przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Życie Będzina, czyli historia dla przedszkolaka

Życie Będzina, czyli historia dla przedszkolaka

Będzin, obchodzący w 2018 roku jubileusz 660 - lecia nadania praw miejskich, stał się przedmiotem licznych zajęć i warsztatów edukacyjnych prowadzonych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie z myślą o jego najmłodszych mieszkańcach. Przekazując wiedzę historyczną, opisując kulturę oraz aktualne trendy rozwojowe i obyczajowe (dokumenty życia społecznego) miasta bibliotekarze wzbogacają założenia programowe edukacji regionalnej, której celem jest przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy o najbliższym otoczeniu, korzeniach, miejscach bliskich, które powinno się dobrze poznać, zrozumieć, a w przyszłości uczestniczyć aktywnie w ich rozwoju.

Jedne z takich zajęć zostały zorganizowane z myślą o dzieciach z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie, które uczestnicząc w spotkaniu "Życie Będzina, czyli historia dla przedszkolaka" zapoznały się na dobry początek z portretem miasta. Wysłuchały krótkiej historii z dziejów miasta by potem uczestniczyć w uroczystości pasowania na rycerza i księżniczkę, rozwiązywać zagadki i malować herb miasta oraz królewski zamek.

więcej informacji

dodano: 14-02-2018
Świat animacji filmowo teatralnej w biblotece

Świat animacji filmowo teatralnej w biblotece

W "Świat animacji filmowo - teatralnej" Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzina zaprosiła 5 lutego przeszło 40 osobową grupę dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Warsztaty zorganizowane w ramach Biblioferii odbyły się przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Będzinie oraz Stowarzyszenia Filary Kultury. Były zaproszeniem dzieci do świata aktywności i ekspresji twórczej oraz rozwoju relacji interpersonalnych dzieci, komunikacja oraz prezentacja uczuć i emocji. Podczas warsztatów dzieci poznały różnice między grafiką animacyjną 2D, a 3D oraz jak wygląda tworzenie animacji począwszy od scenariusza po gotowy produkt. Warsztaty były prowadzone na przykładach produkcji animacyjnych największych wytwórni filmowych tj. Disneya i Pixara.

W budowaniu świata emocji pomocne okazały się również wędrówki po bibliotece - zwłaszcza, bibliotecznych magazynach - oraz znajdujące się na regałach książki. Jedna z nich, "Co było potem", czyli książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi Tove Jonssona była szczególnie pomocna w odnajdywaniu i nazywaniu emocji i uczuć oraz ich podziału na pozytywne, negatywne oraz mieszane.

Kreatywna zabawa i nauka jest doskonałym sposobem na rozwijanie wyobraźni, a także opowiedzenia o swoich przeżyciach, nastrojach, pragnieniach, których przecież nie mało w każdej animacji filmowej czy teatralnym przedstawieniu. Dlatego dzieci uczestniczące w warsztatach zostały zaproszone do wspólnego malowania dłońmi emocji towarzyszących im w różnych sytuacjach, np. w czasie ferii zimowych czy tych wywołanych podczas zabawy w bibliotece. Na koniec trzygodzinnych warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz szkolny "Kalendarz europejski" wydany m.in. przez sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce. Realizując zajęcia "Świat animacji filmowo - teatralnej" Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie wpisała się w cel 4 DOBRA JAKOŚĆ EDUKACJI Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030 ONZ.

więcej informacji

dodano: 14-02-2018
Życie Będzina - warsztaty z edukacji regionalnej

Szycie bez szycia

Ostatnie zajęcia warsztatowe zorganizowane przez będzińską książnicę w ramach Biblioferii, odbyły się pod znakiem 660-tej rocznicy nadania praw miejskich miastu Będzin. Tytuł warsztatów "Szycie bez szycia" wprawił z początku najmłodszych uczestników w lekką konsternację. Brak igły wydawał się być przeszkodą nie do pokonania. Jednak pomysłowość oraz ogromna wyobraźnia dzieci pozwoliły im szybko wykroczyć poza utarte ramy krawiectwa. Dzięki temu w końcowym efekcie powstały wyjątkowo pomysłowe i ozdobne lalki, tworzone na podobieństwo samego Króla Kazimierza Wielkiego, a także postaci ze znanych będzińskich legend tj. Diabła Boruty oraz Błękitnej Ludwiki. Małe dzieła sztuki zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie w Bibliotece Głównej. W nagrodę za włożony trud oraz pracę twórczą godną wystawy, dzieci otrzymały ciekawe książki edukacyjne dla szkół podstawowych "Gwiezdny Express" wydane przez Sieć Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT w Katowicach.

więcej informacji

dodano: 14-02-2018
Czytanie na dywanie

czytanie na dywanie

Mieszcząca się w dzielnicy Grodziec filia nr 5 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie zaprasza dzieci przedszkolne do udziału w nowym cyklu zajęć edukacyjnych "Czytanie na dywanie". Odbywające się regularnie spotkania mają rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych dzieci oraz kształtować wśród nich właściwe postawy społeczne w sytuacjach stresowych i lękowych. Uczestnictwo w zajęciach będzie dla dzieci doskonałym treningiem wzajemnego komunikowania się, tolerancji, cierpliwości oraz uczenia się pracy w grupie.

"Czytanie na dywanie" to cykl zajęć, podczas których bibliotekarze inspirując tekstem literackim pobudzą dziecięcą wyobraźnię i potrzebę wyrażania swoich opinii i poglądów. Źródłem aktywizującym twórcze myślenie będzie zbiór osiemnastu opowiadań dla dzieci autorstwa Julii Duszyńskiej pt. "Cudaczek-Wyśmiewaczek". Książka należąca do gatunku klasyki literatury dziecięcej jest wesołą opowieścią o skrzacie, który żyje śmiechem. Cudaczek, "licho malusie i cieniutkie jak igła", mieszka w warkoczykach panny Obrażalskiej i bez trudu nakłania ją do złości i obrażania się. A kiedy to osiągnie - śmieje się, gdyż według słów autorki "nie je, nie pije, tylko śmiechem żyje".

Pierwsze zajęcia rozpoczynające cykl "Czytanie na dywanie" odbyły się w bibliotece w Grodźcu 23 stycznia. Uczestniczyły w niej dzieci z grupy "Kotki" z Przedszkola Miejskiego nr 14 w Będzinie, które dowiedziawszy się, kim jest Cudaczek, gdzie mieszka i czym się zajmuje chętnie dyskutowały na temat tego, czym jest śmiech i czy warto się w życiu obrażać. Na koniec pierwszego spotkania zostały wykonane portrety Cudaczka-Wyśmiewaczka, do których dołączą kolejne ilustracje powstałe podczas kolejnych zajęć.

więcej informacji

dodano: 02-02-2018
My się zimy nie boimy

My się zimy nie boimy

Tekst wiersza Marii Konopnickiej "Zima zła" był inspiracją do zabawy dla dzieci z Miejskiej Świetlicy Środowiskowej w Będzinie, które 1 lutego uczestniczyły w zajęciach "My się zimy nie boimy" organizowanych w Filii nr 2 (Warpie) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Zajęcia z pozoru realizowane tylko z myślą o dobrej zabawie uczestników stwarzały sytuacje sprzyjające aktywizowaniu myśleniu dzieci i pozwalały kształtować umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach ekspresji: ruchowej, językowej i plastycznej.

więcej informacji

dodano: 14-02-2018
Promocja książki "Gra" Patryka Osieleńca

Promocja książki

"Żyję w ciągłym biegu, wciąż uciekam przed śmiercią, tak to właśnie ja, prawdziwa ja – mówi Gisela...". Tak zaczyna się książka Patryka Osieleńca pt. "Gra", której promocja pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina odbędzie się 1 lutego 2018 r. o godzinie 17.00 w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie (plac prof. Włodzimierza Wójcika 1).

Autor książki, Patryk Osieleniec, od urodzenia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Problemy z chodzeniem oraz bardzo słaby wzrok nie przeszkodziły mu jednak w realizacji swoich marzeń. Patryk jest uczniem klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie i pisze książki. Dotychczas napisał trzy powieści - jak sam wyznaje - "do szuflady". "Gra" jest jego pierwszym dziełem wydanym dzięki wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym LEPSZE JUTRO we Włodawie. Książka jest efektem arteterapii osób niepełnosprawnych, kontaktu z literaturą, sztuką i kulturą, które Patrykowi oraz autorom ilustracji, Annie Trześniak i Bartłomiejowi Kołtun pozwalają wyrażać siebie i swoje myśli. Książka została wydana w ramach projektu "Książka Patryka - promocja twórczości osób niepełnosprawnych", który został dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz przez Fundację Historia i Kultura.

"Gra" Patryka Osieleńca to książka akcji z elementami sensacji, kryminału i SF. To efekt przemyśleń autora połączonych ze zdobywaną wiedzą, która jest niezwykle obszerna. Na jej kartach odnajdujemy wątki terrorystyczne, w tym nawiązanie do wydarzeń z 11 września 2001 roku, które rozgrywają się w Toronto, Szanghaju, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Meksyku i Teheranie. Całą historię w niezwykły sposób ilustrują prace 16-letniej Ani, cierpiącej na zespół wad wrodzonych oraz 19-letniego Bartka, który obok zespołu wad wrodzonych został dotknięty zespołem Dawna i autyzmem. Oboje są uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie, a zajęcia plastyczne – Ania rysuje, tworzy kompozycje i kolaże, a Bartek najchętniej rzeźbi w drewnie i glinie- są dla nich ucieczką od zewnętrznego świata.

Książkę wydało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym LEPSZE JUTRO z Włodawy dzięki pomocy dziennikarki Romualdy Grabowskiej oraz malarki Agnieszki Kuryłowicz. Wstęp na spotkanie wolny.

dodano: 24-01-2018
Ranking książek 2017 roku

warsztaty komputerwe

Podczas pierwszego w 2018 roku spotkania będzińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki klubowicze obok dyskusji na temat powieści „Klub Dumas” Arturo Pérez -Reverte dokonali rankingu najlepszych ich zdaniem książek, o których rozmawiali w 2017 roku. Najwyższe notowania otrzymały wydawnictwa następujących autorów:

 • Anna Kańtoch „Wiara” - kryminał, którego akcja rozgrywa się w czasach PRL-u w małej miejscowości Rokitnica
 • john Williams „Profesor Stoner” - amerykańska powieść obyczajowa, której tematyką jest miłość i głód wiedzy
 • Małgorzata Szejnert „Usypać góry. Historie z Polesia” - zbiór reportaży opowiadających o historii Kresów
 • Philipp Meyer „Syn” - epicka powieść o losach dumnej i niezłomnej teksańskiej rodziny McCulloughów.

Szczególną sympatią członkowie DKK darzą książkę „Strachy” autorstwa jednej z klubowiczek, Lidii Stefek, której akcja umieszczona jest w Będzinie, w okresie II wojny światowej. Jak zapewnia moderator klubu wszystkie wskazane przez Dyskusyjny Klub Książki wydawnictwa znajdują się już w zbiorach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, do odwiedzin której serdecznie zapraszamy.

więcej informacji

dodano: 19-01-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 199

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.