przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

W krainie baśni i bajek Stacji Kultury

W krainie baśni i bajek Stacji Kultury

"Noc z Andersenem" jest przedsięwzięciem międzynarodowym organizowanym z inicjatywy Klubu Bibliotek Dziecięcych Stowarzyszenia Bibliotekarzy i Pracowników Informacji w Czechach. Obchodzona jest 2 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Książki Dziecięcej. Data wiążę się z osobą największego baśniopisarza dziecięcego Hansa Christiana Andersena, który urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Danii. Dla uczczenia jego osoby i twórczości Międzynarodowe Kuratorium do Spraw Książek dla Dzieci (IBBY) w 1967 roku, dzień urodzin pisarza wyznaczyło dniem obchodów Światowego Dnia Książki Dziecięcej.

Dzięki współpracy biblioteki i Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie tegoroczni uczestnicy bajkowej nocy wybrali się Korowodem Andersena, przy asyście policjantów i strażników miejskich, którym za zapewnione bezpieczeństwo dziękujemy, do mieszczącej się w na stacji PKP Stacji Kultury. Tam w krainie teatralnych cudaków spotkali się na Małej Scenie z dyrektorem teatru oraz aktorką Katarzyną Bałą, która poprowadziła warsztaty na temat rodzajów lalek teatralnych.

W filii nr 3 będzińskiej biblioteki odbywały się w tym samym czasie zajęcia pisania listów z urodzinowym Życzeniami do Pana Andersena, by następnie zawiesić je na mieszczącym się przed biblioteką główną drzewku Andersena.

więcej informacji

dodano: 30-03-2019
W świecie magii i iluzji nie tylko Andersena

W świecie magii i iluzji nie tylko Andersena

Baśnie są niezwykle barwne, nasycone treścią, często z morałem oraz czarodziejską magią. Podczas tegorocznej Nocy z Andersenem magia miała szczególny charakter za sprawą iluzjonisty dla dzieci Krystiana Bączyńskiego https://krystian-baczynski.plwięcej informacji

dodano: 30-03-2019
W krainie baśniopisarza Andersena

W krainie baśniopisarza Andersena

Noc z Andersenem to wyjątkowe międzynarodowe wydarzenie adresowane do młodych entuzjastów czytania, które w Będzinie organizowane jest po raz siedemnasty przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie.

Ideę baśniowej nocy, którą jest popularyzacja wśród dzieci czytelnictwa i posługiwanie się pięknem słowa pisanego i mówionego, wspiera Prezydent Miasta Będzina oraz wielu znakomitych gości, entuzjastów głośnego czytania, którzy przybyli do biblioteki, aby wspólnie z dziećmi świętować zbliżające się urodziny Hansa Christiana Andersena. W krainie baśniopisarza doskonale odnalazł się Pan Rafał Adamczyk, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Będzina, Pani Anna Drzewiecka, Wiceprezydent Miasta, Pan Krzysztof Dudziński, Przewodniczący Rady Miasta Będzina, Pani Beata Świgoń, Z-ca Naczelnika Wydziału Organizacyjnego oraz Pani Agnieszka Bąk, Z-ca Naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Do świata słowików, dzielnych ołowianych żołnierzy, pasterek i kominiarczyków i małych syrenek przeniosła uczestników nocnego ksiąg czytania podinsp. Monika Francikowska, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, starszy sekcyjny Pan Jacek Apostolski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie, Pani Barbara Rutkowska - Trzcionka, przewodnicząca Rady Studentów BUTW, Agata Durbacz, Dyrektor Gimnazjum nr 3 w Będzinie, Lidia Stefek, podróżniczka, autorka książek, Przyjaciel Biblioteki i niezapomniana "królowa śniegu" oraz Pan Przemysław Koperski będzińskiej książnicy. Z podjęcie się wyzwania serdecznie dziękujemy.

więcej informacji

dodano: 30-03-2019
Listy do Andersena

Listy do Andersena

Tradycją będzińskiej Nocy z Andersenem jest wieszanie urodzinowych kartek z życzeniami dla H. CH. Andersena. Nie inaczej było w tym roku. Życzenia pełne podziękowań, miłości i opisów, która baśń najbardziej się podoba zawieszone zostały na Platanie Pana Andersena.więcej informacji

dodano: 30-03-2019
Posiłki w krainie Andersena

Posiłki w krainie Andersena

Podczas 13 godzinnej zabawy uczestnicy Nocy z Andersenem nie tracili sił dzięki Restauracji Hotelu "Szafranowy Dwór" w Czeladzi http://www.hotelszafran.pl którą ufundowała zdrową i jakże pięknie podaną kolację oraz śniadanie, a także dzięki słodkim bułeczkom z Piekarnio-Ciastkarni Zdzisławy i Grzegorza Tomczyków z Będzina. Za ten otrzymany i niekwestionowany dar zdrowia i serca serdecznie dziękujemy.

więcej informacji

dodano: 30-03-2019
Tylko Lola i będziński Dyskusyjny Klub Książki

Tylko Lola i będziński Dyskusyjny Klub Książki

"Tylko Lola" Jarosława Kamińskiego było przedmiotem ciekawej dyskusji prowadzoną przez entuzjastów czytania, którzy spotykają się w każdą trzecią środę miesiąca w Filii nr 3- Dworzec będzińskiej książnicy by przy kawie prowadzić rozmowy o przeczytanych książkach. Spotkania odbywają się w ramach ogólnopolskiej sieci Dyskusyjnych Klubów Książki.

Omawiana w marcu powieść "Tylko Lola" opowiada o dwóch kobietach Lidii i Ninie, które starają się opowiedzieć swoją historię. Akcja książki osadzona została w latach 60-tych ubiegłego wieku i dotyczy antysemickiej propagandy politycznej. Narracja prowadzona jest dwutorowo: zapiski Lidii przeplatają się z relacjami Niny. Powieść Jarosława Kamińskiego ma różne opinie. Dla jednych dużą przeszkodą w odczytaniu jej będzie język. Dla drugich to właśnie eksperymenty językowe staną się zaletą, elementem, który zdecydowanie podnosi wartość dzieła. Zapiski Lidii łamią zasady interpunkcji i gramatyki. Jednak po głębszej analizie można zauważyć, że z tego chaosu wyłania się dramatyczny tekst, nacechowany dużymi emocjami, starający się wyrazić to, co niezrozumiałe, niedopowiedziane. Z kolei relacja Niny, nacechowana licznymi wtrąceniami z języka angielskiego, drga, jest niepewna, wydobywa z zamazanej pamięci prawdę.

"Tylko Lola" to powieść o niedokończonej miłości, o kobietach zaplątanych w trudną politykę i związaną z nią manipulacją. To opowieść o tym jak idea może uwieść, a ideologia zniszczyć. O strachu i bezlitosnej machinie historii wplecionej w losy ludzkie. Zapiski prowadzone przez Lidię, jak i Ninę są próbą uporządkowania wydarzeń, które tak tragicznie wpłynęły na ich życie, zrozumienia i uporania się z przeszłością.

Wszystkich zainteresowanych rozmową o książkach zapraszamy 17 kwietnia o godzinie 17.00 do Filii nr 3 Dworzec - plac Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej 3. Wstęp wolny.

więcej informacji

dodano: 28-03-2019
Okrągły stół dla czystego powietrza

Okrągły stół dla czystego powietrza

19 marca w Będzinie odbył się IV Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza. Konferencja organizowana przez Społeczną inicjatywę na rzecz czystego powietrza - Zagłębiowski Alarm Smogowy zgromadziła w będzińskiej bibliotece wielu słuchaczy zainteresowanych czystością powietrza i życiem w zgodzie z naturą. Wśród prelegentów, obok ekspertów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego, Głównego Instytutu Górnictwa, WFOŚiG w Katowicach oraz Polskiego Alarmu Smogowego w dyskusji zabrali głos włodarze zagłębiowskich miast: Rafał Adamczyk, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Będzina, Zbigniew Szaleniec, Burmistrz Czeladzi,Marcin Bazylak, Prezydent Dąbrowy Górniczej oraz Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca. Gośćmi Panelu prezydenckiego był również Członek Zarządu Województwa Ślaskiego, Izabela Domagała oraz Piotr Woźny, Pełnomocnik PRM ds. programu "Czyste Powietrze". Konferencji towarzyszyła akcja informacyjna, monitorowanie na bieżąco aktualnych pomiarów zanieczyszczenia powietrza oraz pokaz drona do pomiarów emisji EKO Portalu Głównego Instytutu Górnictwa.

więcej informacji

dodano: 19-03-2019
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  » 

Ilość aktualności w bazie: 232

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.