przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Wiwat Pan Moniuszko!

Wiwat Pan Moniuszko

W najbliższą środę 13 lutego w będzińskiej książnicy odbędzie się wykład "Wiwat Pan Moniuszko!" przygotowany przez Sławomira Pietrasa, Honorowego Obywatela Miasta Będzina, wieloletniego Dyrektora Polskich Świątyń Operowych w Polsce, człowiekiem Wielkiej Kultury i Mistrzem Mowy Polskiej.

Spotkanie, na które zaprasza Prezydent Miasta Będzina zorganizowane zostało w ramach obchodzonego właśnie Roku Stanisława Moniuszki, którego kompozytorski dorobek "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej".

Decyzję o uczczeniu 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, autora wielu oper, operetek i pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej".

Początek spotkania o godzinie 11.00. Wstęp wolny. Zapraszamy

dodano: 11-02-2019
Zmieniamy się

Punkt informacji miejskiej biblioteki

8 lutego został uruchomiony Punkt informacji miejskiej biblioteki. To efekt zmian, jakich dokonuje książnica z myślą o potrzebach i oczekiwaniach swoich użytkowników oraz wszystkich podróżnych odwiedzających królewskie miasto Będzin, którzy będą mogli korzystać z Punktu informacji także w nowo otwartej filii biblioteki mieszczącej się w budynku Dworca PKP w Będzinie.

W Punkcie informacji dostępne są bezpłatne ulotki i foldery z ofertą kulturalną miasta i powiatu, historyczne informatory miejskie i regionalne, które trafią do rąk zainteresowanych osób dzięki współpracy biblioteki z różnymi instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi, miastem Będzin oraz gminami Powiatu Będzińskiego, których prezentacje multimedialne będzie można oglądać na ogólnie dostępnym telewizorze.

Ponadto Punkt informacji to także:

 • usługi poligraficzne
 • pomoc w obsłudze katalogu księgozbioru biblioteki, internetowego systemu informacji prawnej LEX oraz wirtualnej czytelni IBUK libra
 • opieka nad strefą książek uwalnianych w ramach akcji "książka raz przeczytana innym ofiarowana" oraz wystawami prezentowanymi w Galerii klubu "Pod Sową" i przestrzeni holu dolnego i górnego biblioteki.

  Od kilkunastu lat o bibliotekach mówi się, jako o "trzecim miejscu", miejscu przyjaznym, w którym można spędzać czas wolny od pracy i obowiązków. Punkt informacji będzińskiej książnicy wychodzi na przeciw tym potrzebom zmieniając przestrzeń biblioteki tak, by zachęcała do odwiedzin, do odpoczynku między codziennym zabieganiem, do uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym miasta.

  Z informacji, jakimi służy Punkt można korzystać na miejscu, telefonicznie, a także za pośrednictwem poczty internetowej.

  więcej informacji

  dodano: 08-02-2019
  Uchwała o zmianie lokalizacji Filii nr 4 Łagisza


  Uchwała o zmianie lokalizacji Filii nr 4 Łagisza Uchwała o zmianie lokalizacji Filii nr 4 Łagisza

  dodano: 08-02-2019
  W krainie zimna

  W krainie zimna

  1 lutego będzińską bibliotekę odwiedzili uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie, by wziąć udział w zajęciach edukacyjnych o. biegunach. Ale nie tych elektrycznych, magnetycznych, astronomicznych czy biegunach drewnianych konstrukcji, ale o biegunach zimna.

  Zimowa aura sprzyjająca spotkaniu pozwoliła uczestnikom poczuć chłód lodowych krain, Arktyki i Antarktydy. W ramach zajęć zostały poruszone m.in. zagadnienia fauny i flory krain, charakterystyczny dla nich klimat, kulturę i tradycję oraz ciekawostki, m.in. dotyczące życia Inuitów, których w przeszłości nazywano Eskimosami.

  Uczestnicy podczas zajęć ułożyli również wspólnie mapy śnieżnych krain i dopasowali odpowiednie zwierzęta do miejsca zamieszkania. Choć Arktyka i Antarktyda są odległymi od Polski krainami, to dzięki książkom i czasopismom oraz płynącą z nich wiedzą mogą, choć na chwilę stać się nam bliższe.

  więcej informacji

  dodano: 04-02-2019
  Moja Ziemia-Czysty Świat

  Moja Ziemia Czysty Świat

  Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w kolejnej edycji konkursu z zakresu ochrony środowiska i ekologii. Ogólnopolski konkurs Moja Ziemia - Czysty Świat organizowany pod honorowym patronatem Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego i Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca służy upowszechnianiu wiedzy o przyrodzie, podnoszeniu poziomu świadomości ekologicznej oraz propagowaniu postaw sprzyjających ochronie środowiska naturalnego wśród przedstawicieli młodego pokolenia.

  Regulamin dostępny jest pod poniższym linkiem:

  Regulamin


  dodano: 31-01-2019
  Szkolenie dla bibliotekarzy

  Informacja genealogiczna

  31 stycznia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyło się szkolenie dla pracowników bibliotek powiatu będzińskiego pt."Informacja genealogiczna" przeprowadzone przez Piotra Matuszka z Archiwum Państwowego w Katowicach.
  więcej informacji

  dodano: 01-02-2019
  Zima- lubiana czy nielubiana pora roku?

  Zima- lubiana czy nielubiana pora roku?

  W ostatnim dniu stycznia, słonecznym i mroźnym, do będzińskiej książnicy przyjechali goście z Dąbia. Liczna grupa dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej wraz z opiekunami odwiedzili bibliotekę by rozmawiać o zimie, która w tym roku wyjątkowo sprzyja dziecięcym zabawom na dworze. Towarzysząca zajęciom zimowa panorama Będzina, którą można podziwiać z sali konferencyjnej biblioteki, nie tylko zachwyciła gości, ale też doskonale wpisała się w tematykę zajęć.

  Uczestniczące w wizycie dzieci poznawały zimę z dwóch stron. Jako tajemniczą panią, która pojawia się w literaturze oraz jako porę roku, która przynosi wiele radości dzieciom, gdy pada śnieg oraz utrudnień, zwłaszcza zwierzętom, które nie zapadają w zimowy sen. Wiedza dzieci pozwoliła na bogatą dyskusję o tym, jakie zwierzęta zimują w Polsce, jak sobie radzą i jak ludzie mogą im w tym pomóc.

  Dzieci żywo dyskutowały również na temat skąd się bierze śnieg, jakie radości są z nim związane oraz niebezpieczeństwa, zwłaszcza w górach. Nie zabrakło zabaw ruchowych i lubianych przez dzieci zgaduj-zgadul.


  więcej informacji

  dodano: 01-02-2019
  Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 31  32  33  34  » 

  Ilość aktualności w bazie: 232

  Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
  Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

  Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.