przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

O bezpieczeństwie w bibliotece

O bezpieczeństwie w bibliotece

Bezpieczeństwo to ważna sprawa i nigdy wiedzy na ten temat nie jest za dużo. Zwłaszcza, gdy się jest poznającym reguły kierujące światem dzieckiem. W edukowaniu najmłodszych pomagają książki, np. te z serii "Bezpieczne dziecko", które zawierają wiedzę i mądre rady podane w przystępny sposób.

Te i inne książeczki o bezpieczeństwie poznawały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie podczas spotkania, które odbyło się 14 lutego w filii biblioteki mieszczącej w dzielnicy Podłosie.

Rozmowy na temat bezpieczeństwa były niezwykle interesujące i pokazały, że dzieci mimo swoich kilku lat wiedzą jak się zachować bezpiecznie nad wodą, przechodząc przez ulicę czy w relacjach z rówieśnikami. Podczas spotkania nie zabrakło kilku chwil na zabawy z pluszakami, układanie puzzli i gry planszowe.


więcej informacji

dodano: 19-02-2019
Zdrowo, ekologicznie i kolorowo

Zdrowo, ekologicznie i kolorowo

W ofercie przygotowanej przez bibliotekę na okres ferii zimowych nie zabrakło spotkań o charakterze edukacyjnym. Jedno z nich pt. "Rady na odpady" odbyło się 18 lutego w bibliotece głównej. Przygotowane przez będziński Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego zajęcia pozwoliły uczestnikom spotkania utrwalić wiedzę na temat segregacji śmieci oraz zwiększyć świadomość i odpowiedzialność w dokonywaniu konsumenckich wyborów. Uczestniczące w zajęciach dzieci z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie wysłuchały przygotowanej prelekcji oraz obejrzały prezentację pokazującą jak bardzo niewłaściwe postępowanie człowieka wpływa degradująco na otaczające go środowisko.

Doskonałą formą utrwalenia pozyskanej wiedzy były zajęcia, podczas których wykorzystując pozornie niepotrzebne już materiały dzieci stworzyły fantastyczne nietoperze, pełne kolorów motyle i niepowtarzalne kolarze. Nauczyły się przy tym dostrzegać wielu możliwości wykorzystania materiałów recyklingowych i sortowania już niepotrzebnych i niewykorzystanych przedmiotów i materiałów plastycznych.


więcej informacji

dodano: 18-02-2019
Biblioferie pełne gier i dobrej zabawy

Biblioferie pełne gier i dobrej zabawy

12 i 13 lutego 2019 r. w Filii nr 3 Dworzec odbyły się kolejne zajęcia w ramach Biblioferii. Tym razem uczestnicy spotkań zgłębiali tajniki gier towarzyskich.

W "Magicznym labiryncie" należało wykazać się dobrą pamięcią, by dojść do wyznaczonego celu. W grze "Dixit" cenna była natomiast wyobraźnia i pomysłowość. Obie gry planszowe dostępne są w mieszczącym się w budynku biblioteki głównej oddziale dla dzieci i młodzieży.

Po części zabaw planszowych nastąpił czas na gry ruchowe, wśród których królował zręcznościowych "Twister" oraz skakanka, limbo i guma do skakania.


więcej informacji

dodano: 18-02-2019
Jerzy Majcherczyk o tym jak zostać odkrywcą Peru

Jerzy Majcherczyk o tym jak zostać odkrywcą Peru

Jerzy Majcherczyk, podróżnik i odkrywca najgłębszego na świecie kanionu Colca w Peru będzie gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie 21 lutego (czwartek) o godzinie 17.00. Podczas spotkania urodzony w Siewierzu członek prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku opowie o Peru, jego tajemnicach, atrakcjach turystycznych, a także polskich dokonaniach w tym kraju.

Wybrane wyprawy:

 • 1976 - Jugosławia
 • 1979-1982 - Canoandes'79
 • 1987 - Amazonia - Casiquiare Channel
 • 1994 - Syberia - Jakucja
 • 2008 - Colca Condor
 • 2009 - Colca Condor

  Wybrane osiągnięcia odkrywcze:

 • 1979/80 - przepłynięcie 8 dziewiczych rzek w Meksyku
 • 1980 - przepłynięcie 6 dziewiczych rzek w Ameryce Centralnej
 • 1980 - przepłynięcie 2 dziewiczych rzek w Ekwadorze
 • 1981 - przepłynięcie 3 dziewiczych rzek w Peru (rekord świata w wysokości rozpoczęcia spływu kajakowego 4250 m n.p.m.)
 • 1981 - zespołowe odkrycie Kanionu Colca
 • 2008/09 - eksploracja dziewiczego odcinka Kanionu Colca - Cruz del Condor  dodano: 14-02-2019
  Zostań Obywatelem IT!

  Slalom Gigant

  Rusza rekrutacja na szkolenia komputerowe w ramach projektu Będzińskiej Akademii Umiejętności Cyfrowych. Wnioski można składać od 18 lutego do 8 marca 2019 roku.

  Celem projektu jest nabycie i wzmocnienie kompetencji cyfrowych mieszkańców Będzina, w tym nabycie przez nich umiejętności korzystania z e-usług publicznych i komercyjnych oraz zwiększenie aktywnego i wszechstronnego korzystania z nowych technologii w życiu codziennym.

  W Będzińskiej Akademii Umiejętności Cyfrowych może uczestniczyć każda osoba powyżej 25. roku życia, która zamieszkuje Gminę Będzin. Jednak w przypadku większej liczby zgłoszeń (powyżej 264), szczególne preferencje przewidziano dla osób starszych.

  Warunkiem ubiegania się o udział w projekcie jest złożenie w punkcie przyjmowania wniosków znajdującym się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie kompletnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego.

  W rezultacie przeprowadzenia projektu, łącznie 264 osoby nabędą nowe i rozwiną już posiadane umiejętności korzystania z narzędzi informacyjnych i komunikacyjnych, zgodnie ze standardem wymagań kompetencji cyfrowych.

  Biuro Projektu mieści się w Urzędzie Miejskim w Będzinie, ul. 11 Listopada 20, 42-500 Będzin, pokój 120, adres e-mail: fundusze.zewnetrzne@um.bedzin.pl.

  Regulamin dostępny jest pod poniższym linkiem:

  Regulamin

  Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod poniższym linkiem:

  Formularz  dodano: 13-02-2019
  Biblioferie

  Biblioferie

  W ofercie przygotowanej na czas ferii zimowych przez będzińską bibliotekę najmłodsi mieszkańcy znajdą atrakcyjne warsztaty z kodowania i tworzenia cyfrowej opowieści, odetchną po trudach nauki w literackim zaciszu by dowiedzieć się co piszczy w najnowszej literaturze dla dzieci i młodzieży. Dla spragnionych edukacji połączonej z zabawą biblioteka przygotowała dni turniejowe gier planszowych, quizy i zagadki, zajęcia manualne i wiele innych propozycji. W sumie w czasie BIBLIOFERII zaplanowano 33 wydarzenia, które będą realizowane nieodpłatnie w 7 placówkach.


  Biblioferie Biblioferie

  dodano: 08-02-2019
  Biblioferie i ciekawy świat planszówek

  Biblioferie i ciekawy świat planszówek

  Gry planszowe po latach przerwy cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy wzbogacił swój księgozbiór o kilkanaście interesujących tytułów gier, z których mogą nieodpłatnie korzystać użytkownicy biblioteki na miejscu lub wypożyczając je do domu.

  Na czas ferii oddział dla dzieci i młodzieży przygotował specjalną pulę planszówek, w które można grać indywidualnie lub w ramach zorganizowanego turnieju. Jedno z takich turniejowych spotkań odbyło się 14 lutego. Uczestnicy wyzwania zmierzyli się z kilkoma grami, m.in. "Złap złodzieja", "Pędzące jeże", "Patchwork" i "GOGO Eskimo". Dużym zainteresowaniem cieszyli się zapierający dech w piersiach "Pogromcy potworów", gra,w której liczy się bystrość umysłu, sokoli wzrok i błyskawiczny refleks, "Pędzące ślimaki" oraz gra strategiczna "Sen", podczas której gracze wybierają się w podróż do świata ze snów.

  Po ekscytujących rozrywkach i wspólnej wesołej zabawie wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrodę w postaci książki "Elementarz małego Polaka" Joanny i Jarosława Szarków.


  więcej informacji

  dodano: 14-02-2019
  Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28 29  30  31  32  33  34  » 

  Ilość aktualności w bazie: 232

  Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
  Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

  Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.