przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Życie Będzina - warsztaty z edukacji regionalnej

wystawa plakatów

Obchodzony w tym roku jubileusz 660-lecia nadania przez króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich Będzinowi jest okazją do podjęcia różnorodnych i ciekawych inicjatyw sprzyjających edukacji regionalnej najmłodszych mieszkańców miasta. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie rozpoczęła nowy cykl zajęć edukacyjnych Życie Będzina w ramach, których dzieci z będzińskich przedszkoli oraz szkół podstawowych będą wzbogacać swoją wiedzę na temat miasta, jego historii, legend oraz ważnych i słynnych postaci związanych z Będzinem. Biblioteka organizując zajęcia realizuje w cel 4 Agendy 2030 ONZ Zrównoważonego Rozwoju „DOBRA JAKOŚĆ EDUKACJI”. Jedna z propozycji zajęć „Szycie bez szycia” wprawiła uczestników w lekką konsternację. Brak igły wydawał się być przeszkodą nie do pokonania. Jednak pomysłowość oraz ogromna wyobraźnia dzieci pozwoliły im szybko wykroczyć poza utarte ramy krawiectwa. Dzięki temu w końcowym efekcie powstały wyjątkowo pomysłowe i ozdobne lalki, tworzone na podobieństwo samego Króla Kazimierza Wielkiego, a także postaci ze znanych będzińskich legend tj. Diabła Boruty oraz Błękitnej Ludwiki. Małe dzieła sztuki można podziwiać na wystawie prezentowanej w holu dolnym Biblioteki Głównej. Wszyscy uczestnicy warsztatów w nagrodę za trud oraz twórcze działania otrzymali ciekawe książki edukacyjne “Gwiezdny Express” wydane przez Sieć Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT w Katowicach.

więcej informacji

dodano: 23-03-2018
Ekologia na widelcu

Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci

wystawa plakatów

Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci to najnowsza wystawa prezentowana w przestrzeni budynku głównego Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Składająca się z prac 14 ilustratorów i projektantów graficznych ekspozycja wskazuje jak dużą siłę oddziaływania ma towarzyszący tekstom literackim obraz, a ilustrator czy projektant graficzny książki jest twórcą równorzędnym autorowi.

Wśród prezentowanych na wystawie plakatów znajdują się prace rozpoznawalnych w Polsce i na świecie, ilustratorów, zdobywców krajowych i międzynarodowych nagród, jak i młodych artystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rysunkiem odbieranym, jako ważny środek wyrazu słowa. Każdy z nich opowiadając obrazem historię zapewnia dzieciom pierwszy kontakt ze sztuką. Wśród prezentowanych artystów znajdują się Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińska oraz Dawid Ryski. W będzińskiej bibliotece obok wieloformatowej pracy artystów można zobaczyć także ilustracje wykonane przez nich do różnych książek dziecięcych, które młodzi czytelnicy znajdą w zbiorach książnicy. Najwięcej książek ukazuje ilustracyjną twórczość Emilii Dziubak, która jest autorką ilustracji m.in. do książki "Draka Ekonieboraka", "Tyczka w Krainie Szczęścia", "A ja nie chcę być księżniczką" czy "Mysia orkiestra".

Wystawa "Tu czy tam?..." współorganizowana przez Instytut Książki ma niezwykły potencjał edukacyjny. Wyzwala w dzieciach kreatywność i potrzebę odkrywania świata książek. Wystawę, eksponowaną m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w będzińskiej bibliotece będzie można zobaczyć do 30 marca w godzinach otwarcia placówki. Zapraszamy. Wstęp wolny.

więcej informacji

dodano: 14-03-2018
BAJKOWY ŚWIAT DZIECI z Bogusławą Tutajewicz i Jolanta Wychowaniec

zajęcia z dziećmi

Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy PEN Club ustanowiło w 1984 roku, że 3 marca każdego roku obchodzone będzie literackie święto Międzynarodowy Dzień Pisarza. Z tej okazji 2 marca w oddziale dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyło się spotkanie "Bajkowy Świat Dzieci z pisarzami". Gośćmi spotkania były dwie sosnowieckie poetki, Bogusława Tutajewicz i Jolanta Wychowaniec, które zaprezentowały uczestniczącym w spotkaniu uczniom Szkoły Podstawowej nr 8 w Będzinie ulubione wiersze z klasyki literatury dziecięcej oraz wiersze swojego autorstwa, m.in. utwory z książki "O psach, kotach i słońcu, o le!" Pani Tutajewicz. Potem dzieci wykonywały ilustracje inspirowane wysłuchanymi wierszami.

Spotkanie realizowało cel 4 Dobra Jakość Edukacji Zrównoważonego Rozwoju AGENDY 2030 ONZ.

więcej informacji

dodano: 13-03-2018
   XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Stefana Sebyły

konkurs sebyła

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie zaprasza autorów, twórców, poetów zarówno niezrzeszonych, jak i członków związków twórczych do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Stefana Sebyły, którego współorganizatorem jest Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka w Mikołowie oraz Towarzystwo Historyczne Szembeków w Warszawie. Konkurs podobnie, jak w ubiegłych latach odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.

Ogłoszony po raz jedenasty konkurs ma charakter otwarty. Wpisuje się w obchodzony w tym roku Rok Zbigniewa Herberta oraz cel 4 Zrównoważonego Rozwoju AGENDY 2030 ONZ "Dobra jakość edukacji". Jego celem jest inspirowanie do aktywności twórczej i rozbudzanie zainteresowań twórczością poetycką, pielęgnowanie piękna języka polskiego oraz konfrontacja twórczości poetyckiej. Nagrodą Główną konkursu jest dofinansowanie do wydania tomiku poetyckiego w wysokości 1 000 zł.

Dotychczas w ramach konkursu organizatorzy mieli przyjemność wydać tomik "50 wierszy na godzinę" Iwony Świerkuli (Warszawa, 2016), "Gdy zamszowieje ligustr" , Anny Piliszewskiej (Wieliczka, 2015), "Syta cisza", Eli Galoch (Turek, 2014), "Przekazy podprogowe", Patryka Chrzana (Dąbrowa Górnicza, 2013), "W objęciach wiatru" Jolanty Wychowaniec (Sosnowiec, 2012), "Drogi niepowrotu" Cezarego Granickiego (Gródków, 2011) oraz "Północna strona" Bartosza Wiczkowskiego (Dąbrowa Górnicza, 2010).

Utwory na konkurs można dostarczyć osobiście lub przesłać na adres biblioteki z dopiskiem: konkurs poetycki. Szczegółowe warunki konkursu zawiera REGULAMIN dostępny na stronie www.biblioteka.bedzin.pl.

Regulamin (format PDF)

dodano: 13-03-2018
Piąta pora roku Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia

Artyści Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia od kilku lat cyklicznie w marcu prezentują swoje obrazy w Galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie dostarczając odbiorcom sztuki wielu emocjonujących przeżyć. Nie inaczej będzie w tym roku, bowiem 13 marca o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa z cyklu "Piąta pora roku".

Wystawa jest kolejną wspólną inicjatywą biblioteki i działającego od 2011 roku stowarzyszenia, którego członkami są m.in. artyści szkolący warsztat w pracowni malarstwa sztalugowego będzińskiego Ośrodka Kultury.

Wystawa "Piąta pora roku" została przygotowana pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina i prezentowana będzie w będzińskiej książnicy do 27 kwietnia, w godzinach otwarcia placówki: poniedziałek - piątek 10.00-19.00, sobota 9.00-15.00. Wstęp wolny.

dodano: 09-03-2018
Spotkanie autorskie z Tomaszem Kostro i promocja albumu „Zagłębie, którego już nie ma”

Prezydent Miasta Będzina oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie serdecznie zapraszają 15 marca na wyjątkowe spotkanie z Tomaszem Kostro, dziennikarzem, publicystą i autorem książek o Zagłębiu Dąbrowskim, podczas którego promowana będzie najnowsza jego publikacja pt. „Zagłębie, którego już nie ma”. Dzięki bogactwu prezentowanych w albumie fotografii obiektów, które przestały istnieć w przestrzeni Będzina, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, książka jest zaproszeniem do nostalgicznego spaceru po czterech zagłębiowskich miastach.

Jak podkreślono we wstępie publikacji „prezentowany album powinien przypomnieć starszym i pokazać młodszym, jak bardzo na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zmienia się pejzaż regionu, wygląd miast i poszczególnych obiektów”. Nie ma już czeladzkiej karczmy, sosnowieckiego wiaduktu przy rondzie Ludwika, nie ma szybów wydobywczych, wielkich pieców, kominów, drewnianych będzińskich i czeladzkich domków. Można je zobaczyć zarejestrowane na unikatowych fotografiach, w albumie Tomasza Kostro, który został wydany pod koniec 2017 roku przez łódzki Dom Wydawniczy Księży Młyn.

Obok zdjęć, tłumaczenia na język angielski atutem albumu jest osoba samego autora. Tomasz Kostro związany od urodzenia z Sosnowcem dziennikarz i publicysta, z charakterystyczną dla zawodu dociekliwością i rzetelnością bada historię Zagłębia Dąbrowskiego, którego już nie ma, w zbiorach muzeów, bibliotek oraz dokumentach gromadzonych w kolekcjach osób prywatnych.

Podczas spotkania z Tomaszem Kostro, które odbędzie się 15 marca o godzinie 17.00 w klubie „Pod Sową” będzińskiej książnicy, będzie możliwość nabycia albumu i otrzymania dedykacji autora. Wstęp na spotkanie wolny. Zapraszamy

dodano: 09-03-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 199

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.