przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Odkryj daty i wydarzenia na będzińskich szlakach

Odkryj daty i wydarzenia na będzińskich szlakach

Odkryj daty i wydarzenia, które wpłynęły na 660 lat historii Będzina. Takim cyklem spotkań oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy stara się zachęcić tego lata młodych mieszkańców miasta do m.in. wędrowania i poznawania miasta i jego historii poprzez poznawanie miejsc, osób, dat i wydarzeń, które zapisały się w sposób szczególny w 660-letniej historii Będzina.

Obiektem zainteresowania pierwszej wyprawy, która odbyła się 12 lipca, były Będzińskie Podziemia Muzeum Zagłębia w Będzinie. Jedna z większych atrakcji miasta pozwala wkroczyć do chłodnego i mrocznego świata historycznego schronu, a widok skamieniałych worków z cementem czy siekiery pozostawionej przez dawnych pracowników potrafią zrobić właściwe wrażenie. Zrekonstruowane eksponaty, w tym wagon i stragany oraz pięknie ilustrowane wystawy prezentowane w podziemiach obrazują jak dawniej żyli mieszkańcy Będzina.

Wiedzy o tym jak w Będzinie żyli dawniej ludzie dostarcza także architektura zamku i zabytkowego kościoła Św. Trójcy, kamienice stojące przy ul. Kołłątaja i placu Kazimierza Wielkiego, które również stały się przystankami podczas pierwszej wakacyjnej wędrówki uczestników bibliowakacji.

Kolejna wyprawa na będzińskie szlaki odbędzie się 24 lipca, ale wcześniej, 20 lipca, zapraszamy do udziału w "turnieju rycerskim" również zorganizowanym w cyklu "Odkryj daty i wydarzenia, które wpłynęły na 660 lat historii Będzina".

Udział w zajęciach i spotkaniach jest bezpłatny.

więcej informacji

dodano: 12-07-2018
Wakacyjna afera na będzińskim dworcu

Wakacyjna afera na będzińskim dworcu

Letnia pogoda sprzyja do aktywnego spędzania wolnego czasu, podróży i wędrówek. Będzińska książnica zaprosiła dziś najmłodszych mieszkańców do wspólnego podróżowania po świecie literatury. Podczas "Wakacyjnej afery na dworcu" uczestniczące w zabawie dzieci obejrzały spektakl "Czerwony Kapturek" przygotowany przez Studio Teatralne "Sztuka" z Trzebini, wysłuchały historii "Pan Brumm jedzie pociągiem" czytanej przez dh Marcina Góralczyka, Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Siewierzu oraz uczestniczyły w działaniach animacyjnych, w których nie zabrakło groźnie wyglądającego statku miłośników wakacyjnych przygód. Było dużo śmiechu, dobrej zabawy, a przy tym ważny element edukacji ekologicznej o tym jak należy zachowywać się w lesie oraz jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Całemu spotkaniu towarzyszył gwizd i turkot kół odjeżdżającego pociągu, bo "Wakacyjne afery na dworcu" organizuje filia nr 3 będzińskiej biblioteki mieszcząca się w budynku dworca PKP.

więcej informacji

dodano: 11-07-2018
Filia Dworzec

Filia Dworzec

Odkryj wciągający świat literatury na dworcu PKP

21 czerwca został otwarta nowa filia będzińskiej biblioteki, której pojawienie się na mapie kulturalnego szlaku miasta jest czymś fantastycznym.przynajmniej z 3 powodów.

-po pierwsze:kiedy w innych miejscowościach dochodzi do łączenia lub likwidacji oddziałów bibliotecznych w Będzinie książnica otwarła nową agendę, filię nr 3 Dworzec

-po drugie: nowa filia otwarta została po 34 latach od momentu oddania do użytku Czytelników, w 1984 roku, ostatniej filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie mieszczącej się w dzielnicy Bory (aktualnie Podłosie 10)

-po trzecie: filia biblioteki mieści się w budynku dworca PKP, który jest obiektem zabytkowym, zaprojektowanym w modernistycznym stylu w 1927 roku przez architekta Edgara Norwetha; co ważne, biblioteka przed laty w budynku tym miała już swoją siedzibę.

Wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zajrzeć po nowości wydawnicze do nowego obiektu zapraszamy serdecznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00, a w soboty od 8.00 do 14.00. Tych, którzy chcieliby uczestniczyć w "Wakacyjnej aferze na Dworcu" zapraszamy w każdą środę o godzinie 10.00 na kulturalne spotkania i działania animacyjne.

Wierzymy, że filia biblioteczna mieszcząca się w jednym z bardziej reprezentacyjnych budynków miasta, bez przeszkód architektonicznych, z dobrą komunikacją miejską stanie się ważnym miejscem uczestnictwa w kulturze, zarówno młodych jak i starszych mieszkańców Będzina.

więcej informacji

dodano: 09-07-2018
W zgodzie i przygodzie, czyli wakacje z będzińską książnicą

bibliowakacje

Będzińska biblioteka na okres wakacyjnej przerwy w nauce zaplanowała dla młodych mieszkańców miasta ciekawe cykle spotkań i zajęć, które będą realizowane w oddziale dla dzieci i młodzieży w budynku biblioteki głównej oraz w poszczególnych filiach mieszczących się w dzielnicach miasta. Poszukujących nowych wyzwań zapraszamy do uczestnictwa w "Wakacyjnej aferze na Dworcu", której przewodzić będą bibliotekarze nowo otwartej filii biblioteki mieszczącej się w budynku będzińskiego dworca PKP.

Wszystkich pozytywnie zakręconych entuzjastów dobrej zabawy i zdobywania wiedzy z pewnością zaciekawią warsztaty edukacyjne "Podróże po Europie", warsztaty o bezpieczeństwie w sieci "Sieciaki na wakacjach" oraz warsztaty animacji poklatkowej "W świecie animacji" wyzwalające potencjał twórczy i świetną zabawę w roli scenarzysty, reżysera i operatora, której efektem będzie zmontowany film animacyjny.

Ciekawie zapowiada się, inspirowana jubileuszem nadania praw miejskich Będzinowi, seria spotkań Odkryj daty i wydarzenia, które wpłynęły na 660 lat historii Będzina. Obejmuje wyjścia i wycieczki edukacyjne, turniej rycerski, wystawę dziecięcych prac plastycznych "Inspiruje nas historia" oraz edukacyjne zajęcia "Moja mała Ojczyzna". Ekologicznie uwrażliwionych biblioteka zaprasza z kolei na spotkania W zgodzie i przygodzie z naturą, gdzie podczas dyskusji i zabaw poszerzyć można wiedzę na temat ekologii, przyrody i ochrony środowiska.

W ramach cyklu zaplanowano spotkania z książkami małej podróżniczki Nel i jej interesującymi reportażami z wypraw po egzotycznym świecie przyrody, kultury i tradycji oraz ekologiczny turniej wiedzy, gry i zabawy ruchowe w przestrzeni miejskiej, a także zwiedzanie Narodowej Kolekcji Żurawek.

Podczas BIBLIOWAKACJI w będzińskiej książnicy nie zabraknie także spotkań literackich Lato z książką realizowanych w oparciu o serię "Zielnik" Agnieszki Rekłąjtis - Zawady oraz zajęć Wychowanie przez Czytanie. Szczegóły spotkań zawierają plakaty informacyjne. Uczestnictwo we wszystkich zajęciach jest bezpłatne.

Harmonogram cz.1
Harmonogram cz.2
Harmonogram cz.3

dodano: 05-07-2018
Wakacyjna afera na Dworcu

Wakacyjna afera na Dworcu

"(...) Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa(...)". Tymi, znanymi niemal wszystkim, słowami „Lokomotywy” Juliana Tuwima powitali dziś bibliotekarze dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9, które odwiedziły filię nr 3 Dworzec będzińskiej książnicy.

Siedziba nowej filii biblioteki, zabytkowy budynek Dworca PKP, w naturalny sposób zachęca do podróżowania i obcowania z kulturą i tradycją. Dlatego podczas zajęć ”Z lokomotywą Tuwima przez wiersze dla dzieci”, które rozpoczęły cykl „Wakacyjna afera na Dworcu”, przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnego wędrowania po twórczości pisarzy i poetów, których utwory należą do kanonu literatury pięknej.

Aktywność dzieci inspirowana słynną „Lokomotywą” Tuwima przejawiała się w zabawach plastycznych, zaangażowaniu dzieci w określone role oraz niezwykle twórczych wypowiedziach. A wszystko za sprawą tekstu literackiego, który służy wszechstronnemu rozwojowi dziecka we wszystkich sferach jego aktywności.

Kolejna „Wakacyjna afera na Dworcu”, na którą serdecznie zapraszamy dzieci odbędzie się 11 lipca o godzinie 10.00. Tym razem do przeżywania niezwykłej przygody zaprosi francuski baśniopisarz Charles Perrault, który jako pierwszy opisał historię „Czerwonego Kapturka”. W najbliższą środę w strefie kultury będzińskiego dworca PKP bajkę zaprezentuje Studio Teatralne „Sztuka” z Trzebini. Zapraszamy do filii nr 3 Dworzec - plac Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej 3. Wstęp bezpłatny.

więcej informacji

dodano: 05-07-2018
BIBLIOWAKACJE z Europe Direct? Czemu nie

BIBLIOWAKACJE z Europe Direct

Wakacyjną przygodę z będzińską biblioteką młodzi mieszkańcy Będzina rozpoczęli od spotkania z przedstawicielem Punktu Informacji Europejskiej - Europe Direct w Katowicach, który zaprosił dzieci do podroży po Europie.

W interesujący sposób przedstawił wiele ciekawostek o krajach należących do Unii Europejskiej, jakie są korzyści przynależności do wspólnoty i czym tak naprawdę jest Unia i w jakim celu została stworzona. Uczestnicy zajęć poznawali również unijne symbole, ekologiczne dążenia wspólnoty do utworzenia "Błękitnej wyspy" oraz prawa, które przysługują obywatelom krajów unijnych.

Zastanawiali się także nad zagadnieniem dziedzictwa kulturowego Europy oraz tego, co Unia daje młodym Europejczykom, a co oni sami do niej mogą wnieść. Nie zabrakło również miejsca na zabawę, oczywiście edukacyjną, bo to najlepszy sposób na zdobywanie i utrwalenie wiedzy. Nawet w wakacje.

więcej informacji

dodano: 05-07-2018
Zajrzyj do świata książek w nowej filii będzińskiej książnicy

otwarta nowa filia biblioteki

21 czerwca w Będzinie została otwarta nowa filia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego. Wśród licznie przybyłych gości nie zabrakło dzieci z dwóch pobliskich przedszkoli nr 8 i 9, które utworem "Lokomotywa" Juliana Tuwima zostały zaproszone do animacji i zabaw ruchowych. Każdy mógł do swoich prywatnych zbiorów zabrać książkę, którymi będzińska książnica wraz z tekstami utworów Zbigniewa Herberta obdarowywała wszystkich w ramach akcji "uwalniania książki raz przeczytanej".

Usytuowana w zabytkowym budynku Dworca PKP przy placu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej agenda służyć będzie mieszkańcom śródmieścia i innych dzielnic miasta bogatym księgozbiorem, a także ciekawą ofertą kulturalną. Czynna od poniedziałku do soboty biblioteka dysponuje:

 • literaturą beletrystyczną dla dorosłych
 • literaturą piękną dla dzieci i młodzieży
 • wydawnictwami informacyjnymi
 • prasą (dzienniki, tygodniki, miesięczniki), w tym periodyki regionalne
 • stanowiskami komputerowymi z bezpłatnym dostępem do Internetu
 • grami i zabawami edukacyjnymi dla dzieci
 • kącikiem zabaw dla najmłodszych

Filia nr 3 Dworzec to także punkt informacji miejsko - turystycznej dla wszystkich odwiedzających miasto oraz miejsce, w którym podróżni będą mogą przeczytać prasę, skorzystać z bezpłatnego Internetu, zapoznać się z ciekawą ofertą miejskich wydarzeń kulturalnych.

Otwarta w 660. rocznicę nadania praw miejskich Będzinowi filia, to przyjazna przestrzeń, która będzie kolejnym miejscem kulturalnych, edukacyjnych i informacyjnych spotkań dzieci, młodzieży oraz seniorów. Biblioteka będzie czynna w godzinach od 8.00 do 17.00 (poniedziałek - piątek) oraz od 8.00 do 14.00 w soboty.

więcej informacji

dodano: 21-06-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4 5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  » 

Ilość aktualności w bazie: 104

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.