przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Esencja polskości w muzyce Fryderyka Chopina

Esencja polskości w muzyce Fryderyka Chopina

Zapraszamy na kolejne spotkanie z honorowym obywatelem Będzina - wybitnym menedżerem kultury Panem Sławomirem Pietrasem. Tym razem gawęda dotyczyć będzie twórczości Fryderyka Chopina. Zapraszamy w dniu 10 czerwca br. na godzinę 11.00 do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.


dodano: 05-06-2019
Będzińskie pejzaże osobliwe

Będzińskie pejzaże osobliwe

"Pejzaże osobliwe" to mający 15 letnią tradycję ogólnopolski konkurs plastyczny organizowany przez Ośrodek Kultury, Miasto Będzin oraz Stowarzyszenie Promocji Kultury Zagłębia w Będzinie. Konkurs dedykowany pamięci prof. Jana Świderskiego, wybitnego kolorysty związanego z Będzinem, ma na celu m.in. ukazanie niezwykłości krajobrazu (przyroda, architektura) oraz prezentację twórczości różnych środowisk artystycznych.

Uroczysty finał konkursu połączony z wernisażem wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac odbywa się w Dniu Pamięci Honorowego Obywatela Miasta Będzina prof. Świderskiego, który decyzją Rady Miejskiej Będzina od 2014 roku obchodzony jest 2 czerwca. W tym roku finał konkursu odbył się w filii nr 3 - Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, która jest współorganizatorem wydarzenia. W oryginalnej przestrzeni dworcowego patio wysłuchano koncertu "Muzyka świata" przygotowanego przez Damiana Bojara, muzyka specjalizującego się w grze na akordeonie oraz innych instrumentach klawiszowych oraz Wiktorię Sikorę, która gra od 6 lat, by następnie poznać 13 laureatów nagród oraz 2 wyróżnień.

Spośród 120 prac nadesłanych na konkurs, jury w składzie: Stefan Dobroń - Przewodniczący Komisji artysta plastyk, członek zwyczajny Polskiego Związku Artystów Plastyków o/Katowice, Mirosława Dudek - Prezes Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia, Dominika Wlazło - artysta grafik, inspektor Wydziału Promocji Kultury Sportu i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Będzinie oraz Beata Wardęga - kustosz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, kierownik działu promocji , przyznało nagrody i wyróżnienia w 4 kategoriach wiekowych:

więcej informacji

dodano: 04-06-2019
Dzieciaki Świata

Dzieciaki Świata

3 czerwca w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy odbyły się zajęcia z okazji Dnia Dziecka. Uczestnikami spotkania byli podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie, którzy wysłuchali opowieści spisanych w książce pt. "Dzieciaki Świata" Martyny Wojciechowskiej. Wywodzące się z Namibii, Nepalu i Tajlandii historie pokazały uczestnikom jak wygląda codzienność dzieci żyjących w innych zakątkach świata. Wszystkie historie, mimo różnic, niosły taki sam przekaz: każde dziecko chce być szczęśliwe, a szczęście odnajduje zawsze na swój własny, wyjątkowy sposób. Uczniowie wspólnie z opiekunami zastanawiali się również, czy byliby gotowi zamienić się z bohaterami książki i żyć w sposób zupełnie inny, ale tak bardzo nas interesujący. Ważnym pytaniem było również czy potrafimy cieszyć się małymi rzeczami tak, jak dzieci z przytoczonych historii.

więcej informacji

dodano: 03-06-2019
Dzień dziecka w Będzinie

Dzień dziecka Dzień dziecka

dodano: 01-06-2019
W obronie zwierząt. Finał XXI edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego MOJA ZIEMIA - CZYSTY ŚWIAT

Konkurs ekologiczny Moja Ziemia-Czysty Świat

XXI wiek często nazywany jest stuleciem ekologicznym, bowiem świadomość społeczeństwa dotycząca ekologii zdecydowanie wzrosła w przeciągu ostatniej dekady. Doświadczają tego organizatorzy ogólnopolskiego konkursu ekologicznego MOJA ZIEMIA CZYSTY ŚWIAT, którego finał odbył się 31 maja w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.

Tegoroczna edycja konkursu zorganizowana została pod hasłem "Zagrożeni - w obronie zwierząt". Wrażliwych na potrzeby zwierzęcego świata jest sporo, bo na konkurs wpłynęły 422 prace m.in. z Rzeszowa, Lubieniowa, Słubic, Nowego Dworu Gdańskiego, Rybnika, Szczebrzeszyna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Będzina, które prezentują w formie rysunku, rzeźby, kolażu lub plakatu jedno z zagrożonych zwierząt znajdujących się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Ochrona zwierząt bliska jest również Prezydentowi Miasta Będzina oraz Staroście Będzińskiemu, którzy honorowym patronatem objęli tegoroczny konkurs. Jury, wyłonione spośród organizatorów, którymi są: Urząd Miejski w Będzinie, Starostwo Powiatowe, Nadleśnictwo Siewierz, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oddział w Będzinie oraz będzińska książnica, wyłoniło 16 laureatów nagród i wyróżnień w 4 kategoriach wiekowych:

grupa I: klasy "0" do III szkół podstawowych

 • Lena Kiciak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Będzinie - I miejsce
 • Marek Marchewka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Będzinie - II miejsce
 • Antonina Radziszewska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Czeladzi - III miejsce
 • Mateusz Kopeć ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Czeladzi - wyróżnienie
 • grupa II:

 • Teodor Babiuch ze Szkoły Podstawowej w Przeczycach - I miejsce
 • Konrad Paszewski ze Szkoły Podstawowej w Dąbiu - II miejsce
 • Mikołaj Cichor ze Szkoły Podstawowej w Gródkowie - III miejsce
 • Mateusz Banasik ze Szkoły Podstawowej w Dąbiu- wyróżnienie
 • grupa III:

 • Anna Danecka ze Szkoły Podstawowej w Rogoźniku - I miejsce
 • Zofia Makowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie - II miejsce
 • Małgorzata Gajda z Gimnazjum nr 1 w Będzinie - III miejsce
 • Karina Binko ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Będzinie - wyróżnienie
 • grupa IV:

 • Vanessa Painchaud z Technikum Architektury Krajobrazu Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach - I miejsce
 • Wiktoria Litwin z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie - II miejsce
 • Małgorzata Tunkiewicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wojkowicach - III miejsce
 • Patrycja Rutyna z Liceum Ogólnokształcącego w Wojkowicach - wyróżnienie.
 • Laureaci nagród i wyróżnień otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów, które wręczyła Pani Aneta Witkowska - Złocka, Wiceprezydent Miasta Będzina, Pan Dariusz Waluszczyk, Wicestarosta Powiatu Będzińskiego, Pan Przemysław Koperski, dyrektor biblioteki oraz Pani Katarzyna Walkowicz z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego - ośrodek edukacji w Będzinie, która wygłosiła także ciekawą prelekcję nt. ochrony gatunkowej zwierząt.

  Efekty XXI edycji konkursu ekologicznego MOJA ZIEMIA - CZYSTY ŚWIAT, który wpisuje się w realizację 15 celu Agendy 2030 ONZ "Życie na lądzie" można oglądać na wystawie "Zagrożeni-w obronie zwierząt" prezentowanej do końca czerwca w holu dolnym biblioteki.

  więcej informacji

  dodano: 31-05-2019
  Dzień Matki

  Dzień Matki

  "Raz tylko w roku jest Dzień Matki, choć mamusiom co dzień należą się kwiatki" dlatego też 24 maja w Filii nr 9 Podłosie będzińskiej książnicy odbyły się zajęcia mające na celu świętowanie tak ważnego święta jakim jest Dzień Matki. Mali uczestnicy zajęć opowiadali o swoich mamach, śpiewali piosenki i recytowali wierszyki których nauczyli się w bibliotece i przedszkolu. Na koniec spotkania dzieci własnoręcznie stworzyły przepiękne prezenty, które później mogły wręczyć swoim najdroższym mamom.

  więcej informacji

  dodano: 31-05-2019
  Kosmicznie w bibliotece

  Światowy Dzień Kosmosu

  22 maja w Filii nr 9 Podłosie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyły się zajęcia edukacyjne organizowane w ramach Światowego Dnia Kosmosu. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie z wielkim zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. "Kosmosmerf" oraz zapoznały się z różnymi innymi książkami o tematyce kosmicznej. Podczas oglądania filmiku edukacyjnego przedszkolaki pochwaliły się swoją wiedzą na temat planet układu słonecznego. Na zakończenie zajęć dzieci pokolorowały kolorowanki o tematyce kosmicznej.

  więcej informacji

  dodano: 30-05-2019
  Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  » 

  Ilość aktualności w bazie: 242

  Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
  Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

  Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.