przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

bitwa graffiti

O szacunku... ważne dyskusje uczestników LUBIKa

zajęcia z dziećmi

LUBIK, czyli Literacki i Książkowy Klubik młodych czytelników działa w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki w ramach ogólnopolskiej sieci Dyskusyjnych Klubów Książki zainicjowanych przez Instytut Książki. Celem prowadzonych raz w miesiącu spotkań jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci poprzez ukazywanie edukacyjnych i rozrywkowych walorów literatury pięknej.

Podczas kwietniowego LUBIKa dyskusja poświęcona była książeczce "Dziwna Staruszka" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, która jest jedną z 6 książek wydanych w serii z Plastelinkiem, poruszających ważne problemy wychowawcze, o których jak się okazało dzieci chętnie i mądrze rozmawiają. Poziom świadomości uczestników LUBIKa w kwestii szacunku do drugiego człowieka, okazywanego zwłaszcza ludziom starszym jak i wielu innych sprawach związanych z relacjami międzyludzkimi jest niezwykle budujący i pozwala obiektywnie sądzić, że dzięki trosce rodziców, mocno zaangażowanym w wychowanie młodego pokolenia dziadkom, szkole i literaturze najmłodsze pokolenie m.in. czytelników będzińskiej książnicy nie będzie sprawiać większych problemów wychowawczych.

Po lekturze książki i dyskusji o sympatycznym Plastelinku, dobrym przyjacielu dzieci uczestnicy LUBIKa chętnie przystąpili do działań artystycznych mających utrwalić bohaterkę książki "Dziwna Staruszka", na których jak się okazało na koniec znalazły się portrety troskliwych i ukochanych babć.

więcej informacji

dodano: 24-04-2018
Projekt miejscowego planu dla Śródmieścia Będzina gotowy!

Jeszcze do 18 kwietnia br. można zgłaszać swoje uwagi do projektu miejscowego planu dla dzielnicy Śródmieście, który dostępny jest na stronie www.konsultacje.bedzin.eu

Miasto Będzin, decyzją Rady Miejskiej z dnia 27 kwietnia 2016 r., przystąpiło do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Będzina dla terenu położonego w dzielnicy Śródmieście. Obszar objęty granicami projektu planu miejscowego zajmuje powierzchnię około 160 ha. W związku z istotnym znaczeniem tej centralnej przestrzeni miejskiej dla mieszkańców oraz rozwoju naszego miasta, proces prac nad projektem planu wspierał szereg działań konsultacyjnych skierowanych do wszystkich będzinian zainteresowanych tematem.

Zasadniczym celem przystąpienia do prac nad nowym planem dla tego terenu była konieczność odpowiedzi na zmieniające się na przestrzeni lat potrzeby i przepisy dotyczące m.in. założeń ustawy krajobrazowej, kwestii parkingów przy obiektach użyteczności społecznej czy garaży, sytuowania nadajników telefonii komórkowych oraz stworzenia racjonalnych warunków dla istniejących i potencjalnych potrzeb inwestycyjnych.

http://www.bedzin.pl/strona-732-projekt_miejscowego_planu_dla.html

więcej informacji
Oczami Zagłębianki - wieczór autorski Ireny Imiołek

plakat informacyjny

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprasza 19 kwietnia o godzinie 17.00 do klubu "Pod Sową" na wieczór poetycki Ireny Imiołek organizowany pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina. Podczas spotkania wpisującego się w uroczystości inspirowane 660. rocznicą nadania praw miejskich Będzinowi promowany będzie jej tomik wierszy pt. "Oczami Zagłębianki".

Irena Imiołek, emerytowana polonistka i bibliotekarka, wychowawca kilku pokoleń młodych Zagłębiaków, autorka artykułów publikowanych w "Raptularzu Kulturalnym" i "Wiadomościach Zagłębia" swoją indywidualną przygodę z twórczością poetycką rozpoczęła w 2003 roku. Jak pisze Maciej Szczawiński w słowie wstępnym do tomiku poezja do drzwi pani IRENY IMIOŁEK zapukała dość późno i raczej niespodziewanie przysparzając tyleż radości i zdumienia co ambarasu. No bo jakże? Znakomita polonistka, wychowawczyni (...) raptem w roli... poczatkującej uczennicy?

Wspomniany tomik pełen jest czułych refleksji, wspomnień, zapachów i barw z przeszłości zamkniętych w wyborze 38 wierszy. Ukazał się w 2017 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.

Podczas spotkania obok poetyckich wersów Ireny Imiołek będzie można usłyszeć Bożenę Związek, wokalistkę i animatora kultury, która wystąpi z programem artystycznym. Wstęp na spotkanie wolny. Zapraszamy.

dodano: 18-04-2018
Jaskiniowiec i będziński Dyskusyjny Klub Książki zapraszają

Dyskusyjny Klub Książki

18 kwietnia o godzinie 17.00 w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Entuzjaści czytania i dyskutowania będą recenzować powieść kryminalną norweskiego pisarza, wyróżnionego Nagrodą Rivertona, Jorna Liera Horsta pt. "Jaskiniowiec".

Podczas marcowego spotkania klubowiczów DKK inspirował Michał Olszewski i jego powieść "#upał", opartej na kanwie tragicznego wydarzenia, które zdarzyło się i nadal zdarza w rzeczywistości. Idąc tym tokiem myślenia - część klubowiczów doszło do wniosku, że powieść staje się próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego do niego doszło.

Rozkładając tekst na mniejsze składniki można uznać, że jest to powieść o uzależnieniach, pracy dziennikarskiej, chaosie informacyjnym, kryzysie tożsamości. Pierwsze sto stron książki czyta się szybko, autor posługuje się krótkimi zdaniami, skacze z tematu na temat, poznajemy codzienne życie Feja, uznanego dziennikarza portalu internetowego. Tempo stopniowo spowalnia, gdy bohater zaczyna rozmyślać o sobie. Owo wejrzenie w głąb siebie jest powierzchowne, przerywane dzwonkami telefonu, nieustannym zerkaniem na strony internetowe. Fej, jest popularny w Internecie, ma bardzo dużo lajków i udostępnień. Dla niego nuda jest niedopuszczalna, nieustannie musi się coś dziać, informacje powinny się zmieniać, jak w kalejdoskopie i sztucznie stymulować emocje. W jego głowie panuje zamęt, nie odczuwa braku silnych więzi rodzinnych i społecznych, zagubił własną tożsamości, pojęcia i wartości dostosowuje do swoich potrzeb, jego głównym celem w życiu jest utrzymanie prestiżu i sławy.

Fej to tragiczna postać, ale jeszcze bardziej przerażający jest obraz społeczeństwa. Zanik duchowości, relatywizm etyczny, hipokryzja, cynizm, ekshibicjonizm Internetowy, lenistwo intelektualne, egoizm, samotność, manipulowanie zachowaniami, agresja, głębokie przekonanie, że zawsze ma się racje są cechami charakterystycznymi dla ludzi żyjących w obecnym świecie. Świecie, który postrzegany jest nie dzięki własnemu doświadczeniu, lecz poprzez informacje uzyskane w mediach, co powoduje, że rzeczywistość staje się zniekształcona. Powieść Olszewskiego jest przede wszystkim diagnozą wysokorozwiniętego społeczeństwa i studium kondycji człowieka, który w natłoku informacji całkowicie się zagubił i stracił swoją podmiotowość.

Oj, tragiczny ten Fej a my razem z nim. Jeśli komuś po przeczytaniu "#upału" przyjdzie do głowy myśl - mnie to nie dotyczy - a czyta ten tekst, więc korzysta z Internetu, głęboko się myli. Wymienione problemy w mniejszym lub większym stopniu dotyczą nas wszystkich.

więcej informacji

dodano: 18-04-2018
Będziński LUBIK zaprasza na kolejne spotkanie

Będziński LUBIK zaprasza na kolejne spotkanie

Oddział dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie zaprasza 13 kwietnia o godzinie 16.30 na kolejne spotkanie literackiego i książkowego klubiku LUBIK organizowanego cykliczne w ramach ogólnopolskiej sieci Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci i młodzieży. Tym razem dyskusję wywoła Roksana Jędrzejewska – Wróbel i jej książka "Dziwna Staruszka" z serii z Plastelinkiem, poruszająca ważne problemy wychowawcze, o których warto rozmawiać, a konkretnie sprawę szacunku względem osób starszych.

Podczas marcowego spotkania uczestnicy LUBIKa bawili się doskonale wraz z małą reporterką Nel, z którą po poznaniu tajników pakowania plecaka wyruszyli w fascynujący świat przygód, poszukiwania niezwykłych gibonów, do krainy tukanów i kolibrów, które tak im się spodobały, że postanowiły je sportretować po swojemu.

Teraz moderatorzy LUBIKa zapraszają w świat dobrego wychowania i wartości, które nigdy nie wychodzą z mody.

więcej informacji

dodano: 11-04-2018
Różne książki i różna wiedza z nich płynąca

zajęcia z dziećmi

W ramach programu rozwoju kultury czytelniczej i medialnej wśród najmłodszych oferowanego przez Miejską i Powiatowa Bibliotekę Publiczną w Będzinie 5 kwietnia w oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się zajęcia edukacyjne nt. różnych rodzajów książek dostępnych w bibliotekach.

Uczestniczące w zajęciach dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Będzinie dowiedziały się jakie rodzaje książek goszczą na bibliotecznych półkach i jakie są między nimi różnice. Dlaczego niektóre z nich zabierają nas w świat wyobraźni i fantazji, a niektóre, jak encyklopedie czy słowniki, są ważnym źródłem poznania i nauki. Wysłuchały uważnie wiersza "Skargi książki" J. Huszcza oraz "Prośba książki do dzieci", by podjąć wyzwanie zaprojektowania własnej okładki książki.

Realizowane przez bibliotekę zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej, których celem jest wspieranie lokalnego środowiska oświatowego w szerzeniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, poprzez prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej z wykorzystaniem tradycyjnych i multimedialnych zbiorów biblioteki oraz nowoczesnych technologii wpisuje się w cel 4 "DOBRA JAKOŚC EDUKACJI" Zrównoważonego Rozwoju AGENDY 2030 ONZ.

więcej informacji

dodano: 11-04-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 199

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.