przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

O barwach jesieni w bibliotece

Agatka na tropach jesieni

Jesień to piękna i kolorowa pora roku, o urokach i zaletach której rozmawiały dzieci z grupy "Biedronek" i "Sówek" Przedszkola Miejskiego nr 11 z bibliotekarzem filii nr 9 - Podłosie będzińskiej książnicy. Bohaterką spotkania była jednak Agatka, tytułowa postać z książki "Agatka na tropach jesieni" Marcina Przewoźniaka, z którą przedszkolaki wyruszyły na poszukiwania darów jesieni. W takcie tego wędrowania okazało się, że dzieci sporo wiedzą na temat jesieni, panującej wtedy pogody, zbieranych plonów, sposobów zwierząt na przygotowanie się do zimy. Nie zabrakło także kolorowanej, które w przypadku jesieni były bardzo kolorowe.

więcej informacji

dodano: 22-11-2018
Edukacja czytelnicza i medialna

Edukacja czytelnicza i medialna

Biblioteka to niezwykle ciekawe miejsce, bogaty świat książek, kolorowych czasopism oraz multimediów. To przestrzeń, w której można w ciekawy i interesujący sposób spędzać wolny czas, pogłębiać wiedzę, rozwijać swoje zainteresowania i spotkać nietuzinkowych ludzi.

O tym, i wielu innych intrygujących zagadnieniach rozmawiali bibliotekarze oddziału dziecięcego będzińskiej książnicy z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Będzinie podczas jednych z zajęć z edukacji czytelniczo-medialnej, które odbyły się 16 listopada. Po zapoznaniu się z ofertą czytelniczą biblioteki, jej propozycjami edukacyjnymi i kulturalnymi dla różnych grup odbiorców uczestnicy zajęć wysłuchali opowiadania o niezwykłym bibliotekarzu, bohaterze książki "Cztery pory roku: jesień" Włodzimierza Dulemby. Zapoznali się również z propozycjami książek z rebusami, zagadkami i edukacyjnymi propozycjami na spędzanie wolnego czasu.

więcej informacji

dodano: 22-11-2018
Będzin. Historie zaginionych światów

660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina

Hinko zwany Ethiopusem, pierwszy wójt Będzina, Mikołaj Kornicz Siestrzeniec, drugi po Wierniku, znany XV wieczny burgarbia będzińskiego zamku, który Będzin otrzymał w nagrodę za zasługi w walce z Krzyżakami, kardynał Hipolit Aldobrandini późniejszy papież Klemens VIII, który przebywał w parafii św. Trójcy przy okazji będzińsko-bytomskich paktów, książę Neuburga palatyn Ottheinrich (Otto Henryk) i jego nadworny malarz Mathiasa Gerunga, który uwiecznił Będzina w 1536 roku podczas podróży do Krakowa czy hetman Stefan Czarnecki to tylko niektóre z osób, które przebywały na będzińskim zamku. W jego murach gościł również król polski Henryk Walezy (1574 r.), w 1683 roku w drodze pod Wiedeń u podnóża miast stacjonowało wojsko Jana III Sobieskiego, a w 1697 na zamku gościł August II Mocny.

To tylko niewielki wycinek wiedzy, jaką historyk, dr Dariusz Majchrzak próbował uporządkować wśród mieszkańców Będzina podczas wykładu "Będzin. Historie zaginionych światów", który odbył się 14 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Wykład, w którym uczestniczyli m.in. studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowano w ramach projektu "660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina" Stowarzyszenia Filary Kultury. Inspirowany jubileuszem 660-lecia praw miejskich Będzina projekt ma inspirować mieszkańców miasta do nieustannego wzbogacania wiedzy na temat jego przeszłości, historii miejsc i osób z nim związanych do aktywnego czerpania z dziedzictwa Będzina na szlaku jego pomników i zabytków. Do świadomego zgłębiania historii miasta na tle najważniejszych wydarzeń w dziejach kraju.

Projekt "660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina" wpisuje się w sferę działań publicznych gminy Będzin w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Został dofinansowany przez miasto Będzin z dotacji na realizację zadania publicznego w zakresie kultury.

więcej informacji

dodano: 20-11-2018
Dobra książka i kawa, czyli będzińskie DKK

Dyskusyjny Klub Książki

Będziński Dyskusyjny Klub Książki zaprasza w najbliższą środę 21 listopada na kolejne spotkanie przy kawie i ciastku. Tym razem rozmowy o literaturze odbędą się gościnnie w będzińskiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej - ul. Małachowskiego 29. Zapraszamy serdecznie.dodano: 20-11-2018
Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na Czytelnika

Tradycją Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, sięgającą roku 1985, jest uroczystość przyjęcia w grono czytelników książnicy najmłodszych mieszkańców miasta Będzina. Wydarzenie odbywa się raz w roku i uczestniczą w nim 7 i 8-latkowie, którzy aktywnie wypożyczają książki i inne materiały biblioteczne.

Nawiązująca do średniowiecznej etyki rycerskiej Uroczystość Pasowania na Czytelnika odbyła się w będzińskiej książnicy 15 listopada, pozostawiając niezapomniane wrażenia, bo wydarzenie nawiązywało do wyjątkowego jubileuszu 660-lecia nadania praw miejskich Będzinowi. Na uroczystość zostało zaproszonych prawie 100 młodych czytelników, którzy w gronie najbliższych osób zostali oficjalnie pasowani na rycerzy książki przez Wiceprezydenta Miasta Będzina, Pana Rafała Adamczyka oraz Dyrektora biblioteki, Pana Przemysława Koperskiego. Dzieci złożyły przysięgę o poszanowaniu książek i wiedzy z nich płynącej, obejrzały film wykonany techniką animacji poklatkowej o tym, jak będziński Przemko został rycerzem oraz otrzymały pamiątkowe Akty przyjęcia w grono czytelników. Każdy młody czytelnik otrzymał także książkę, "Elementarz Małego Polaka" nawiązującą do obchodzonej w 2018 roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Całą uroczystość Pasowania na Czytelnika uświetnił występ pary teatralnej ze "Studia Sztuka" z Trzebini, która zaprezentowała spektakl oparty na najbardziej znanej krakowskiej legendzie "O Smoku Wawelskim". Dzieci brały czynny udział w spektaklu naprawiając bucik Krakowianki, tańcząc krakowiaka w oryginalnych strojach krakowskich, czy wypychając baranka siarką, poznając przy tym kulturę i historię kraju. Ochotnicy wzięli także udział w zabawach literackich przygotowanych przez bibliotekarzy oddziału dla dzieci i młodzieży, którą było odgadywanie bohaterów bajek.

więcej informacji

dodano: 19-11-2018
660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina

660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina

Warowny zamek z okresu średniowiecza, mury miejskie czy kościół św. Trójcy to zachowane do dziś materialne ślady wpływu rządów Kazimierza Wielkiego na rozwój Będzina, grodu, którego początki sięgają IX wieku. To jednak król Kazimierz Wielki nadał Będzinowi w 1358 roku akt lokacyjny czyniąc go miastem na prawie magdeburskim.

O tym i wielu innych ciekawych i ważnych dla historii obchodzącego w tym roku 660. rocznicę nadania praw miejskich Będzina mówił dr Dariusz Majchrzak, historyk specjalizujący się w historii Zagłębia Dąbrowskiego do 1939 roku, na spotkaniu zorganizowanym w Filii nr 3 -Dworzec będzińskiej biblioteki. Wykład "Będzin. Historie zaginionych światów", którego adresatami była m.in. młodzież z Gimnazjum nr 3 w Będzinie odbył się 8 listopada w ramach projektu "660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina" realizowanego przez Stowarzyszenie Filary Kultury.

Projekt "660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina" wpisuje się w sferę działań publicznych gminy Będzin w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Został dofinansowany przez miasto Będzin z dotacji na realizację zadania publicznego w zakresie kultury.

więcej informacji

dodano: 19-11-2018
"Skrzydła zawsze są dla Ciebie" w 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 78. rocznicę Bitwy o Anglię

Skrzydła zawsze są dla Ciebie

9 listopada, tuż przed oficjalnymi obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w Będzinie zorganizowano przedsięwzięcie, którego motywem przewodnim pamięci o rodakach walczących o wolną ojczyznę była największa kampania powietrzna okresu II wojny światowej, Bitwa o Anglię.

W ramach wydarzenia inspirowanego 78. rocznicą bitwy, zorganizowanego pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Będzina w będzińskiej książnicy, zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć film "Bitwa o Anglię" z 1969 r. w reżyserii Guya Hamiltona oraz wysłuchać koncertu "Skrzydła zawsze są dla Ciebie" Grzegorza Majzla, który występując podkreślał, jak ważna jest pamięć o bohaterach walczących o wolność. Przygotowana została także wystawa modeli odzwierciedlająca samoloty myśliwskie okresu II wojny światowej. Ekspozycja modeli autorstwa Darka Kijewskiego, Marka Ziętka oraz młodzieży z koła modelarskiego Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury wzbogacona o literaturę przedmiotu prezentowana jest w holu dolnym biblioteki, gdzie można ją oglądać do 23 listopada.

Przedsięwzięcie "Skrzydła zawsze są dla Ciebie" realizowane było przy wsparciu Ośrodka Kultury w Będzinie oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z.o.o. w Będzinie, które udzieliło bibliotece wsparcia finansowego na organizację koncertu, będącego jedną z propozycji miasta obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

więcej informacji

dodano: 14-11-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5 6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 199

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.