przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

MOJA ZIEMIA - CZYSTY ŚWIAT - obrady jury konkursu

MOJA ZIEMIA

W dniu 10 kwietnia 2018 r. w będzińskiej książnicy odbyły się obrady jury XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego MOJA ZIEMIA CZYSTY ŚWIAT pt. "Ja jestem ten, który tworzy tlen" organizowanego przez Urząd Miejski w Będzinie, PGL LP Nadleśnictwo Siewierz, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego - Ośrodek Edukacji w Będzinie oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie w ramach 660. rocznicy nadania praw miejskich Będzinowi. Patronat medialny nad konkursem objęło TVP 3 Katowice.

Na tegoroczną, jubileuszową edycję konkursu realizowaną w ramach 660. rocznicy nadania praw miejskich Będzinowi napłynęło prawie 200 prac, z których oceną zmierzyło się jury w składzie:

 • Aleksandra Lipa – z Urzędu Miejskiego w Będzinie (Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej)
 • Ewa Żurowska – Oleś z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego – Ośrodek Edukacyjny w Będzinie
 • Piotr Lepiarczyk - z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Siewierz
 • Monika Świergała i Celina Nowak – z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Nadesłane na konkurs prace, wśród których znalazły się prace plastyczne, rzeźby przestrzenne, gry planszowe oraz broszury edukacyjne oceniane były w czterech kategoriach wiekowych. Laureatów tegorocznej edycji konkursu poznamy podczas uroczystego finału, który odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie, plac prof. Włodzimierza Wójcika 1.

więcej informacji

dodano: 04-04-2018
"Peru znane i nieznane - AMERYKA POŁUDNIOWA oczami ojca WALTERA CORSINI"

Peru znane i nieznane - plakat

Podróżowanie jest dziś niezwykle popularne i stało się sposobem na życie wielu ludzi. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprasza w podróż, która nie będzie typowym turystycznym wypadem, lecz podróżą poznawania, odkrywania i stawiania sobie ważnych pytań, podczas której poznamy kilka prawd o Peru, krainie Inków.

Wszystko za sprawą ojca Waltera Corsini, Misjonarza Sług Ubogich Trzeciego Świata, który 12 kwietnia 2018 roku w będzińskiej książnicy poprowadzi spotkanie "Peru znane i nieznane - AMERYKA POŁUDNIOWA". Towarzyszyć mu będzie ojciec Andrzej Haase, z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu oraz Wiktor Grados z Peru, który zadomowił się w Polsce i od kilku lat mieszka w Czeladzi. Podczas spotkania będzie można podziwiać wystawę jego fotografii.

"Peru znane i nieznane - AMERYKA POŁUDNIOWA oczami ojca WALTERA CORSINI Misjonarza Sług Ubogich Trzeciego Świata" to spotkanie organizowane pod auspicjami prezydenta Miasta Będzina w ramach roku 200. rocznicy urodzin Ernesta Malinowskiego, polskiego inżyniera i honorowego obywatela Peru, o którego dokonaniach i osiągnieciach w będzińskiej bibliotece powie Wojciech Giergiel, Prezes Zarządu Fundacji Śląskiej Agencji Transferu Wiedzy i Technologii w Czeladzi, współorganizator spotkania.

Misjonarze Słudzy Ubogich, które reprezentuje ojciec Walter Corsini to różne formacje misyjne (kapłani i bracia konsekrowani, siostry zakonne, małżeństwa misyjne, różne grupy wsparcia), które dzielą ten sam charyzmat realizowany według zasad założyciela ruchu, którym jest ojciec Giovanni Salerno. Ruch Misjonarzy Sług Ubogich zrodził się na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, aby głosić ewangeliczne orędzie najuboższym Trzeciego Świata. Misjonarze pracują w Cusco (Peru) i na jego przedmieściach, a także w Kordylierze Andyjskiej. Posiadają także swoje placówki na Kubie oraz w Meksyku i na Węgrzech.

Początek spotkania o godzinie 17.00. Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich, którzy podróżując pragną poznawać i doświadczać, rozumieć i zamieniać przy tym swoje myślenie, kierować je ku źródłu, którzy podobnie jak Zbigniew Herbert w "Modlitwie Pana Cogito podróżnika" chcieliby powtarzać: "Panie dziękuję Ci że stworzyłeś świat piękny i bardzo różny / a także za to że pozwoliłeś mi w niewysłowionej dobroci Twojej / być w miejscach które nie były miejscami mojej codziennej udręki".

dodano: 06-04-2018
Robótkowa kraina Agaty Parady

Robótkowa kraina Agaty Parady - plakat

Do krainy aniołów malowanych na deskach drewnianych z wpisaną historią wcześniejszego przeznaczenia, dekoracyjnych poduszek i sznurkowej biżuterii zaprasza Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, w której gmachu głównym 13 kwietnia zostanie otwarta wystawa prac Agaty Parady "Robótkowa kraina, czyli coś z niczego".

Autorka ekspozycji, chodź urodziła się w Zabrzu jest mieszkanką Będzina. Od młodości interesowała ją sztuka, z którą związała się poprzez wykształcenie (Studium Wokalno - Artystyczne w Katowicach), zawodowe doświadczenie prezentowane w teatrach autorskich (m.in. Teatrze Otwartym w Gdańsku, będzińskim Teatrze Wielkie Koło im. Jacka Łabacza oraz Teatrze Elsynoe w Czeladzi) oraz pasję malowania i tworzenia. Od niedawna efekty ostatnich zainteresowań Pani Agaty są prezentowane szerszej publiczności na wystawach. Ostatnio eksponowane były w bibliotekach publicznych w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Specjalnością i wielką inspiracją autorki są anioły, które maluje na deskach z "duszą", w każdą prace wkładając wiele serca i pozytywnych emocji.

Wernisaż wystawy "Robótkowa kraina, czyli coś z niczego" przygotowanej pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina odbędzie się w piątek 13 kwietnia o godzinie 17.00 w budynku biblioteki głównej – plac prof. Włodzimierza Wójcika 1. Wystawa eksponowana będzie do końca maja w godzinach otwarcia placówki. Zapraszamy. Wstęp wolny.

dodano: 06-04-2018
Konsultacje miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego śródmieścia

Ogłoszenie

Prezydent Będzina Łukasz Komoniewski zaprasza do udziału w konsultacjach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Będzina dla terenu położonego w dzielnicy Śródmieście.

Spotkanie informacyjne odbędzie się 9 kwietnia o godzinie 17.00 w Urzędzie Miejskim w Będzinie (ul. 11 Listopada 20, sala nr 18).

Celem konsultacji jest prezentacja projektu oraz zebranie ewentualnych uwag do jego treści.

Dodatkowo na skwerze przed Urzędem Miejskim w Będzinie czynny będzie terenowy punkt konsultacyjny w godzinach 14.00 - 17.00 w dniach 12-13 kwietnia oraz 16-18 kwietnia.

źródło: Więcej informacji

dodano: 05-04-2018
Bajkowy świat dzieci z Wiesławem Drabikiem

Bajkowy świat dzieci z Wiesławem Drabikiem

6 kwietnia młodzi mieszkańcy Będzina, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 oraz nr 3 w Będzinie, spotkają się z niecodziennym gościem, ilustratorem i autorem ponad 100 książek dla dzieci, WIESŁAWEM DRABIKIEM.

Spotkanie zorganizowane przez szkołę nr 8 we współpracy z będzińską biblioteką w ramach cyklu "Bajkowy Świat Dzieci" odbędzie się w siedzibie głównej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie - plac prof. Włodzimierza Wójcika 1 o godzinie 8.30 i 10.00. Jest jednym z działań podjętych przez organizatorów wydarzenia w ramach realizacji celu 4 DOBRA JAKOŚĆ EDUKACJI Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030 ONZ.

Wiesław Drabik jest ilustratorem i autorem wesołych i rymowanych bajek o zwierzętach, adresowanych do najmłodszych czytelników i ich rodziców. Wśród nich najpopularniejsze to "Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków", "Awantura na podwórku", "Łakomczucha", "Kocie łakocie", "MAŁa mYSZ skacze, czyli myszomania". Książki są pięknie i bogato ilustrowane (niektóre przez samego autora), a wiele z nich ukazało się w serii wydawniczej "Bardzo śmieszna Historia", "Odjazdowy zwierzyniec", "Wśród Przyjaciół”, "Bajeczki ze śmiechu beczki" oraz "Zostań Mistrzem", która opisuje drogę do medali najlepszych polskich sportowców, którzy ukrywają się pod postaciami sympatycznych zwierzątek.

Wstęp na spotkanie wolny.

dodano: 04-04-2018
Duża sztuka małych dzieci

Duża sztuka małych dzieci

Pod koniec marca w Oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy obyło się pierwsze spotkanie entuzjastów zdobywania wiedzy "Duża sztuka małych dzieci" zorganizowane w ramach projektu edukacyjnego Klubu Młodego Odkrywcy.

Klub Młodego Odkrywcy to inicjatywa Centrum Nauki Kopernik wspierana przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności. W marcu do sieci ponad 700 klubów działających na terenie całej Polski dołączył także klub powołany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie, która zaprasza wszystkich ciekawych i odważnych entuzjastów doświadczeń i nauki do odkrywania świata wraz z przewodnikiem-opiekunem.

Celem organizowanych, w każdy ostatni czwartek miesiąca spotkań jest przybliżanie dzieciom w wieku od 7-11 lat szeroko pojętej sztuki, zachęcanie ich do wyrażania siebie i swoich myśli przez tworzenie, odkrywanie świata przez doświadczanie oraz stworzenie warunków do rozwój indywidualnych umiejętności.

W trakcie spotkania, które odbyło się 28 marca uczestnicy zajęć przenieśli się do czasów prehistorii, gdzie sztuka miała swój początek. Dzieci zapoznały się z naskalnymi malowidłami, metodami oraz materiałami, które wtedy stosowano, a także inspiracjami wpływającymi na człowieka pierwotnego. Następnie zgodnie z ideą Klubu najmłodsi uczestnicy przeszli do działania wykonując własne naskalne malowidła przy pomocy węgla oraz suchych pasteli. Dzięki połączeniu wiedzy i działań praktycznych poszerzyła się wiedza dzieci o początkach sztuki, wyzwolił się dziecięcy entuzjazm do działania, podejmowania wyzwań i abstrakcyjnego myślenia.

Kolejne spotkanie już za miesiąc 26 kwietnia o godzinie 16.00. Mile widziane "ochraniacze na ubrania!". Szczegółowe informacje można uzyskać w oddziale dla dzieci i młodzieży.

Zapraszamy. Wstęp wolny.

więcej informacji

dodano: 04-04-2018
nekrolog

dodano: 29-03-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 22  23  24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 199

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.