przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Będziński LUBIK

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci organizowane w cyklu Literacki i Książkowy Klubik "LUBIK" poświęcone zostało książce "Rok z Linneą" Christiny Bjork. "Lubik" odbyło się pod znakiem książki "Rok z Linneą" autorstwa Christiny Bjork. Tematyka tego tytułu dotyczy zarówno przeżyć głównej bohaterki, ciekawostek przyrodniczych oraz pomysłów na różnego rodzaju zabawy. Dzięki niej mali uczestnicy mogli zarówno miło spędzić czas przy lekturze jak i doświadczyć przygód Linnei na własnej skórze. Każdy opisany miesiąc pozwolił dzieciom poszerzyć swoją wiedzę oraz pokazał im jak można spędzić czas w sposób twórczy. Atrakcją zajęć była podwórkowa gra w kapsle oraz własnoręczne wykonanie kolorowego latawca, który przy sprzyjającej pogodzie zapewni dzieciom wiele atrakcji.

więcej informacji

dodano: 30-05-2019




Zagrożeni - w obronie zwierząt

Informacja o finale konkursu

W imieniu organizatorów tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego MOJA ZIEMIA - CZYSTY ŚWIAT zapraszamy na uroczyste podsumowanie konkursu oraz prezentację nagrodzonych prac i ich autorów 31 maja (piątek) o godzinie 9.00 do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Finałowi towarzyszyć będzie występ artystyczny dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Będzinie. Zapraszamy:)

dodano: 27-05-2019




Dzień dziecka

Dzień dziecka

Prezydent Będzina Łukasz Komoniewski zaprasza wszystkie dzieci do wspólnego świętowania Dnia Dziecka. W tym roku to wyjątkowe wydarzenie będzie trwało w naszym mieście aż dwa dni!

1 czerwca zapraszamy do Parku Syberka o godzinie 14.00.

Atrakcjom i rozrywkom nie będzie końca. W tym roku niezapomnianych wrażeń dostarczą najmłodszym KOSMOKWAKI czyli trzy niezwykle barwne, śpiewające i tańczące postacie.

A przesympatyczne Klauny z Centrum Europy poprowadzą zwariowany program dla dzieci.

Tegoroczne niespodzianki to m.in. bańki mydlane, modelowanie balonów, strzelnica paintball dla dzieci, wata cukrowa, dmuchane zjeżdżalnie, liczne stragany z zabawkami oraz malowanie twarzy.

2 czerwca o godzinie 9.00 zapraszamy na Klasyczny Dzień Dziecka na Targowisku Miejskim w Będzinie. Na najmłodszych czekać będą nie tylko zabytkowe samochody ale również:

 • miasteczko strażackie
 • pokazy strażackie
 • nauka pierwszej pomocy
 • militaria
 • dmuchane zjeżdżalnie

 • dodano: 28-05-2019




  Jak bije przyrody serce

  Zajęcia edukacyjne dla dzieci

  Pory roku, ich barwność i zmienność są motywem chętnie podejmowanym przez autorów książek dziecięcych. To także wdzięczny temat do przeprowadzania edukacyjnych zajęć i spotkań dla dzieci w trakcie, których poznają zarówno barwny świat przyrody jak i literatury.

  Podczas jednych z takich zajęć prowadzonych przez oddział dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego rozmawiali o pięknie wiosny, która aktualnie zachwyca pełnią swych atrybutów: kolorami, zapachami, śpiewem ptaków, słońcem. W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali także wierszy z książki "Wiersze o porach roku", a z książki Adama Wajraka pt. "Wiosna", należącej do serii "Przewodnik prawdziwych tropicieli", wzbogacili wiedzę na temat pobudki przyrody ze snu, po długiej i mroźnej zimie. Zainspirowane lekturą dzieci wykonały prace plastyczne, których motywem stał się bocian.

  więcej informacji

  dodano: 28-05-2019




  XII MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI "ZDROWIERSZ"

  XII MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

  W dniu 23 maja 2019 roku dzieci z będzińskich przedszkoli zaprezentowały się na XII Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem "Zdrowiersz". Konkurs pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina odbył się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, która wraz z Przedszkolem Miejskim nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego była jego organizatorem.

  W konkursie wzięły udział dzieci z dwóch grup wiekowych: 3- i 4-latki oraz 5- i 6-latki. Przedszkolaki przybyły na miejsce wraz z rodzicami oraz dziadkami, którzy mocno im kibicowali. Wśród zaproszonych gości znalazły się: Naczelnik Wydziału Oświaty Pani Agnieszka Bąk oraz Inspektor Wydziału Oświaty Pani Ewelina Grad. W jury zasiedli: Naczelnik Wydziału Oświaty Pani Agnieszka Bąk, Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Jana Brzechwy w Będzinie Pani Małgorzata Będkowska, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Będzinie Pani Anna Garlacz oraz dietetyk Pani Marzena Królikowska.

  Po przywitaniu przybyłych gości przez Panią Katarzynę Przybyłę, Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 5, dzieci zaprezentowały wiersze o tematyce dotyczącej zdrowia i higieny. Nie zabrakło pięknych strojów oraz pomysłowych rekwizytów. Następnie dzieci wraz z rodzinami udały się na poczęstunek.

  Trudno było wybrać zwycięzców, ponieważ wszystkie występy były na bardzo wysokim poziomie. Jury po burzliwych obradach przyznało następujące nagrody:

  W kategorii dzieci młodszych:

 • I miejsce - Iga Mysłowska, Hanna Słota i Kamil Łabędzki z Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Jana Brzechwy za wiersz pt. "Żaba" Jana Brzechwy.
 • II miejsce - Zuzanna Solarska, Laura Wójcik i Amelia Głowacka z oddziału przedszkolnego "Smerfy" przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Stanisława Staszica za wiersz pt. "Na warzywa przyszła pora", autor nieznany.
 • III miejsce - Pola Bielecka ze Żłobka Miejskiego nr 2 za wiersz pt. "Zdrowie" Iwony Salach.
 • Wyróżnienia - Oliwia Żelezik i Sebastian Bajer z Przedszkola Miejskiego nr 13 im. Juliana Tuwima za wiersz pt. "Kotek" Elżbiety Burakowskiej oraz Zofia Otręba, Jan Badurak i Marcin Gruszka z Przedszkola Miejskiego nr 14 za wiersz pt. "Chory kotek" Stanisława Jachowicza.
 • W kategorii dzieci starszych:

 • I miejsce - ex aequo Wiktoria Pazdan z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu za wiersz pt. "Brudas" Jana Brzechwy oraz Michalina Falkus z Przedszkola Miejskiego nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego za wiersz pt. "Ząbki", autor nieznany.
 • II miejsce - ex aequo Roksana Zaręba z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 11 im. Władysława Broniewskiego za wiersz pt. "Owocowy tydzień" Barbary Kulig oraz Mikołaj Olesiński z Przedszkola Miejskiego nr 8 za wiersz "Doktor Zdrówko i Wesoła Witaminka", autor nieznany.
 • III miejsce - Alina Wiśniewska z Przedszkola Miejskiego nr 10 im. Jana Marcina Szancera za wiersz pt. "Tadek" Katarzyny Bosackiej.
 • Wyróżnienie - Antoni Kowal z Przedszkola Miejskiego nr 9 im. Wandy Chotomskiej za wiersz pt. "Skakanka" Juliana Tuwima.
 • Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za przybycie wszystkim gościom. Zapraszamy na kolejną edycję konkursu za rok.

  więcej informacji

  dodano: 27-05-2019




  Mała forma graficzna ekslibris

  Mała forma graficzna ekslibris

  Posiadaczom własnych biblioteczek łaciński zwrot ex libris nie jest obcy. Ostatnio jego znaczenie poznali również uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 10 w Będzinie, którzy uczestniczyli w zajęciach z edukacji czytelniczo-medialnej prowadzonych przez czytelnię główną będzińskiej biblioteki. Młodzież poznała pisownię znaku własnościowego książki, jego historię, rolę oraz techniki graficzne, w jakich jest wykonywany. Dowiedziała się, dlaczego dla właściciela księgozbioru ekslibris jest tak ważnym znakiem, zarówno ze względów informacyjnych jak i artystycznych. Okazuje się, że, te małe dzieła sztuki eksponowane są na wystawach, wydaje się ich zbiory w postaci albumów, klaserów, prowadzi badania naukowe na ich temat. Bogata kolekcja ekslibrisów posiadana przez będzińską książnicę spotkała się z zainteresowaniem młodzieży, zwłaszcza zaś te dzieła, które projektowane były specjalnie dla biblioteki. Nie zabrakło także odważnych prób przygotowania projektów małych form graficznych przez samych uczestników zajęć, które zostały wyeksponowane przy wystawie "Historia będzińskiej biblioteki w fotografii".

  więcej informacji

  dodano: 27-05-2019




  Będziński Dyskusyjny Klub Książki

  Dyskusyjny Klub Książki

  "Zimowe dzieci" Jennifer McMahon to powieść, która wywołała dyskusję podczas ostatniego spotkania będzińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, który odbył się na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, 15 maja.

  "Zimowe dzieci" to połączenie thrillera z powieścią grozy. Akcja powieści podzielona została na dwie linie czasowe. Pierwsza rozgrywa się w 1908 roku i opisuje tragiczne losy Sary Harrison Shea, druga toczy się w czasach współczesnych i opowiada historie Ruthie. Oba wątki przeplatają się, uzupełniają i łączą tworząc tajemniczą fabułę, która osnuta została wokół tematu śmierci, żałoby oraz tęsknoty za utraconą osobą. I choć autorce można zarzucić pewne nieścisłości, brak logiki, schematyzm, powielanie wątków,to jednak trzeba przyznać, że powieść czyta się dobrze i przyjemnie.

  więcej informacji

  dodano: 21-05-2019




  Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  » 

  Ilość aktualności w bazie: 242

  Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
  Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

  Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.