przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Życie Będzina, czyli historia dla przedszkolaka

Życie Będzina, czyli historia dla przedszkolaka

Będzin, obchodzący w 2018 roku jubileusz 660 - lecia nadania praw miejskich, stał się przedmiotem licznych zajęć i warsztatów edukacyjnych prowadzonych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie z myślą o jego najmłodszych mieszkańcach. Przekazując wiedzę historyczną, opisując kulturę oraz aktualne trendy rozwojowe i obyczajowe (dokumenty życia społecznego) miasta bibliotekarze wzbogacają założenia programowe edukacji regionalnej, której celem jest przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy o najbliższym otoczeniu, korzeniach, miejscach bliskich, które powinno się dobrze poznać, zrozumieć, a w przyszłości uczestniczyć aktywnie w ich rozwoju.

Jedne z takich zajęć zostały zorganizowane z myślą o dzieciach z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie, które uczestnicząc w spotkaniu "Życie Będzina, czyli historia dla przedszkolaka" zapoznały się na dobry początek z portretem miasta. Wysłuchały krótkiej historii z dziejów miasta by potem uczestniczyć w uroczystości pasowania na rycerza i księżniczkę, rozwiązywać zagadki i malować herb miasta oraz królewski zamek.

więcej informacji

dodano: 14-02-2018
Świat animacji filmowo teatralnej w biblotece

Świat animacji filmowo teatralnej w biblotece

W "Świat animacji filmowo - teatralnej" Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzina zaprosiła 5 lutego przeszło 40 osobową grupę dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Warsztaty zorganizowane w ramach Biblioferii odbyły się przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Będzinie oraz Stowarzyszenia Filary Kultury. Były zaproszeniem dzieci do świata aktywności i ekspresji twórczej oraz rozwoju relacji interpersonalnych dzieci, komunikacja oraz prezentacja uczuć i emocji. Podczas warsztatów dzieci poznały różnice między grafiką animacyjną 2D, a 3D oraz jak wygląda tworzenie animacji począwszy od scenariusza po gotowy produkt. Warsztaty były prowadzone na przykładach produkcji animacyjnych największych wytwórni filmowych tj. Disneya i Pixara.

W budowaniu świata emocji pomocne okazały się również wędrówki po bibliotece - zwłaszcza, bibliotecznych magazynach - oraz znajdujące się na regałach książki. Jedna z nich, "Co było potem", czyli książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi Tove Jonssona była szczególnie pomocna w odnajdywaniu i nazywaniu emocji i uczuć oraz ich podziału na pozytywne, negatywne oraz mieszane.

Kreatywna zabawa i nauka jest doskonałym sposobem na rozwijanie wyobraźni, a także opowiedzenia o swoich przeżyciach, nastrojach, pragnieniach, których przecież nie mało w każdej animacji filmowej czy teatralnym przedstawieniu. Dlatego dzieci uczestniczące w warsztatach zostały zaproszone do wspólnego malowania dłońmi emocji towarzyszących im w różnych sytuacjach, np. w czasie ferii zimowych czy tych wywołanych podczas zabawy w bibliotece. Na koniec trzygodzinnych warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz szkolny "Kalendarz europejski" wydany m.in. przez sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce. Realizując zajęcia "Świat animacji filmowo - teatralnej" Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie wpisała się w cel 4 DOBRA JAKOŚĆ EDUKACJI Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030 ONZ.

więcej informacji

dodano: 14-02-2018
Życie Będzina - warsztaty z edukacji regionalnej

Szycie bez szycia

Ostatnie zajęcia warsztatowe zorganizowane przez będzińską książnicę w ramach Biblioferii, odbyły się pod znakiem 660-tej rocznicy nadania praw miejskich miastu Będzin. Tytuł warsztatów "Szycie bez szycia" wprawił z początku najmłodszych uczestników w lekką konsternację. Brak igły wydawał się być przeszkodą nie do pokonania. Jednak pomysłowość oraz ogromna wyobraźnia dzieci pozwoliły im szybko wykroczyć poza utarte ramy krawiectwa. Dzięki temu w końcowym efekcie powstały wyjątkowo pomysłowe i ozdobne lalki, tworzone na podobieństwo samego Króla Kazimierza Wielkiego, a także postaci ze znanych będzińskich legend tj. Diabła Boruty oraz Błękitnej Ludwiki. Małe dzieła sztuki zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie w Bibliotece Głównej. W nagrodę za włożony trud oraz pracę twórczą godną wystawy, dzieci otrzymały ciekawe książki edukacyjne dla szkół podstawowych "Gwiezdny Express" wydane przez Sieć Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT w Katowicach.

więcej informacji

dodano: 14-02-2018
Czytanie na dywanie

czytanie na dywanie

Mieszcząca się w dzielnicy Grodziec filia nr 5 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie zaprasza dzieci przedszkolne do udziału w nowym cyklu zajęć edukacyjnych "Czytanie na dywanie". Odbywające się regularnie spotkania mają rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych dzieci oraz kształtować wśród nich właściwe postawy społeczne w sytuacjach stresowych i lękowych. Uczestnictwo w zajęciach będzie dla dzieci doskonałym treningiem wzajemnego komunikowania się, tolerancji, cierpliwości oraz uczenia się pracy w grupie.

"Czytanie na dywanie" to cykl zajęć, podczas których bibliotekarze inspirując tekstem literackim pobudzą dziecięcą wyobraźnię i potrzebę wyrażania swoich opinii i poglądów. Źródłem aktywizującym twórcze myślenie będzie zbiór osiemnastu opowiadań dla dzieci autorstwa Julii Duszyńskiej pt. "Cudaczek-Wyśmiewaczek". Książka należąca do gatunku klasyki literatury dziecięcej jest wesołą opowieścią o skrzacie, który żyje śmiechem. Cudaczek, "licho malusie i cieniutkie jak igła", mieszka w warkoczykach panny Obrażalskiej i bez trudu nakłania ją do złości i obrażania się. A kiedy to osiągnie - śmieje się, gdyż według słów autorki "nie je, nie pije, tylko śmiechem żyje".

Pierwsze zajęcia rozpoczynające cykl "Czytanie na dywanie" odbyły się w bibliotece w Grodźcu 23 stycznia. Uczestniczyły w niej dzieci z grupy "Kotki" z Przedszkola Miejskiego nr 14 w Będzinie, które dowiedziawszy się, kim jest Cudaczek, gdzie mieszka i czym się zajmuje chętnie dyskutowały na temat tego, czym jest śmiech i czy warto się w życiu obrażać. Na koniec pierwszego spotkania zostały wykonane portrety Cudaczka-Wyśmiewaczka, do których dołączą kolejne ilustracje powstałe podczas kolejnych zajęć.

więcej informacji

dodano: 02-02-2018
My się zimy nie boimy

My się zimy nie boimy

Tekst wiersza Marii Konopnickiej "Zima zła" był inspiracją do zabawy dla dzieci z Miejskiej Świetlicy Środowiskowej w Będzinie, które 1 lutego uczestniczyły w zajęciach "My się zimy nie boimy" organizowanych w Filii nr 2 (Warpie) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Zajęcia z pozoru realizowane tylko z myślą o dobrej zabawie uczestników stwarzały sytuacje sprzyjające aktywizowaniu myśleniu dzieci i pozwalały kształtować umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach ekspresji: ruchowej, językowej i plastycznej.

więcej informacji

dodano: 14-02-2018
Promocja książki "Gra" Patryka Osieleńca

Promocja książki

"Żyję w ciągłym biegu, wciąż uciekam przed śmiercią, tak to właśnie ja, prawdziwa ja – mówi Gisela...". Tak zaczyna się książka Patryka Osieleńca pt. "Gra", której promocja pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina odbędzie się 1 lutego 2018 r. o godzinie 17.00 w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie (plac prof. Włodzimierza Wójcika 1).

Autor książki, Patryk Osieleniec, od urodzenia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Problemy z chodzeniem oraz bardzo słaby wzrok nie przeszkodziły mu jednak w realizacji swoich marzeń. Patryk jest uczniem klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie i pisze książki. Dotychczas napisał trzy powieści - jak sam wyznaje - "do szuflady". "Gra" jest jego pierwszym dziełem wydanym dzięki wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym LEPSZE JUTRO we Włodawie. Książka jest efektem arteterapii osób niepełnosprawnych, kontaktu z literaturą, sztuką i kulturą, które Patrykowi oraz autorom ilustracji, Annie Trześniak i Bartłomiejowi Kołtun pozwalają wyrażać siebie i swoje myśli. Książka została wydana w ramach projektu "Książka Patryka - promocja twórczości osób niepełnosprawnych", który został dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz przez Fundację Historia i Kultura.

"Gra" Patryka Osieleńca to książka akcji z elementami sensacji, kryminału i SF. To efekt przemyśleń autora połączonych ze zdobywaną wiedzą, która jest niezwykle obszerna. Na jej kartach odnajdujemy wątki terrorystyczne, w tym nawiązanie do wydarzeń z 11 września 2001 roku, które rozgrywają się w Toronto, Szanghaju, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Meksyku i Teheranie. Całą historię w niezwykły sposób ilustrują prace 16-letniej Ani, cierpiącej na zespół wad wrodzonych oraz 19-letniego Bartka, który obok zespołu wad wrodzonych został dotknięty zespołem Dawna i autyzmem. Oboje są uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie, a zajęcia plastyczne – Ania rysuje, tworzy kompozycje i kolaże, a Bartek najchętniej rzeźbi w drewnie i glinie- są dla nich ucieczką od zewnętrznego świata.

Książkę wydało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym LEPSZE JUTRO z Włodawy dzięki pomocy dziennikarki Romualdy Grabowskiej oraz malarki Agnieszki Kuryłowicz. Wstęp na spotkanie wolny.

dodano: 24-01-2018
Ranking książek 2017 roku

warsztaty komputerwe

Podczas pierwszego w 2018 roku spotkania będzińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki klubowicze obok dyskusji na temat powieści „Klub Dumas” Arturo Pérez -Reverte dokonali rankingu najlepszych ich zdaniem książek, o których rozmawiali w 2017 roku. Najwyższe notowania otrzymały wydawnictwa następujących autorów:

 • Anna Kańtoch „Wiara” - kryminał, którego akcja rozgrywa się w czasach PRL-u w małej miejscowości Rokitnica
 • john Williams „Profesor Stoner” - amerykańska powieść obyczajowa, której tematyką jest miłość i głód wiedzy
 • Małgorzata Szejnert „Usypać góry. Historie z Polesia” - zbiór reportaży opowiadających o historii Kresów
 • Philipp Meyer „Syn” - epicka powieść o losach dumnej i niezłomnej teksańskiej rodziny McCulloughów.

Szczególną sympatią członkowie DKK darzą książkę „Strachy” autorstwa jednej z klubowiczek, Lidii Stefek, której akcja umieszczona jest w Będzinie, w okresie II wojny światowej. Jak zapewnia moderator klubu wszystkie wskazane przez Dyskusyjny Klub Książki wydawnictwa znajdują się już w zbiorach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, do odwiedzin której serdecznie zapraszamy.

więcej informacji

dodano: 19-01-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 199

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.