przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

O drodze do wolności w będzińskiej bibliotece

Droga do wolności

8 i 9 listopada 2018 r. studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczęszczający na zajęcia komputerowe zostali zaproszeni do wysłuchania prelekcji "Droga do wolności", poświęconej odbudowie wolnej Polski, a następnie do działań warsztatowych, podczas których praktycznie utrwalali zdobytą wiedzę.

Prelekcje, przybliżającej działalność przedsiębiorstw, organizacji i ludzi działających w okresie I wojny światowej i XX - lecia międzywojennego na terenie ziemi będzińskiej zorganizowano w ramach obchodzonej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.Studenci z zainteresowaniem wysłuchali informacji o działaniach niepodległościowych podejmowanych w mieście, inicjatywach Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", Związku Strzeleckiego, Legionistów, Hallerczyków, o organizacjach kombatanckich i kobiecych, które przyczyniły się do rozwoju świadomości patriotycznej i postaw obywatelskich. Zauważono wielką rolę i wpływ we wspieraniu działalności tych organizacji okolicznych zakładów przemysłowych, m.in. kopalni Saturn, Czeladź, Grodziec, Jowisz czy cementowni "Solvay" w Grodźcu. Nie zapomniano o niepodległościowej działalności Siedmioklasowej Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców w Będzinie (dzisiejsze I LO w Będzinie) oraz działalności rodziny Szolców na rzecz szerzenia czytelnictwa i oświaty w Będzinie.

Studenci chętnie dzielili się również z rodzinnymi wspomnieniami i z zainteresowaniem oglądali Kroniki ZHP hufca z Łagiszy z lat 1924-1949. Sprawdzali też dostępność informacji o powyższych organizacjach w Internecie.

więcej informacji

dodano: 14-11-2018
Zdarzyło się w Polsce

Zdarzyło się w Polsce

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Filia nr 5 Grodziec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, 6 i 8 listopada zorganizowała zajęcia edukacyjne dla dzieci pt. "Zdarzyło się w Polsce". Na spotkanie zaproszono uczniów klas VI-tych Szkoły Podstawowej nr 3 w Będzinie. Uczestnicy zajęć poznali historię odzyskania niepodległości, zapoznali się z warunkami życia ludności pod zaborami, a korzystając ze słownika języka polskiego dowiedzieli się co znaczy niepodległość, wolność, patriotyzm, patriota i ojczyzna (przy okazji okazało się że "papierowe" słowniki to interesująca rzecz). Przypomnieli sobie także jakie mamy symbole narodowe oraz dlaczego dla Polaków 11 listopada to tak bardzo ważne święto.

więcej informacji

dodano: 13-11-2018
Tropem bajkowych postaci

Tropem bajkowych postaci

Każdy ma swojego ulubionego bohatera z bajki literackiej lub filmowej. Pewnie z tego powodu obchodzimy Dzień postaci z bajek, który przypada na 5 listopada. Dlatego też na Fili nr 3 Dworzec odbyły się zajęcia pt. "Tropem bajkowych postaci", w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 8 w Będzinie. Przedszkolaki zapoznały się z powieścią o drewnianym pajacu zwanym Pinokio napisanej przez Carla Collodiego.

Po wysłuchaniu bajki o chłopczyku z długim nosem przedszkolaki opowiadały o swoich ulubionych postaciach książkowych i filmowych. Reksio, Świnka Peppa, Harry Potter, Czerwony Kapturek, Mowgli, Krecik to tylko część postaci, które zachwycają i rozbudzają wyobraźnię najmłodszych.

Na koniec zajęć dzieci starały się samodzielnie stworzyć swoich własnych bohaterów bajkowych oraz ułożyć o nich opowieści.

więcej informacji

dodano: 13-11-2018
System Prawny Lex w będzinskiej bibliotece

Plakat System Prawny Lex

Serdecznie zapraszamy do budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie lub na filie będzińskiej książnicy gdzie można otrzymać dostęp do witryny i bazy danych Systemu Informacji Prawnej LEX Sigma. Udostępniamy dostęp do modułów:

- Prawo Karne

- Prawo Cywilne

- Prawo Pracy

- Prawo Publiczne

Program LEX Sigma jest środowiskiem pracy zawierającym usystematyzowaną bazę dokumentów, w której Użytkownik - w zależności od dostępnych modułów - może:

- wyszukiwać według różnorodnych kryteriów akty prawne (grupy aktów prawnych), orzeczenia, tezy z piśmiennictwa, pisma urzędowe, bibliografię, narzędzia i inne dokumenty;

- uzyskać wyczerpującą informację o wybranym akcie, w tym również o orzecznictwie,

piśmiennictwie oraz pismach urzędowych do aktu;

- wyszukiwać ogłoszenia, wskaźniki;

- przenosić dane poza program również bezpośrednio pocztą elektroniczną.

 

Program pozwala Użytkownikowi uzyskać pełną informację na temat interesującej go gałęzi prawa. Po więcej informacji zapraszamy do budynku Biblioteki Głównej (plac prof. Włodzimierza Wójcika 1) oraz na filie MiPBP w Będzinie.

dodano: 08-11-2018
Skrzydła zawsze są dla Ciebie

Plakat Koncert Skrzydła są zawsze dla Ciebie

"Skrzydła zawsze są dla Ciebie" to połączenie muzyki i miłości do lotnictwa, to odwieczna pasja człowieka, aby wznieść się w przestrzeń zarezerwowaną wyłącznie dla ptaków. To wreszcie spojrzenie na trudną wojenną historię polskich lotników biorących udział w kampanii powietrznej rozgrywającej się nad Wielką Brytanii. Przypadająca w tym roku 78. rocznica Bitwy o Anglię inspiruje do złożenia hołdu pamięci wszystkim, którzy walczyli o wolność i pokój na świecie, zwłaszcza w tak szczególnym dla nas roku, obchodzenia 100 - lecia odzyskania niepodległości.

Na wyjątkową podróż upamiętniającą momenty nie łatwej historii drugiej wojny światowej zaprasza Prezydent Miasta Będzina do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, gdzie w ramach wydarzenia "Skrzydła zawsze są dla Ciebie" 9 listopada przygotowano wystawę modeli samolotów, projekcję filmu oraz koncert muzyczny.

Grzegorz Majzel, muzyk i dyplomowany instruktor modelarstwa, swoim koncertem "Skrzydła zawsze są dla Ciebie" zaplanowanym na godzinę 20.00, pragnie pokazać wszystkim jak ważna jest pamięć i szacunek dla prawdziwych bohaterów. "Nie wielu z nas jest w stanie zrozumieć i poczuć to z czym Ci herosi nieba zmagali się 78 lat temu. A przecież zrobili to dla NAS" - mówi z przekonaniem zapraszając na swój koncert, który poprzedzi projekcja słynnego filmu "Bitwa o Anglię" w reżyserii Guya Hamiltona, z 1969 r. Film, to rewelacyjne kino wojenne, kładące duży nacisk na walki powietrzne, z dużą ilością oryginalnych samolotów, dawką dobrej muzyki wprowadzającej dodatkowo klimat wojennej "zawieruchy". Prze wielu uważany za perełkę dla miłośników lotnictwa.

Wszystkiemu towarzyszyć będzie prezentowana w przestrzeni biblioteki wystawa modeli samolotów odzwierciedlających jedne z najsłynniejszych samoloty myśliwskie II wojny światowej, tj. SPITFIRE I HURRICANE. Wystawa Darka Kijewskiego, Marka Ziętka oraz młodzieży z koła modelarskiego PMDK w Będzinie jest hołdem dla młodych wspaniałych ludzi, którzy walczyli i ginęli w największej w dziejach ludzkości bitwie powietrznej - Bitwie o Anglię. Prezentowana będzie w bibliotece do połowy listopada.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W imieniu Prezydenta Miasta Będzina, artystów oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie wydarzenia osób zapraszamy w najbliższy piątek, 9 listopada, do będzińskiej książnicy - plac prof. Włodzimierza Wójcika 1- na jedyne i niepowtarzalne spotkanie z historią. Wszak Skrzydła są zawsze dla Ciebie.

W programie:

 • 12:00 - otwarcie wystawy modeli samolotów Skrzydła są zawsze dla Ciebie upamiętniającej 78. rocznicę Bitwy o Anglię
 • 18:00 - prezentacja filmu "Bitwa o Anglię" (1969)
 • 20:00 - Skrzydła zawsze są dla Ciebie - koncert Grzegorza Majzla

dodano: 02-11-2018
Twórca i jego dzieło

Twórca i jego dzieło

"Twórca i jego dzieło" to konkurs wiedzy adresowany do uczniów szkół podstawowych oraz młodzieży gimnazjalnej z terenu Będzina. Organizowany od trzech lat konkurs objęty jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Będzina. Jego celem jest promocja wśród dzieci i młodzieży czytelnictwa, wzbogacenie ich wiedzy o życiu i działalności artystów i twórców kultury oraz rozwijanie kreatywności i samodzielności.

Tegoroczna edycja konkursu inspirowana 100. rocznicą odzyskania niepodległości dedykowana jest poezji niepodległościowej, która silnie akcentowała nadzieje Polaków na odrodzenie wolnej ojczyzny, często podkreślając potrzebę ofiarności i poświęcenia. Wrażliwość poetów ukazująca niebywałą tęsknotę za niepodległą Polską podtrzymywała na duchu kolejne pokolenia młodych Polaków, by teraz pielęgnować w nas jedną z wartości jaką jest miłość do Ojczyzny.

Konkurs "Twórca i jego dzieło" obejmuje trzy obszary działań: teorię (wiedza o życiu i twórczości wybranych poetów oraz znajomość wskazanych wierszy), kreację w formie teatru ilustracji (Kamishibai i internetowy mem) oraz prezentacji wiersza w formie recytacji lub w przypadku starszej młodzieży napisania opowiadania.

Szkoły mogą zgłaszać do konkursu trzyosobowe drużyny. Termin zgłoszeń upływa w czwartek 15.11.2018 r. Działania konkursowe połączone z finałem odbędą się 28 i 29 listopada 2018 r. o godzinie 9.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie. Więcej informacji o konkursie można uzyskać w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy pod nr tel. (32) 267-41-65 lub wysyłając maila z zapytaniem pod adres dziecieca@biblioteka.bedzin.pl.

Regulamin dostępny jest pod poniższym linkiem:

Regulamin

Organizatorem konkursu jest Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie. Współorganizatorami jest Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Będzinie oraz Stowarzyszenie Filary Kultury.

Z przesłaniem poetki i noblistki, Wisławy Szymborskiej, zawartym w wierszu

"Gawęda o miłości ziemi ojczystej"

Ziemio ojczysta, ziemio jasna,

nie będę powalonym drzewem.

Codziennie mocniej w ciebie wrastam

radością, smutkiem, dumą, gniewem.

Nie będę jak zerwana nić.

Odrzucam pustobrzmiące słowa.

Można nie kochać cię - i żyć,

ale nie można owocować

zapraszamy w imieniu wszystkich organizatorów do udziału w konkursie

i wspólnego upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

dodano: 07-11-2018
Mała książka to wielki człowiek! , czyli co warto czytać trzylatkowi

Mała książka to wielki człowiek

Na czytanie nigdy nie jest za wcześnie, a dobrze dobrana książka rozwija umysł i emocje, kształtuje kompetencje językowe, zakorzenia w kulturze i rozbudza wyobraźnię. Wiedzą o tym doskonale bibliotekarze Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, którzy zachęcają rodziców wszystkich trzylatków do czytania dzieciom między innymi w ramach trwającego do grudnia 2018 roku ogólnopolskiego projektu "Mała Książka - Wielki Człowiek. Trzylatki".

Projekt realizowany jest w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki promując czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci oraz uświadamiając ich rodzicom, jak ważne jest czytanie dziecku od najmłodszych lat. Skierowany jest do trzylatków i ich rodziców, których Miejska Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, jako jedna z 731 uczestniczących w akcji bibliotek, zaprasza do wspólnej czytelniczej przygody.

By uczestniczyć w tej czytelniczej zabawie należy przyjść do oddziału dla dzieci i młodzieży lub innej dowolnej filii będzińskiej książnicy wraz z trzyletnią pociechą, która po zapisaniu do biblioteki i pierwszych odwiedzinach otrzyma w prezencie "wyprawkę czytelniczą" zawierającą książkę "Pierwsze wiersze dla.", broszurę informacyjną dla rodziców "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka" oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek. Po zebraniu 10 naklejek, na młodego czytelnika czekać będzie imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Serdecznie zachęcamy wszystkich rodziców wraz z trzylatkami do udziału we wspólnej literackiej przygodzie, która - wierzymy w to mocno - może trwać całe życie! Więcej szczegółowych informacji można uzyskać w oddziale dla dzieci i młodzieży biblioteki (plac prof. Włodzimierza Wójcika 1) oraz wszystkich filiach mieszczących się w poszczególnych dzielnicach miasta.

Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

dodano: 05-11-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6 7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 199

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.