przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Jak robić dobre zdjęcia? - szkolenie dla bibliotekarzy

szkolenie dla bibliotekarzy

22 listopada pracownicy bibliotek samorządowych powiatu będzińskiego mieli okazję w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie poszerzać wiedzę z zakresu fotografii, podczas szkolenia "Podstawy fotografii" prowadzonego przez Adama Sygacza, fotografa, wykładowcy oraz operatora filmowego.

Uczestnicy szkolenia obok podstaw teorii związanej z obsługą aparatu fotograficznego i pracą fotografa zostali zapoznani z prawem dotyczącym robienia zdjęć, przede wszystkim z obowiązującym obecnie RODO oraz uwiecznianiem i publikowaniem wizerunku danej osoby. Ostatnia część spotkania została poświęcona zagadnieniom praktycznym, czyli jak odpowiednio posługiwać się aparatem fotograficznym by robić dobre zdjęcia, jakich zasad się trzymać oraz do czego służą poszczególne funkcje aparatu. Szkolenie było na tyle interesujące, że jego uczestnicy zadeklarowali chęć praktycznego wykorzystania zdobytych umiejętności podczas kolejnego spotkania warsztatowego.

więcej informacji

dodano: 26-11-2018
Listopadowe dyskusje w będzińskim DKK

Dyskusyjny Klub Książki

"Miasto Archipelag" Filipa Springera inspirował do dyskusji na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, który odbył się 21 listopada. Tym razem spotkanie zorganizowano w gościnnych murach będzińskiej filii Wojewódzkiej

Biblioteki pedagogicznej.

"Miasto Archipelag" mówi o 31 miastach, które przed reformą administracyjną z 1999 roku miały status stolicy województwa. Poszczególne rozdziały książki nie tworzą chronologicznego czy tematycznego ciągu, ich zakres jest różnorodny i tworzy swoisty kolaż. Autor to zagłębia się w historię poszczególnych miejsc i ludzi, to wraca do współczesności, przedstawia opinie przypadkowo napotkanych osób lub wcześniej poznanych i mocno zaangażowanych w rozwój społeczny miast. Tym sposobem autor tworzy ciekawe studium socjologiczne, w którym podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie: dlaczego jedne z tych miast są w lepszej, a inne w gorszej kondycji?

Podczas wędrówki autor znajduje pewne elementy wspólne. Jednym z nich jest postawa społeczności. Wydaje się, że w dużym stopniu istotna jest mentalność ludzka. Rzeczywistość diametralnie się zmieniła, ale myślenie wielu ludzi nie. Nadal człowiek wszystkiego oczekuje i domaga się od państwa, urzędu zamiast wziąć swój los we własne ręce. Dlatego też bardzo budujące są fragmenty książki opowiadające o ludziach, którzy mimo licznych przeciwności realizują swoje plany, idee, biorą odpowiedzialność za miasto, w którym żyją. Takie działania są dla nich jednoznaczne z dążeniem do szczęścia.

Po lekturze książki klubowicze uznali, że można pokusić się o stwierdzenie, że archipelag miast Polski tworzą nie tylko miasta, które były wcześniej stolicami województw. Do tego zbiorowiska można zaliczyć większość mniejszych miast w Polsce w tym i Będzin. Zapraszamy do lektury!!!.

więcej informacji

dodano: 26-11-2018
Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia

Z okazji Dnia Pluszowego Misia, dziś, 23 listopada odbyło się w będzińskiej książnicy spotkanie dla najmłodszych czytelników. Oddział dla dzieci i młodzieży przygotował zajęcia biblioteczne, na których gościł dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie.

Przedszkolaki, które do skarbnicy wiedzy przyszły w towarzystwie pluszowych przyjaciół, wysłuchały dwóch historii z życia swoich ulubieńców, misiów. W ramach spotkania poruszony został temat istoty czytania książek małym dzieciom oraz kwestia wpływu głównych bohaterów na postępowanie małych czytelników. Pojawiła się również część rozrywkowa tj. wesoły quiz z wiedzy na temat znanych misiowych postaci takich jak Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Paddington i wielu innych. Zadaniem praktycznym było wykonanie portretu ulubionego misia, który niczym model pozował artyście.

więcej informacji

dodano: 26-11-2018
Honorowi Obywatele Miasta Będzina

Honorowi Obywatele Miasta Będzina

Listopadowa propozycja wystawy prezentowanej w filii nr 3 - Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie to przygotowana przez Stowarzyszenie Filary Kultury ekspozycja edukacyjna Honorowi Obywatele Miasta Będzina. Wystawa upamiętnia sylwetki siedmiu osób szczególnie zasłużonych dla Będzina, które są ambasadorami miasta rozsławiającymi jego dobre imię w kraju i w świecie, które zostawiły trwały ślad w historii Będzina. Honorowi Obywatele Miasta Będzina to

 • kardynał Jean-Marie Lustiger, którego na mocy uchwały Rady Miejskiej Będzina z 28 marca 2011 roku 2 lutego obchodzony jest w Będzinie Dniem Pamięci Kardynała Jean - Marie Lustigersa,
 • profesor Jan Świderski,
 • Sławomir Pietras,
 • Janusz Gajos,
 • Bogusław Fornalczyk,
 • Biskup Adam Śmigielski, którego na mocy uchwały Rady Miejskiej Będzina z 28 marca 2011 roku 25 marca obchodzony jest w Będzinie Dniem Pamięci Biskupa Adama Śmigielskiego
 • oraz Zbigniew Zarzycki.
 • Ekspozycja przygotowana w 2015 roku w ramach projektu Honorowi Obywatele Miasta Będzina, dofinansowanego przez Miasto Będzina z dotacji na realizację zadnia publicznego w zakresie kultury prezentowana była dotychczas w szkołach, placówkach kultury, instytucjach urzędu publicznego oraz będzińskich parafiach.

  więcej informacji

  dodano: 23-11-2018
  Będziński LUBIK zaprasza

  LUBIK

  Małych czytelników zainteresowanych literackim przygodami płynącymi z kart książek oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki zaprasza na kolejne spotkanie Literackiego i Książkowego Klubiku LUBIK w najbliższy piątek o godzinie 16.00. Tym razem dyskusja toczyć się będzie wokół słodkości i etykiety zachowań za sprawą książki 'Dziękuję ci, Cukierku" Waldemara Cichonia. Wstęp na spotkanie wolny. Zapraszamy.


  dodano: 23-11-2018
  O drodze do wolności w będzińskiej bibliotece

  O drodze do wolności w będzińskiej bibliotece

  Odbudowa wolnej Polski, przedsiębiorstwa, organizacje i ludzie działający w okresie I wojny światowej i XX-lecia międzywojennego na terenie ziemi będzińskiej na rzecz odzyskania niepodległości i rozwoju wolnej Polski były przedmiotem kolejnych prelekcji zorganizowanych 15 i 16 listopada w czytelni głównej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie z myślą o studentach Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

  więcej informacji

  dodano: 23-11-2018
  660 lat spotkań historii, kultury i tradycji

  660 lat spotkań historii, kultury i tradycji

  Kobiety w historii Będzina były przedmiotem dyskusji podczas wykładu "Będzin. Historie zaginionych światów", jaki dr Dariusz Majchrzak wygłosił w będzińskiej książnicy. Wykład, w którym uczestniczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 11, Gimnazjum nr 3 i Zespołu Szkół Techniczno - Handlowych w Będzinie oraz studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i członkowie Związku Emerytów i Rencistów w Będzinie, został zorganizowany przez Stowarzyszenie Filary Kultury w ramach projektu "660 lat spotkań historii, kultury i tradycji".

  więcej informacji

  dodano: 22-11-2018
  Starsze wiadomości: « 1  2  3  4 5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

  Ilość aktualności w bazie: 199

  Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
  Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

  Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.