przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Będziński Uniwersytet Trzeciego Wieku

BUTW

W październiku rozpoczął się kolejny semestr warsztatów komputerowych prowadzonych przez bibliotekarzy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie dla grup początkujących i zorganizowanych studentów Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W ramach zajęć prowadzonych do czerwca 2019 r. seniorzy w zależności od stopnia zaawansowania wiedzy będą uczyć się podstawowych zasad korzystania z komputera, dowiedzą się jak wysłać e-maila i wyszukać informacji w sieci, jak zrobić zakupy przez Internet, korzystać z portali społecznościowych i chronić swoje dane przed zagrożeniami w sieci. Wszystko po to by podnosić swoje kompetencje w korzystaniu z technologii informacyjno-komunikacyjnych.

więcej informacji

dodano: 15-10-2018
Literacka jesień

Jesien

Piękna w tym roku jesień nie tylko zachwyca i zachęca do częstego spacerowania. Inspiruje także do czytania w parkach miejskich, gdzie miłośnicy literatury ogrzewani słonecznym ciepłem chętnie przenoszą się w inny wymiar rzeczywistości. Ten szczególny wymiar rzeczywistości odczuwalny jest również w będzińskiej bibliotece podczas zajęć o jesieni.

O pięknie jesieni prezentowanej w literaturze dla dzieci przekonały się maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie, które 15 października odwiedziły oddział dla dzieci i młodzieży. Obejrzały bogactwo jesiennych ilustracji prezentowanych w książkach dziecięcych, wysłuchały książki Włodzimierza Dulemby "Cztery pory baśni. Jesień", a potem wspólnie wykonały barwne jesienne drzewo.

więcej informacji

dodano: 15-10-2018
Dzień Papieski w Będzinie

Dzień Papieski w Będzinie

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie w sobotę 13 października odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Kroczycka". Koncertowi młodych artystów zorganizowanemu pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina towarzyszyła wystawa publikacji poświęconych osobie Jana Pawła II, przygotowana ze zbiorów będzińskiej książnicy oraz prezentacja pamiątek z wizyty Papieża Jana Pawła II w Sosnowcu odbytej w 1999 roku. Wśród najcenniejszych prezentowanych eksponatów znalazł się tron papieski udostępniony z parafii św. Joachima w Sosnowcu- Zagórzu oraz wystawa zdjęć dokumentujących spotkania Papieża z mieszkańcami Zagłębia Dąbrowskiego.

W repertuarze prezentowanym przez Zespół Ziemi Kroczyckiej był i taniec i śpiew, i młodzieńczy wigor, który w Będzinie został doceniony już w 2007 roku podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastoralek (I nagroda w kategorii zespołów folklorystycznych).

Na zakończenie obchodów Dnia Papieskiego na ręce Kustosza Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu będzińska biblioteka przekazała zestaw 38 tomów Wielkiej Encyklopedii Jana Pawła II.

więcej informacji

dodano: 15-10-2018
Zagłosuj na wybrany projekt!

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Starostecką

Budżet obywatelski wchodzi w kolejny etap. Po przeprowadzeniu analizy 56 zgłoszonych projektów zadań oraz dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień złożonych przez zgłaszających, komisja podjęła decyzję o dopuszczeniu do głosowania aż 47 projektów zadań.

Głosowanie w sprawie wyboru zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Będzina w 2019 roku odbędzie się pomiędzy dniem 1 października a 12 października 2018 r.:


- poprzez oddanie głosu drogą elektroniczną za pomocą formularza interaktywnego,

- poprzez oddanie głosu w formie pisemnej na kartach do głosowania dostępnych w Urzędzie Miejskim w Będzinie (w godzinach pracy urzędu).

Każdy mieszkaniec może głosować tylko raz i jest uprawniony do oddania jednego głosu.

"Oddając część budżetu w ręce mieszkańców, liczyliśmy, że pojawią się projekty o szerokim zakresie. Tak też się stało. Dlatego zachęcam wszystkich do zapoznania się z nimi oraz oddania głosu na jeden wybrany. " - mówi prezydent Łukasz Komoniewski.

Formularz interaktywny lub kartę do głosowania udostępnia się osobie uprawnionej po uprzedniej weryfikacji prawa do udziału w głosowaniu. Weryfikacja ta odbywa się poprzez podanie danych osobowych oraz złożenie oświadczeń o:

- zamieszkiwaniu na terenie miasta Będzina,

- zapoznaniu się i zaakceptowaniu treści Uchwały Nr XLVI/407/2018 Rady Miejskiej Będzina z dnia 28 lutego 2018 r. w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego Miasta Będzina.

- wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z głosowaniem na budżetem obywatelskim.

Na karcie dostępnej w urzędzie miejskim głos oddaje się poprzez postawienie znaku "x" w kratce obok wybranego zadania.

Aby skorzystać z formularza interaktywnego należy:

1.założyć konto, podając imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz e-mail

2.potwierdzić mail potwierdzający założenie konta

3.zalogować się, podając e-mail i hasło

4.wejść w zakładkę "Głosowanie" (aktywną w terminie 1-12.10.2018 r.)

5.wybrać jedno zadanie z listy

6.kliknąć "Głosuję" na dole strony

dodano: 10-10-2018
Spotkanie autorskie z Aleksandrą Starostecką

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Starostecką

Niepodobny do wczoraj, niepodobny do jutra ... czyli "Inny". Tak zatytułowała swój najnowszy tomik poetycki Aleksandra J. Starostecka, poetka z Dąbrowy Górniczej. Jest to piąty zbiór poezji wydany przez artystkę, poprzedzony tomikiem "Moja woda" (2011 r.), "Jeszcze raz" (2012 r.), "Pod powiekami" (2014 r.) oraz wydanym w 2016 roku tomikiem pt. "Drzwi". Jej wiersze publikowane są również w almanachach, w tym m.in. w almanachach poezji religijnej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników poezji na spotkanie z Aleksandrą Starostecką i promocję jej tomiku pt. "Inny", które odbędzie się 12 października 2018 r. o godzinie 17.00 w klubie "Pod Sową" w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Podczas spotkania będzie można nabyć tomik autorki z autografem. Gorąco zapraszamy! Wstęp bezpłatny.

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Starostecką

dodano: 10-10-2018
Zaczarowany świat kolorowych kółek

Dworzec

Filia nr 3 Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie drugi już raz gościła dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Będzinie na zajęciach literacko - plastycznych "Zaczarowany świat kolorowych kółek". Tym razem motywem przewodnim poznawania świata była dobroć ludzka nakierowana na zwierzęta. Przedszkolaki opowiadały o swoich małych przyjaciołach, psach, kotach i rybach dzieląc się z innymi dziećmi swoim doświadczeniem w sprawowaniu opieki nad nimi, wychowywaniu i uczeniu grzeczności. Dzieci wysłuchały również opowiadań ,,Prezenty Astona" oraz ,,Kamyki Astona" Lotty Geffenblad, by potem techniką origami wykonać papierowe modele piesków. Tworzenie kompozycji z kolorowych kółek dostarczyło uczestnikom wiele radości i dobrej zabawy, co od razu stało się zauważalne w prezentowanych przez dzieci pracach.

więcej informacji

dodano: 10-10-2018
Snuj się bajeczko, snuj

Czerwony Kapturek

W świecie literatury dziecięcej jest wiele bajek, które w szczególny sposób zaczarowują dziecięcy świat wyobraźni pozostawiając sentyment do bohaterów, ich przygód i perypetii. Jedną z nich jest "Czerwony Kapturek", do którego poznawania zaprosił dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie odział dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy. Niezwykła przygoda dziewczynki zwanej Czerwonym Kapturkiem, jej babci oraz wilka pojawia się w wielu bajkach i baśniach różnych autorów. Te najpopularniejsze, braci Grimm, Cherlesa Perraulta czy Jana Brzechwy, zostały zaprezentowane podczas zajęć literackich "Snuj się bajeczko, snuj" pozwalając uruchomić dziecięcą wyobraźnię, by potem las, groźny wilk, chatka babci zostały odzwierciedlone w niezwykle barwnych pracach plastycznych dzieci.

więcej informacji

dodano: 10-10-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9 10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 199

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.