorem cyklu spotkań jest Fundacja im.Jana Dormana a spotkania te są współfinansowane ze środków budżetu Miasta Będzina. Cykl spotkań w będzińskiej bibliotece rozpoczyna się w czerwcu i trwać one będą do końca roku w wybranych terminach. Szczegółowy plan spotkań w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie prezentuje się następująco:

 • 14 czerwca "Jak powstawało Archiwum Dormana w latach 1937-1986"
 • 21 czerwca "Opieka nad zbiorami prowadzona po śmierci Jana Dormana"
 • 28 czerwca, 20 września "Działalność społeczna Jana Dormana dla miasta Będzina"
 • 27 września, 18 października "Działalność pedagogiczna Jana Dormana"
 • 25 października, 22 listopada "Wykorzystanie archiwów w działalności Fundacji im. Jana Dormana"

Gorąco zapraszamy na wszystkie spotkania z cyklu "Jan Dorman w Będzinie". Dodatkowe informacje uzyskać można pod nr tel. 503 056 883 (Fundacja im.Jana Dormana) oraz e-mailem: fundacjadorman@op.pl.

dodano: 04-06-2018
Bajkowy Świat Dzieci z pisarką Bogusławą Tutajewicz

Bajkowy Świat Dzieci z pisarką Bogusławą Tutajewicz

5 czerwca w filii nr 5 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbędzie się spotkanie autorskie dla dzieci, którego gościem będzie Bogusława Tutajewicz.

Poetka i autorka wierszowanych bajek dla najmłodszych spotka się z młodymi miłośnikami książek z okazji XVII ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom "Czytanie Łączy", którego inicjatorem jest Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Podczas spotkania dzieci poznają bohaterów dwóch niebanalnych książek pt. "O psach, kotach i słońcu, o le!" oraz "Don Dziel i Czajka Majka" Bogusławy Tutajewicz, której wiersze niosą ważne przesłanie i uwrażliwiają czytelników na kwestie piękna, przyjaźni, tolerancji oraz środowiska, za którego czystość odpowiedzialność ponosi każdy człowiek.

Spotkanie zorganizowane w cyklu "Bajkowy Świat Dzieci z pisarzami" rozpocznie się o godzinie 10.30. Będzie istniała możliwość nabycia książek z dedykacją i autografem pisarki.

Wstęp wolny.

dodano: 04-06-2018
Jaskiniowiec na będzińskim Dyskusyjnym Klubie Książki

dyskusyjny klub książki

Kwietniowe spotkanie sympatyków Dyskusyjnego Klubu Książki Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie dedykowane było twórczości norweskiego pisarza, Jorna Liera Horsta, autora cyklu powieści kryminalnych, który zanim stał się etatowym pisarzem przez długie lata pracował, jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold.

Przedmiotem dyskusji klubowiczów była powieść "Jaskiniowiec", dziewiąta z cyklu o komisarzu Williamie Wistingu, której fabuła składa się z dwóch równoległych wątków. Pierwszy to sprawa morderstwa niezidentyfikowanego mężczyzny, którym zajmuje się główny bohater powieści, komisarz Wisting. Drugą przestrzeń powieści stanowi sprawa reportażu, jaki pisze Line, córka komisarza, o śmierci sąsiada, którego zwłoki odkryto po czterech miesiącach w domu.

Jorn Lier Horst umiejętnie opisuje poszczególne etapy śledztwa i zbierania materiałów do reportażu, buduje napięcie poprzez nagłe zwroty akcji i dawkowanie informacji istotnych dla dalszego rozwoju poszczególnych wątków powieści. Autorowi udaje się także odtworzyć ponury, mroźny klimat Norwegii i poruszyć ważne dla współczesnego świata społeczne problemy, przez co "Jaskiniowiec" staje się kryminałem o społecznym wydźwięku. Tematem organizującym fabułę jest bowiem problem samotności ludzi w wysokorozwiniętych społeczeństwach, wynikający z rozluźniania międzyludzkich więzi. Dosadnie te niepokojące zjawisko opisuje jeden z bohaterów "Jaskiniowca":

"Na nic zda się całe bogactwo tego świata, jeśli nie zaczniemy bardziej się o siebie troszczyć.

W tym kraju ludzie cierpią na duchowy niedorozwój. Jesteśmy jak puste skorupy, zajęte zaspokajaniem wyłącznie własnych potrzeb".

więcej informacji

dodano: 28-06-2018
Twórcze środy

Twórcze środy

Dnia 18 kwietnia w Naszej będzińskiej książnicy odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Twórcze środy" organizowane przez Oddział dla dzieci i młodzieży. Hasłem wczorajszych zajęć była ekologia. Tym razem uczestnikami zajęć były dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Będzinie. Budząca się na nowo do życia przyroda to doskonały pretekst do tego, aby przypomnieć sobie o tym, jak dbać o nią, o środowisko, co można zrobić, aby mu pomóc, a czego nie robić, by nie zaszkodzić. Książki Kingi Macias z cyklu “Akademia Ekologii” bogate w ciekawe zadania pomogły utrwalić dzieciom poznane treści. Z kolei utwory Urszuli Kamińskiej zawarte w książce “Jak być eko czyli wiersze o ekologii” – pokazały literackie spojrzenie na tą niezwykle ważną kwestię. Serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach oraz zapraszamy na kolejne.

więcej informacji

dodano: 28-06-2018
Ochrona danych osobowych

Szanowni Państwo,
w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, informujemy że:

Klauzula informacyjna

Podstawa prawna : Art.13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE Nr 119)

Zgodnie z art. 13 ust.1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku informuję, że :

 1. Administratorem Pana/i danych osobowych jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie, plac prof. Włodzimierza Wójcika 1, 42-500 Będzin, tel.: 32 267-41-65, e-mail: biblioteka@biblioteka.bedzin.pl

 2. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie: iod@biblioteka.bedzin.pl, tel. 32 267-41-65
 3. Pana/i dane osobowe przetwarzane są w celu Realizacji zadań biblioteki polegających na zaspokajaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych ogółu społeczeństwa oraz upowszechnianiu wiedzy i kultury, i w oparciu o ustawę z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach. (Art. 18) w zakresie udostępniania zbiorów, usług informacyjnych, realizacja działań związanych z odzyskaniem wypożyczonych przez czytelnika materiałów na podstawie zgody osoby której dane dotyczą
 4. >Dane osobowe mogą być przekazywane innym organom i podmiotom wyłącznie na podstawie obowiązujących przepisów prawa
 5. Pana/i dane osobowe będą przetwarzane przez okres korzystania z usług biblioteki, a w przypadku naliczenia opłat za nieterminowy zwrot lub innych należności - do czasu wyegzekwowania tych opłat.
 6. Posiada Pan/i prawo do: dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu , cofnięcia zgody na przetwarzanie.
 7. Ma Pan/i prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Pana/ią dotyczących naruszałoby przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku
 8. Podanie danych osobowych jest warunkiem korzystania z usług biblioteki w zakresie udostępniania zbiorów, usług informacyjnych
  Jest Pan/i zobowiązany/a do podania danych Nazwisko i Imię, Imię ojca, kategoria zawodowa, numer PESEL, Płeć, Data urodzenia, Adres stałego zameldowania, Adres do korespondencji, adres e-mail, telefon kontaktowy, Imię i nazwisko osoby upoważnionej do korzystania z konta, a konsekwencją niepodania danych będzie brak możliwości korzystania z usług biblioteki w zakresie udostępniania zbiorów, usług informacyjnych
 9. dodano: 25-05-2018
  "Duża sztuka małych dzieci", czyli Klub Młodego Odkrywcy

  Klub Młodego Odkrywcy

  Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprasza na majowe spotkanie Klubu Młodego Odkrywcy, które odbędzie się w najbliższy czwartek, 24 maja w oddziale dla dzieci i młodzieży.

  Po ostatniej wizycie w Starożytnej Grecji i lepieniu glinianych naczyń i wazy "Duża sztuka małych dzieci" zostanie przeniesiona do epoki średniowiecza. Uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach ogólnopolskiej sieci Klubów Młodego Odkrywcy Centrum Nauki Kopernik będą pod okiem przewodnika po świecie sztuki poznawać barwność i różnorodność epoki, która najczęściej kojarzy się z mrocznymi i pełnymi przerażających tajemnic i sekretów czasami.

  Tymczasem rycerskie zwyczaje, wśród których najbardziej powszechne były pasowanie na rycerza, pojedynki i turnieje, średniowieczna architektura zamków oraz sztuka ręcznie szytych kostiumów może być niezwykłym źródłem inspiracji o czym przekonają się wszyscy uczestnicy zajęć.

  Początek warsztatów godzina 16.00. Wstęp wolny. Zapraszamy.

  dodano: 23-05-2018
  Spotkanie autorskie z Tomaszem Sekielskim w Będzinie

  spotkanie z tomaszem sekielskim

  Tomasz Sekielski, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor książek sensacyjnych ("Sejf" 2012 r., "Obraz kontrolowany" 2013 r., "Sejf 3. Gniazdo kruka" 2014 r. ) oraz thrillerów ("Zapach Suszy. Susza I" 2016 i "Smak Suszy. Susza II" 2017) będzie gościł 7 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

  Spotkanie zorganizowane w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki, których ogólnopolska sieć powstała z inicjatywy Instytutu Książki, współfinansującego spotkanie z autorem rozpocznie się o godzinie 17.00 w budynku biblioteki głównej – plac prof. Włodzimierza Wójcika1. Podczas spotkania będzie możliwość rozmowy z autorem i nabycia książek z autografem i dedykacją. Wstęp na spotkanie wolny.

  dodano: 23-05-2018
  Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19 20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

  Ilość aktualności w bazie: 199

  Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.