przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Listy do Andersena

Listy do Andersena

Tradycją będzińskiej Nocy z Andersenem jest wieszanie urodzinowych kartek z życzeniami dla H. CH. Andersena. Nie inaczej było w tym roku. Życzenia pełne podziękowań, miłości i opisów, która baśń najbardziej się podoba zawieszone zostały na Platanie Pana Andersena.więcej informacji

dodano: 30-03-2019
Tylko Lola i będziński Dyskusyjny Klub Książki

Tylko Lola i będziński Dyskusyjny Klub Książki

"Tylko Lola" Jarosława Kamińskiego było przedmiotem ciekawej dyskusji prowadzoną przez entuzjastów czytania, którzy spotykają się w każdą trzecią środę miesiąca w Filii nr 3- Dworzec będzińskiej książnicy by przy kawie prowadzić rozmowy o przeczytanych książkach. Spotkania odbywają się w ramach ogólnopolskiej sieci Dyskusyjnych Klubów Książki.

Omawiana w marcu powieść "Tylko Lola" opowiada o dwóch kobietach Lidii i Ninie, które starają się opowiedzieć swoją historię. Akcja książki osadzona została w latach 60-tych ubiegłego wieku i dotyczy antysemickiej propagandy politycznej. Narracja prowadzona jest dwutorowo: zapiski Lidii przeplatają się z relacjami Niny. Powieść Jarosława Kamińskiego ma różne opinie. Dla jednych dużą przeszkodą w odczytaniu jej będzie język. Dla drugich to właśnie eksperymenty językowe staną się zaletą, elementem, który zdecydowanie podnosi wartość dzieła. Zapiski Lidii łamią zasady interpunkcji i gramatyki. Jednak po głębszej analizie można zauważyć, że z tego chaosu wyłania się dramatyczny tekst, nacechowany dużymi emocjami, starający się wyrazić to, co niezrozumiałe, niedopowiedziane. Z kolei relacja Niny, nacechowana licznymi wtrąceniami z języka angielskiego, drga, jest niepewna, wydobywa z zamazanej pamięci prawdę.

"Tylko Lola" to powieść o niedokończonej miłości, o kobietach zaplątanych w trudną politykę i związaną z nią manipulacją. To opowieść o tym jak idea może uwieść, a ideologia zniszczyć. O strachu i bezlitosnej machinie historii wplecionej w losy ludzkie. Zapiski prowadzone przez Lidię, jak i Ninę są próbą uporządkowania wydarzeń, które tak tragicznie wpłynęły na ich życie, zrozumienia i uporania się z przeszłością.

Wszystkich zainteresowanych rozmową o książkach zapraszamy 17 kwietnia o godzinie 17.00 do Filii nr 3 Dworzec - plac Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej 3. Wstęp wolny.

więcej informacji

dodano: 28-03-2019
Okrągły stół dla czystego powietrza

Okrągły stół dla czystego powietrza

19 marca w Będzinie odbył się IV Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza. Konferencja organizowana przez Społeczną inicjatywę na rzecz czystego powietrza - Zagłębiowski Alarm Smogowy zgromadziła w będzińskiej bibliotece wielu słuchaczy zainteresowanych czystością powietrza i życiem w zgodzie z naturą. Wśród prelegentów, obok ekspertów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego, Głównego Instytutu Górnictwa, WFOŚiG w Katowicach oraz Polskiego Alarmu Smogowego w dyskusji zabrali głos włodarze zagłębiowskich miast: Rafał Adamczyk, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Będzina, Zbigniew Szaleniec, Burmistrz Czeladzi,Marcin Bazylak, Prezydent Dąbrowy Górniczej oraz Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca. Gośćmi Panelu prezydenckiego był również Członek Zarządu Województwa Ślaskiego, Izabela Domagała oraz Piotr Woźny, Pełnomocnik PRM ds. programu "Czyste Powietrze". Konferencji towarzyszyła akcja informacyjna, monitorowanie na bieżąco aktualnych pomiarów zanieczyszczenia powietrza oraz pokaz drona do pomiarów emisji EKO Portalu Głównego Instytutu Górnictwa.

więcej informacji

dodano: 19-03-2019
Wiosna w literaturze i przyrodzie

Wiosna w literaturze i przyrodzie

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Przyroda powoli zaczyna ponownie budzić się do życia i już wkrótce w pełni będzie można podziwiać jej urok i piękno. Zanim to nastąpi bibliotekarze oddziału dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy zachęcają do wzbogacenia wiedzy na temat tego, co się dzieje w przyrodzie i jakie zmiany w niej zachodzą korzystając z literatury popularnonaukowej.

Można to robić indywidualnie lub jak uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie na zorganizowanych zajęciach.

Podczas jednego z takich spotkań, które odbyło się 18 marca, młodzież zapoznała się z książką "Wiosna" Adama Wajraka wydaną w serii Przewodnik prawdziwych tropicieli, która jest zbiorem wskazówek, jak i gdzie szukać pierwszych oznak wiosny. Uczestnicy zajęć wysłuchali także utworów ze zbiorów "Wiersze o porach roku" oraz "Bajki Pani Sowy" przekonując się o tym, że przyroda i pory roku inspirują autorów od dawna, pozostawiając świadectwo w ich twórczości.

Korzystając z zasobów biblioteki cyfrowej Polona bibliotekarze zapoznali uczestników spotkania z pochodzącym z 1918 roku tekstem podania kaszubskiego "Dlaczego bocian ma czarne pióra na skrzydłach" z książki Mari Weryho "Cztery pory roku w pogadankach z dziećmi w domu i w ochronie". Nie zabrakło też czasu na rozwiązywanie krzyżówek, zagadek oraz snucie własnych opowiastek o znanych symbolach wiosny.

więcej informacji

dodano: 19-03-2019
Mały OKR 2019

Mały OKR

W dniach 13 i 15 marca 2019 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyły się eliminacje miejskie Regionalnego Konkursu Recytatorskiego "Mały OKR 2019" dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz klas VII, VIII i gimnazjów. Konkurs organizowany od lat z inicjatywy Regionalnego Instytutu kultury w Katowicach w Będzinie przeprowadza Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego.

Do prezentacji recytatorskich umiejętności stanęło 24 uczniów klas IV-VI z 9 placówek oświatowych oraz 23 reprezentantów klas starszych z 10 będzińskich szkół podstawowych i gimnazjów. Wyjątkowych interpretacji wierszy, fragmentów prozy oraz poezji śpiewanej wysłuchali uczestnicy konkursu, ich opiekunowie oraz jury powołane przez organizatora w osobach: Roman Goczoł - naczelnik Wydziału Oświaty, Ewelina Grad - inspektor Wydziału Oświaty, Agata Madejska - aktorka Teatru Dzieci Zagłębia, Elżbieta Gwiazda - polonista ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Będzinie oraz Grażyna Sałagan - bibliotekarz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Wśród prezentowanych wierszy i fragmentów prozy można było wysłuchać twórczości Danuty Wawiłow, Joanny Kulmowej, Romana Pisarskiego, Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Wandy Chotomskiej, Wisławy Szymborskiej, Bolesława Leśmiana, Paulo Coelho, Wojciecha Kuczoka, Andrzeja Sapkowskiego i Sławomira Mrożka. Oceniające recytatorskie zmagania młodych będzinian jury w szczególny sposób zwracało uwagę na dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację utworu oraz wyraz artystyczny. Zdaniem jury w kategorii klas IV-VI najlepsi okazali się:

- Weronika Magdziarczyk (PMDK w Będzinie) - I miejsce,

- Nadia Nowak (SP nr 6) i Natalia Gawron (SP nr 4) - II miejsce,

- Marta Czech (SP nr 13) - III miejsce.

Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej otrzymali: Krzysztof Dunal (SP nr 10), Julia Chlebowska (SP nr 13), Stanisław Marat (SP nr 6), Nina Wojtanowska (SP nr 2), Kacper Kargul i Julia Zabrowska.

W kategorii wywiedzione ze słowa wyróżnienie otrzymał Dominik Kożuszek (SP nr 3).

Podczas drugiego dnia zmagań, 15 marca, do konkursu przystąpili uczniowie klas VII,VIII szkół podstawowych i będzińskich gimnazjów. Najlepsi w tej kategorii okazali się:

- Paulina Drab (SP nr 2) - I miejsce,

- Amelia Lemańska (Gimnazjum nr 1) - II miejsce,

- Maja Biskupska (SP nr 13) - III miejsce,

- Natasza Nowak (SP nr 6) - III miejsce.

Wyróżnienia otrzymali: Nikola Szałaj (SP nr 6), Martyna Będkowska (Gimnazjum nr 3) oraz Joanna Kowalska (SP nr 3).

Laureatami kategorii wywiedzione ze słowa zostali:

- Natalia Dulko (SP nr 10) - I miejsce,

- Paula Helm (Gimnazjum nr 3) - II miejsce,

- Jagoda Lubojańska (SP nr 13) - III miejsce.

Z kolei w kategorii Turniej Poezji Śpiewanej wyróżnienie otrzymała Zuzanna Wasik (SP nr 11).

W wojewódzkim Regionalnym Konkursie Recytatorskim miasto Będzin reprezentować będzie Paulina Drab (SP nr 2).

Uroczysty finał konkursu z wręczeniem nagród i pamiątkowych dyplomów odbędzie się 28 marca w będzińskiej książnicy. Wtedy dowiemy się także jak poszło Paulinie Drab, ze Szkoły Podstawowej nr 2 Natalii Dulko ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Będzinie, które będą reprezentować nasze miasto w wojewódzkim etapie Regionalnego Konkursu Recytatorskiego.

więcej informacji

dodano: 18-03-2019
Piąta pora roku artystów Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia

Piata pora roku

Do Będzina zawitała "Piata pora roku", łącząca odchodzącą zimę, budzącą się wiosnę, wyczekiwane przez wszystkich słoneczne lato oraz barwną i malowniczą jesień. To już kolejny rok, kiedy urokliwe krajobrazy prezentowane w malarstwie artystów ze Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia eksponowane są w Galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Wśród twórców odnajdujących ukojenie w pięknie natury, których obrazy można podziwiać na tegorocznej wystawie "Piąta pora roku" jest 9 artystów: Beata Piżycka, Gabriela Lamża, Mirosława Dudek, Halina Moryś, Teresa Nalepa, Beata Dubiel, Witold Drytkiewicz, Edward Trzaskalski oraz Wiesław Długosz. Z pozoru wszystko ich dzieli - pochodzą z odmiennych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich nawet doświadczenie życiowe. Łączy szczególna wrażliwość, umiejętność uchwycenia piękna chwil ulotnych, oddania panującej atmosfery oraz gamy kolorystycznej pejzażu i jej zmienności. Wystawa "Piąta pora roku" prezentowana będzie w będzińskiej bibliotece do 26 kwietnia w godzinach otwarcia placówki.


więcej informacji

dodano: 18-03-2019
Dyskusyjny Klub Książki zaprasza

Dyskusyjny Klub Książki

Najbliższe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przeniesie miłośników literatury do Polski końcówki lat 60. Podróż odbędą wspólnie z dramaturgiem, scenarzystą i publicystą, Jarosławem Kamińskim i jego fantastyczną powieścią "Tylko Lola". Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klub Książki odbędzie się w środę 20 marca o godzinie 17.00. w filii nr 3- Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, plac Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej 3. Wstęp wolny. Zapraszamy.dodano: 18-03-2019
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  » 

Ilość aktualności w bazie: 242

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.