przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Spotkanie z Kicią Kocią w bibliotece

Kicia Kocia w bibliotece

W ramach zajęć z edukacji czytelniczo-medialnej najmłodszych mieszkańców Będzina filię nr 9 - Podłosie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie 8 października odwiedziła po raz pierwszy grupa Biedronek z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie. Dzieci wysłuchały bajki pt. "Kicia Kocia w bibliotece" Martyny Głowińskiej, a potem dowiedziały się jak funkcjonuje biblioteka, co można w niej wypożyczyć, w jakich zajęciach można uczestniczyć i jak powinno się w niej zachować. Na zakończenie spotkania dzieci chętnie kolorowały symbolizujące mądrość i wiedzę sówki.

więcej informacji

dodano: 09-10-2018
Mirabelka - kiełkująca historia odzyskania niepodległości

Mirabelka

Przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była przedmiotem zajęć edukacyjnych, jakie oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki przeprowadził 8 października z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Będzinie.

Zajęcia "Mirabelka - kiełkująca historia" zostały zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Lustro Bibliotek, a wspieranej przez Wydawnictwo Zielona Sowa. Przewodnikiem zajęć była książka Cezarego Harasimowicza pt."Mirabelka", której główny bohater, owocowe drzewko, kiełkuje wraz z historią naszego kraju. Kryjąca się w opowieści o mirabelce historia wywołała odważną dyskusję przedszkolaków na temat ojczyzny, wojny, niepodległości oraz patriotyzmu, który jak mądrze odbierają go dzieci przejawia się nie w słowach, lecz w drobnych codziennych czynach: pomocy starszej osobie, nie dewastowaniu ławek, placów zabaw, drzew, dbaniu o czystość i porządek najbliższego otoczenia. Posiadające dość mocno ukształtowane poczucie tożsamości przedszkolaki wykonały również biało-czerwone dłonie, symbolizujące jedność i pokój, które zawiesiły na towarzyszącym im przez całe spotkanie drzewku mirabelce.

więcej informacji

dodano: 09-10-2018
Literacka jesień

Jesień

Piękna w tym roku jesienna aura sprzyja spacerom, także do biblioteki. Jedna z grup, która odwiedziła oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy przyszła z pobliskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie. Dzieci z przedszkola wysłuchały jesiennych wierszy i opowiadań z kanonu klasyki literatury polskiej. Zainspirowane "Czterema porami baśni: jesień" Włodzimierza Dulemby wykonały barwne jesienne drzewo.

więcej informacji

dodano: 09-10-2018
XIV Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego

Forum 2018

Zakodowana Biblioteka była przedmiotem dyskusji uczestników tegorocznego XIV Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego, które odbyło się 5 października w czeladzkiej Kopalni Kultury. Organizatorzy, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi, postawili w tym roku na poszerzenie kompetencji bibliotekarzy w zakresie nowoczesnych technologii mających coraz szersze zastosowanie we współczesnym bibliotekarstwie. Forum objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Będzina oraz Burmistrza Czeladzi otwarła Bożena Podgórska, dyrektor czeladzkiej biblioteki oraz Przemysław Koperski, dyrektor książnicy w Będzinie.

Zakodowana biblioteka, czyli tak naprawdę, jaka? Pełna książek kodowych zawierających listę powszechnych słów, wyrażeń wraz z odpowiadającymi jej słowami kodowymi, a może z zaszyfrowanymi zbiorami? Wątpliwości rozwiali prelegenci. Mariola Fik z programu Mistrzowie Kodowania wyjaśniła sens kodowania, które nie jest niczym innym jak nowym językiem porozumiewania się. Aneta Siwka z Centrum Innowacji "PRZEJŚCIE" prezentowała nowoczesność i innowacyjność, jaką z myślą o różnych grupach odbiorców nieustannie wprowadza Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. Z kolei Joanna Ryplewicz na przykładzie pracy biblioteki w Piekarach Śląskich zachęcała bibliotekarzy do popularyzacji i promocji nauki programowania wśród różnych grup wiekowych użytkowników i pokazywania, że ucząc się kodować, również kodujemy by się uczyć. Kodując trenujemy umysł, poprawiając kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Kodowanie uczy bowiem strategii rozwiązywania problemów, tworzenia projektów i komunikowania się. Pozwala nabyć kompetencji niezbędnych w życiu.

Podczas tegorocznego forum bibliotekarzy nie zabrakło także miejsca dla gospodarzy spotkania. Burmistrz Czeladzi, Zbigniew Szaleniec, w prezentacji "Czeladź- stare miasto, nowe możliwości" przedstawił dynamiczne zmiany zachodzące w mieście, a Beata Marcinkowska z czeladzkiej biblioteki w wystąpieniu "Nowocześnie z tradycją" pokazała różnorodność inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych realizowanych przez pracowników biblioteki. Uczestnicy forum obejrzeli również film ukazujący różnorodność i dynamikę zmian wprowadzanych w obchodzącym jubileusz 660-lecia nadania praw miejskich Będzinie.

więcej informacji

dodano: 09-10-2018
Zaczarowany świat z kolorowych kółek

Origami

W zaczarowanym świecie biblioteki nie ma rzeczy niemożliwych. W tak barwnej i bogatej w fantazję i przygodę przestrzeni lubią przebywać najmłodsi odbiorcy literatury. Filię nr 3 - Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie chętnie odwiedzają dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola Miejskiego nr 8, które podczas wizyty 3 października zaproszone zostały w piękno papierowych kartek.

Pierwsze karty, z jakimi przedszkolaki zostały zapoznane miały zapisaną historię pewnego "Motyla", której autorką jest Wanda Chotomska. Zaintrygowane wierszem chętnie odpowiadały na zadawane pytania, a uruchomiwszy fantazję opowiadały jak mogłyby potoczyć się dalsze losy kolorowego motyla. Kontynuacją dziecięcych opowieści była twórcza zabawa z kolorowymi kartkami papieru, z których dzieci techniką origami wykonały motylka i domek dla skrzata. Ta pochodząca z Chin sztuka składania papieru była dla dzieci ważnym krokiem w doskonaleniu umiejętności skupiania uwagi oraz rozwijającym dziecięce zdolności manualne, co było zauważalne w pięknie wykonanych przez dzieci pracach.

więcej informacji

dodano: 04-10-2018
Będzin dawniej a dziś

Będzin dawniej a dziś

Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie 1 października odwiedzili uczniowie, którzy przyjechali z Hiszpanii oraz Francji, w ramach projektu Erasmus+. Partnerem realizującym projekt po stronie Polskiej jest społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie.

Młodzież uczestnicząca w spotkaniu edukacyjnym zapoznała się z interesującą historią Będzina zaprezentowaną w postaci multimedialnej, przygotowanej w oparciu o zdjęcia z archiwalnych zbiorów Zakładu Fotograficznego Borkowskich oraz wystawy "Będzin wczoraj a dziś", która została przygotowana przez uczniów będzińskiego liceum. Ekspozycja, dzięki współpracy szkoły z biblioteką prezentowała zdjęcia wybranych obiektów dawnego Będzina pochodzące z pracowni DŻŚ biblioteki oraz fotografie współczesne tych samych miejsc i obiektów wykonane przez młodzież.

więcej informacji

dodano: 03-10-2018
Kodowanie, język poznawania i rozumienia świata

 XIV Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego

Zakodowana Biblioteka będzie przedmiotem rozmów podczas XIV Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego, które odbędzie się 5 października w Kopalni Kultury w Czeladzi z inicjatywy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi. Swoim patronatem honorowym wydarzenie objął Burmistrz Czeladzi, Pan Zbigniew Szaleniec oraz Prezydent Będzina, Pan Łukasz Komoniewski.

W dzisiejszym wciąż rozwijającym się świecie mediów i nowoczesnych technologii, kwestia elektroniki jest niezwykle istotna, również w instytucjach kultury, jakimi są biblioteki. Nowoczesna technologia usprawnia pracę bibliotek i stwarza możliwości rozwoju zainteresowań nowych grup użytkowników. Stąd przedmiotem tegorocznego forum bibliotekarzy jest m.in. język programisty, narzędzie, które pozwala rozwijać kreatywne myślenie, doskonalić umiejętności analityczne oraz podążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać.

Zaproszeni prelegenci będą wyposażać bibliotekarzy różnych typów bibliotek w niezbędną wiedzę, umiejętności i kompetencje, dzięki którym pracownicy bibliotek stworzą atrakcyjną ofertę animacyjną i warsztatową dla dzieci i młodzieży, uwzględniającą ich rozwój psychomotoryczny i psychospołeczny. W ramach tegorocznego forum Mariola Fik z programu Mistrzowie Kodowania wyjaśni sens kodowania, Joanna Ryplewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich pokaże, jak na co dzień kodują w Piekarach, a Anita Siwka z Centrum Innowacji "PRZEJŚCIE" Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu opowie o nowoczesności i innowacyjności, które zagościły już w polskich bibliotekach.

Podczas spotkania poruszona zostanie także kwestia "Czeladź-stare miasto, nowe możliwości", o której opowiadać będzie Burmistrz Miasta Czeladzi oraz pozytywny efekt łączenia nowoczesności z tradycją, o czym zapewniać będzie Pani Beata Marcinkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi.

Zaprezentowane zostaną także zmiany zachodzące w obchodzącym jubileusz 660-lecia nadania praw miejskich Będzinie.

Organizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczna w Będzinie od 14 lat forum, służy wymianie doświadczeń zawodowych oraz integracji środowiska bibliotekarskiego, wzmacniając interpersonalne i merytoryczne kompetencje bibliotekarzy.

 XIV Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego

dodano: 02-10-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  » 

Ilość aktualności w bazie: 199

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.