przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki

20 lutego 2019 roku w Filii nr 3 Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

"Sekretne życie drzew" jest książką napisaną z wielką pasją. Autor Peter Wohlleben jest leśniczym, który na co dzień dba, obserwuje, wspomaga w rozwoju drzewa. W swojej książce stara się udowodnić, że drzewa w swoim funkcjonowaniu są podobne do ludzi: prowadzą życie społeczne, potrafią się ze sobą komunikować, a nawet troszczą się o siebie. Autor uważa, że las tworzy "mądry" i "inteligentny" ekosystem, którego prawidłowe funkcjonowanie reguluje nasze środowisko naturalne.

Po przeczytaniu książki Petera Wohllebena, każdy kto odwiedzi będzińskie wzgórze zamkowe, czy park mieszczący się przy Pałacu Mieroszewskich na Gzichowie, z pewnością spojrzy inaczej na rosnące tam drzewa, które to są autentycznymi świadkami wielu ludzkich historii.


więcej informacji

dodano: 26-02-2019
Śniegowe Kule

Biblioferie

W dniu 21 lutego br. na oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy odbyły się warsztaty z tworzenia śniegowych kuli. Bajkowe i magiczne kule powstawały w ramach Biblioferii. W trakcie warsztatów dzieci korzystały z materiałów ogólnodostępnych, tak by móc w każdej chwili odtworzyć proces twórczy również w domu. Zwykłe słoiczki, niechciane figurki oraz kolorowy brokat otrzymały drugie życie, przemieniając się w kolorowe ozdoby. Uczestnicy samodzielnie tworzyli kompozycje w duchu idei DIY, która w prosty sposób może nauczyć dzieci samodzielności, inwencji twórczej oraz wiary we własne możliwości. Zwieńczeniem warsztatów było wręczenie dyplomów dla wszystkich aktywnych uczestników.


więcej informacji

dodano: 26-02-2019
Nowe tytuły w będzińskiej książnicy

Książki

26 lutego 2019 roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie otrzymała od Państwowego Instytutu Wydawniczego 100 nowych tytułów (200 egzemplarzy), które wkrótce zasilą ofertę będzińskiej książnicy. Zapraszamy do wypożyczania.dodano: 26-02-2019
Zima, zima, śnieg i mróz

Biblioferie

W dniu 20 lutego br. będzińską książnicę odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Będzinie. Tematem wizyty były zajęcia pt. "Zima, zima, śnieg i mróz" organizowane w ramach Biblioferii przez oddział dla dzieci i młodzieży. Tym razem zajęcia dotyczyły lodowych krain trudnych do odwiedzenia. Dzieci dzięki książkom z literatury popularnonaukowej oraz elektronicznej mapie mogły wyruszyć w podróż, bez ruszania się z miejsca. Kolorowe "Mapy" autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich stanowiły bazę wypadową do przeprowadzenia obserwacji dzikich zwierząt.

Jak olbrzymi wieloryb może najeść się maleńkim krylem? Czemu pingwiny nie są sąsiadami niedźwiedzi polarnych? Oraz dlaczego ten ostatni zakrywa łapą czarny nos podczas polowania? - na te i inne pytania odpowiedzieli uczestnicy zajęć, korzystając jedynie z wiedzy zdobytej z książek.

Dodatkowo nasi milusińscy dowiedzieli się o wielu ciekawostkach z życia Inuitów, między innymi z tajemniczego świata ich kulinariów. Wiele emocji wzbudził temat zjadania surowego mięsa oraz jedzenia lodów z foczym tłuszczem przy jednoczesnym wychwalaniu smaku kiszonych ogórków znanych na świcie jako stare i zepsute. Zimowa podróż została zwieńczona układaniem arktycznych i antarktycznych puzzli oraz dopasowaniem zwierząt do miejsca ich zamieszkiwania na odpowiednich biegunach naszego globu.


więcej informacji

dodano: 25-02-2019
Peru i Kanion Colca bez tajemnic!

Peru i Kanion Colca bez tajemnic!

Eksploracja najgłębszego kanionu świata i piękno peruwiańskiej krainy były tematem przewodnim spotkania z odkrywcą i podróżnikiem Panem Jerzym Majcherczykiem w naszej będzińskiej książnicy. Pierwsze przepłynięcie kajakiem tego najgłębszego miejsca na Ziemi nastąpiło na przełomie maja i czerwca roku 1981. Wyczyn polskiego zespołu wśród którego był Pan Jerzy Majcherczyk jako kapitan pontonu, został uhonorowany wpisem w roku 1984 do Księgi Rekordów Guinnessa.

Przez niemal dwie godziny 21 lutego 2019 roku zgromadzona publiczność była nasycana dużą dawką rzetelnej wiedzy i bogatego bagażu podróżniczych doświadczeń, które to nasz Gość robił w sposób szalenie ciekawy i dowcipny. Z pewnością wszyscy poczuli się jakby byli tam na miejscu w Peru, a przecież wyjazd dopiero przed nami, oczywiście pod bystrym okiem wspaniałego przewodnika Pana Jerzego Majcherczyka.

Swoją obecnością podczas spotkania zaszczycił nas Pan Wojciech Giergiel - Konsul Honorowy Konsulatu Republiki Peru w Katowicach.


więcej informacji

dodano: 22-02-2019
Światowy Dzień Kota

Światowy Dzień Kota

Na stres, depresję i łagodzenie obyczajów, na samotność i ciepły klimat w rodzinie - kot powinien być zapisywany przez lekarza jako cudowne lekarstwo - twierdzą ich opiekunowie.

W Polsce Światowy Dzień Kota obchodzony jest od 2006 roku. Ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

18 lutego w Fili Nr 2 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie świętowaliśmy "Światowy Dzień Kota". W ramach zajęć podopieczni z Miejskiej Świetlicy Środowiskowej kształtowali w sobie postawę opiekuńczą wobec zwierząt domowych oraz poznawały sposoby opiekowania się kotem.

Dzieci opowiadały o swoich kotach ich przyzwyczajeniach oraz upodobaniach. Następnie zapoznały się z książką "Moja pierwsza książka o kotach", dzięki której poznały rasy najczęściej spotykanych kotów domowych. Miały także okazję zapoznać się z gatunkami dzikich kotów, którym grozi wyginięcie oraz ciekawostkami - czego nie wiemy, a co warto wiedzieć o kotach.

Ostatnim punktem naszego spotkania było wykonanie plac plastycznych przedstawiających koty, m.in.: modele z origami, rysunki i wycinanki. Dzieci zabrały się szybko do pracy i po kilku chwilach na stołach pojawiła się cała gromadka kociaków jako wyraz talentu i twórczości najmłodszych.

Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa, a w tym najmłodszych na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie.


więcej informacji

dodano: 22-02-2019
Nauka przez zabawę nawet w ferie

Nauka przez zabawę nawet w ferie

Po raz kolejny 19 lutego 2018 roku w Oddziale dla dzieci i młodzieży zorganizowaliśmy warsztaty z wykorzystaniem nowoczesnych technologii pt. "Kodowanie". Dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Mierzęcicach mogliśmy przeprowadzić zajęcia z użyciem tabletów oraz robotów Photon. Uczestnicy zajęć poznali podstawowe zagadnienia związane z kodowaniem oraz zasady programowania przy użyciu tabletu. Dzieci pokonywały Photonem slalomy wykonując różne zadania, a gdy opanowały zasady zabawy, samodzielnie wyznaczały Photonowi zadania i kierunki poruszania się.

Zajęcia mają na celu upowszechniać wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii oraz kształtować dobre nawyki cyfrowe. Wprowadzenie elementarnych podstaw kodowania dla najmłodszych, ma na celu rozwijanie kompetencji miękkich u dzieci takich jak nauka logicznego myślenia czy umiejętność pracy w zespole.

więcej informacji

dodano: 22-02-2019
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 28  29  30  31  32  33  34  » 

Ilość aktualności w bazie: 232

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.