przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Peru i Kanion Colca bez tajemnic!

Peru i Kanion Colca bez tajemnic!

Eksploracja najgłębszego kanionu świata i piękno peruwiańskiej krainy były tematem przewodnim spotkania z odkrywcą i podróżnikiem Panem Jerzym Majcherczykiem w naszej będzińskiej książnicy. Pierwsze przepłynięcie kajakiem tego najgłębszego miejsca na Ziemi nastąpiło na przełomie maja i czerwca roku 1981. Wyczyn polskiego zespołu wśród którego był Pan Jerzy Majcherczyk jako kapitan pontonu, został uhonorowany wpisem w roku 1984 do Księgi Rekordów Guinnessa.

Przez niemal dwie godziny 21 lutego 2019 roku zgromadzona publiczność była nasycana dużą dawką rzetelnej wiedzy i bogatego bagażu podróżniczych doświadczeń, które to nasz Gość robił w sposób szalenie ciekawy i dowcipny. Z pewnością wszyscy poczuli się jakby byli tam na miejscu w Peru, a przecież wyjazd dopiero przed nami, oczywiście pod bystrym okiem wspaniałego przewodnika Pana Jerzego Majcherczyka.

Swoją obecnością podczas spotkania zaszczycił nas Pan Wojciech Giergiel - Konsul Honorowy Konsulatu Republiki Peru w Katowicach.


więcej informacji

dodano: 22-02-2019
Nauka przez zabawę nawet w ferie

Nauka przez zabawę nawet w ferie

Po raz kolejny 19 lutego 2018 roku w Oddziale dla dzieci i młodzieży zorganizowaliśmy warsztaty z wykorzystaniem nowoczesnych technologii pt. "Kodowanie". Dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Mierzęcicach mogliśmy przeprowadzić zajęcia z użyciem tabletów oraz robotów Photon. Uczestnicy zajęć poznali podstawowe zagadnienia związane z kodowaniem oraz zasady programowania przy użyciu tabletu. Dzieci pokonywały Photonem slalomy wykonując różne zadania, a gdy opanowały zasady zabawy, samodzielnie wyznaczały Photonowi zadania i kierunki poruszania się.

Zajęcia mają na celu upowszechniać wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii oraz kształtować dobre nawyki cyfrowe. Wprowadzenie elementarnych podstaw kodowania dla najmłodszych, ma na celu rozwijanie kompetencji miękkich u dzieci takich jak nauka logicznego myślenia czy umiejętność pracy w zespole.

więcej informacji

dodano: 22-02-2019
Światowy Dzień Kota

Światowy Dzień Kota

Na stres, depresję i łagodzenie obyczajów, na samotność i ciepły klimat w rodzinie - kot powinien być zapisywany przez lekarza jako cudowne lekarstwo - twierdzą ich opiekunowie.

W Polsce Światowy Dzień Kota obchodzony jest od 2006 roku. Ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

18 lutego w Fili Nr 2 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie świętowaliśmy "Światowy Dzień Kota". W ramach zajęć podopieczni z Miejskiej Świetlicy Środowiskowej kształtowali w sobie postawę opiekuńczą wobec zwierząt domowych oraz poznawały sposoby opiekowania się kotem.

Dzieci opowiadały o swoich kotach ich przyzwyczajeniach oraz upodobaniach. Następnie zapoznały się z książką "Moja pierwsza książka o kotach", dzięki której poznały rasy najczęściej spotykanych kotów domowych. Miały także okazję zapoznać się z gatunkami dzikich kotów, którym grozi wyginięcie oraz ciekawostkami - czego nie wiemy, a co warto wiedzieć o kotach.

Ostatnim punktem naszego spotkania było wykonanie plac plastycznych przedstawiających koty, m.in.: modele z origami, rysunki i wycinanki. Dzieci zabrały się szybko do pracy i po kilku chwilach na stołach pojawiła się cała gromadka kociaków jako wyraz talentu i twórczości najmłodszych.

Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa, a w tym najmłodszych na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie.


więcej informacji

dodano: 22-02-2019
O bezpieczeństwie w bibliotece

O bezpieczeństwie w bibliotece

Bezpieczeństwo to ważna sprawa i nigdy wiedzy na ten temat nie jest za dużo. Zwłaszcza, gdy się jest poznającym reguły kierujące światem dzieckiem. W edukowaniu najmłodszych pomagają książki, np. te z serii "Bezpieczne dziecko", które zawierają wiedzę i mądre rady podane w przystępny sposób.

Te i inne książeczki o bezpieczeństwie poznawały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie podczas spotkania, które odbyło się 14 lutego w filii biblioteki mieszczącej w dzielnicy Podłosie.

Rozmowy na temat bezpieczeństwa były niezwykle interesujące i pokazały, że dzieci mimo swoich kilku lat wiedzą jak się zachować bezpiecznie nad wodą, przechodząc przez ulicę czy w relacjach z rówieśnikami. Podczas spotkania nie zabrakło kilku chwil na zabawy z pluszakami, układanie puzzli i gry planszowe.


więcej informacji

dodano: 19-02-2019
Zdrowo, ekologicznie i kolorowo

Zdrowo, ekologicznie i kolorowo

W ofercie przygotowanej przez bibliotekę na okres ferii zimowych nie zabrakło spotkań o charakterze edukacyjnym. Jedno z nich pt. "Rady na odpady" odbyło się 18 lutego w bibliotece głównej. Przygotowane przez będziński Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego zajęcia pozwoliły uczestnikom spotkania utrwalić wiedzę na temat segregacji śmieci oraz zwiększyć świadomość i odpowiedzialność w dokonywaniu konsumenckich wyborów. Uczestniczące w zajęciach dzieci z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie wysłuchały przygotowanej prelekcji oraz obejrzały prezentację pokazującą jak bardzo niewłaściwe postępowanie człowieka wpływa degradująco na otaczające go środowisko.

Doskonałą formą utrwalenia pozyskanej wiedzy były zajęcia, podczas których wykorzystując pozornie niepotrzebne już materiały dzieci stworzyły fantastyczne nietoperze, pełne kolorów motyle i niepowtarzalne kolarze. Nauczyły się przy tym dostrzegać wielu możliwości wykorzystania materiałów recyklingowych i sortowania już niepotrzebnych i niewykorzystanych przedmiotów i materiałów plastycznych.


więcej informacji

dodano: 18-02-2019
Biblioferie pełne gier i dobrej zabawy

Biblioferie pełne gier i dobrej zabawy

12 i 13 lutego 2019 r. w Filii nr 3 Dworzec odbyły się kolejne zajęcia w ramach Biblioferii. Tym razem uczestnicy spotkań zgłębiali tajniki gier towarzyskich.

W "Magicznym labiryncie" należało wykazać się dobrą pamięcią, by dojść do wyznaczonego celu. W grze "Dixit" cenna była natomiast wyobraźnia i pomysłowość. Obie gry planszowe dostępne są w mieszczącym się w budynku biblioteki głównej oddziale dla dzieci i młodzieży.

Po części zabaw planszowych nastąpił czas na gry ruchowe, wśród których królował zręcznościowych "Twister" oraz skakanka, limbo i guma do skakania.


więcej informacji

dodano: 18-02-2019
Zostań Obywatelem IT!

Slalom Gigant

Rusza rekrutacja na szkolenia komputerowe w ramach projektu Będzińskiej Akademii Umiejętności Cyfrowych. Wnioski można składać od 18 lutego do 8 marca 2019 roku.

Celem projektu jest nabycie i wzmocnienie kompetencji cyfrowych mieszkańców Będzina, w tym nabycie przez nich umiejętności korzystania z e-usług publicznych i komercyjnych oraz zwiększenie aktywnego i wszechstronnego korzystania z nowych technologii w życiu codziennym.

W Będzińskiej Akademii Umiejętności Cyfrowych może uczestniczyć każda osoba powyżej 25. roku życia, która zamieszkuje Gminę Będzin. Jednak w przypadku większej liczby zgłoszeń (powyżej 264), szczególne preferencje przewidziano dla osób starszych.

Warunkiem ubiegania się o udział w projekcie jest złożenie w punkcie przyjmowania wniosków znajdującym się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie kompletnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego.

W rezultacie przeprowadzenia projektu, łącznie 264 osoby nabędą nowe i rozwiną już posiadane umiejętności korzystania z narzędzi informacyjnych i komunikacyjnych, zgodnie ze standardem wymagań kompetencji cyfrowych.

Biuro Projektu mieści się w Urzędzie Miejskim w Będzinie, ul. 11 Listopada 20, 42-500 Będzin, pokój 120, adres e-mail: fundusze.zewnetrzne@um.bedzin.pl.

Regulamin dostępny jest pod poniższym linkiem:

Regulamin

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod poniższym linkiem:

Formularzdodano: 13-02-2019
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29 30  31  32  33  34  35  » 

Ilość aktualności w bazie: 242

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.