przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Kolejny rok akademicki Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Kolejny rok akademicki Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

7 października wystartował kolejny rok akademicki Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po hucznej inauguracji już 10 i 11 października odbyły się pierwsze zajęcia komputerowe grup początkujących i zaawansowanych. Na warsztatach komputerowych prowadzonych przez Sylwię Wiktorowicz i Violettę Urban - bibliotekarki z Czytelni MiPBP w Będzinie, studenci będą zdobywać wiedzę z praktycznej obsługi komputera: pisanie, tworzenie folderów, kopiowanie i zapisywanie plików, serfowanie po Internecie, wyszukiwanie potrzebnych informacji, obsługa poczty elektronicznej, zgrywanie zdjęć z telefonów i aparatów fotograficznych i wiele innych, przydatnych na co dzień umiejętności.


więcej informacji

dodano: 22-10-2019
Będziński Dyskusyjny Klub Książki

Będziński Dyskusyjny Klub Książki

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w będzińskiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Podczas gościnnego spotkania klubowicze burzliwie dyskutowali o reportażu podróżniczym Bartka Sabeli.

"Może (morze) wróci" jest relacją z wyprawy autora do Uzbekistanu. Głównym celem jego wyjazdu było dotarcie do Jeziora Aralskiego, które dawniej ze względu na swoją wielkość nazywane było morzem. Obecni wobec tego akwenu wodnego, które wysycha, trudno stosować takie nazewnictwo. Nieodpowiedzialne i bezsensowne decyzje oraz działania człowieka doprowadziły do zniszczenia ekosystemu tego obszaru i związanej z nim gospodarki.

Jednak zanim Bartek Sabela dotarł do celu podróży zwiedził Uzbekistan podążając między innymi dawnym szlakiem jedwabnym obejmującym Taszkent, Samarkandę i Bucharę. Autor nie trzyma się w książce chronologii, czasem przeskakuje z tematu na temat tworząc w ten sposób ciekawy kolaż. W książce znajdziemy opisy wspaniałych zabytków, trochę wiadomości historycznych. Jednakże najciekawsze wydają się być fragmenty relacji dotyczące rdzennych mieszkańców Uzbekistanu, ich zachowania, codziennego życia oraz tradycji. Opisy te cechuje duża emocjonalność, bo jak sam autor przyznaje najważniejszy jest dla niego człowiek i kontakt z nim. Dodatkowo opisy są udokumentowane licznymi fotografiami i rysunkami.

Zapiski z podróży Bartka Sabeli mają jeszcze jeden atut. Autor przedstawia fakty, odtwarza to, co widzi, nie epatując swoimi poglądami i przemyśleniami. Daje czytelnikowi przestrzeń do własnych refleksji.


więcej informacji

dodano: 21-10-2019
Biblioteka Wielkiego Człowieka

Biblioteka Wielkiego Człowieka

Biblioteka Wielkiego Człowieka to pierwszy z 10 filmów powstałych w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki "Mała książka- wielki człowiek" promujących czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci i ich rodziców.

Zapraszamy przedszkolaki wraz z rodzicami do będzińskiej książnicy po wyjątkowy prezent - Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start

Instytut Książki


dodano: 21-10-2019
Wspólny język Aktywnych Seniorów

Wspólny język Aktywnych Seniorów

Albert Einstein twierdził, że "kreatywność jest zaraźliwa". Doświadczają tego seniorzy działający w grupie plastycznej Stowarzyszenia Aktywny Wojkowicki Senior, których wystawa "Wspólny język" została otwarta 17 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.

Prezentowana w przestrzeni holu dolnego ekspozycja to pełen pomysłowości, precyzji i odwagi dowód na uniwersalność języka sztuki. 9 autorek prac to osoby z różnymi historiami, doświadczeniami życiowymi, umiejętnościami i osobowościami, które połączyła pasja artystycznego działania. Jej efekty w postaci przepięknych haftów, szydełkowych serwet, oryginalnej biżuterii, malarstwa, decoupage czy popularnego obecnie scrapbookingu to wspólny język seniorek oraz świat porozumienia artystek z odbiorcami.

Wystawa prac Teresy Jaskuły, Elżbiety Krutow, Danuty Saja, Wandy Krzemińskiej, Heleny Nowak, Ireny Herbińskiej, Zdzisławy Kiełbasy, Bogusławy Duczmal oraz Jolanty Kalinowskiej otwarta została przy dźwiękach muzyki Andrzeja Krawczyka oraz słodkości tortu. Ten intensywny świat rękodzieła artystek ze Stowarzyszenia Aktywny Wojkowicki Senior to niezwykła wizualna forma ukazania piękna oraz uniwersalnych wartości. To twórczość, którą warto zobaczyć.


więcej informacji

dodano: 18-10-2019
Klub Młodego Odkrywcy: Na tropie... duchów

Klub Młodego Odkrywcy: Na tropie... duchów

Czy duchy na prawdę istnieją? To bardzo trudne pytanie. Pojawiają się w różnych miejscach, przybierają różne postaci, mogą pomagać lub szkodzić. Na spotkaniu Klubu Młodego Odkrywcy, które odbyło się 17 października w będzińskiej książnicy, dzieci poznały różnorodne zjawy. W książce "Niezwykłe tajemnice: czy potrafisz wyjaśnić te zjawiska" autorstwa Susan Martineau i Vicky Barker uczestnicy zajęć znaleźli informacje o przyjaznych duchach, które towarzyszyły lotnikom, astronautom czy polarnikom wspierając ich, pomagając i dodając otuchy. W książce wspomniano także Joshuę Slocuma i jego rejs przez Atlantyk. Wspomnienia podróżnika dotyczące spotkania z tajemniczą postacią zostały opisane w książce "Samotny żeglarz" autorstwa samego Joshuy Slocuma. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali tej niesamowitej opowieści. Korzystając z książki Federicy Magrin pt. "Atlas zjaw i potworów z całego świata" dzieci poznały kim są, jak wyglądają i gdzie się ukazują między innymi Czarownice z Salem, duch Klauna i duch w operze. Pobudzające wyobraźnię dzieci historie zjaw zaowocowały powstaniem oryginalnych duchów według wyobrażeń uczestników październikowego spotkania.


więcej informacji

dodano: 18-10-2019
Pożegnanie Bohdana Butenko

Pożegnanie Bohdana Butenko

Chwila refleksji na wieść o śmierci Bohdana Butenki, legendarnego rysownika, grafika, ilustratora, autora komiksów, scenarzysty, scenografa oraz projektanta lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. W ciągu swojej kariery artysta współpracował z "Przekrojem", Telewizją Polską a także kultowymi czasopismami dla dzieci "Miś", "Świerszczyk", "Płomyczek" czy "Płomyk". Stworzył postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Poza tworzeniem ilustracji do książek takich pisarzy jak Edmund Nizurski czy Julian Tuwim oraz autorskich komiksów, zajmował się także tworzeniem teatralnych i telewizyjnych scenografii. To on stworzył oprawę graficzną Kabaretu Starszych Panów czy do "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa". Będzińska książnica pamięta i prezentuje prace artysty, na których wychowało się wiele pokoleń dzieci i młodzieży.


więcej informacji

dodano: 17-10-2019
Wspólny język Stowarzyszenia Aktywny Wojkowicki Senior

Wspólny język Stowarzyszenia Aktywny Wojkowicki Senior

"Wspólny język" Stowarzyszenia Aktywny Wojkowicki Senior prezentowany jest w przestrzeni wystawienniczej holu dolnego Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. W najbliższy czwartek, 17 października o godzinie 17.00 odbędzie się jego wernisaż, któremu towarzyszyć będzie występ muzyczny przygotowany przez Andrzeja Krawczyka oraz Tadeusza Wieczorka. Wstęp na spotkanie wolny. Zapraszamy


dodano: 14-10-2019
Starsze wiadomości: « 1  2  3 4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  » 

Ilość aktualności w bazie: 204

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.