przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Biblioferie dobry czas na edukacje

Kreatywne kodowanie

Ferie to radosny czas beztroskiej dziecięcej zabawy. Ofertę takiego wypoczynku, pełnego dobrej i bezpiecznej zabawy przygotowała będzińska książnica. W oddziale dla dzieci i młodzieży odbywają się mi.in. warsztaty kreatywnego kodowania, podczas których dzieci bawiąc się i wykorzystując nowoczesne technologie nabywają nowych kompetencji cyfrowych. Uczestnicząc w zajęciach dzieci rozwijają logiczne myślenie, uczą się pracy w zespole oraz bezpiecznego korzystania z cyfrowych technologii.

Warsztaty, które odbyły się 12 lutego zostały zorganizowane we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Mierzęcicach. Ich uczestnicy dowiedzieli się, co to jest kodowanie i do czego służy. Krótki wstęp teoretyczny pokazał dzieciom, że mimo mnogości znaków kodowanie jest bardzo podobne do ludzkiego, codziennego porozumiewania się. Po części teoretycznej nastąpił czas na zajęcia praktyczne, podczas których dzieci pracowały z robotami Photon przeprowadzając akcję niesienia pomocy. Robot dzięki nabytej wcześniej przez dzieci wiedzy mógł naprawić swoją zniszczoną rakietę i przedrzeć się przez las pełen ziemskich tajemnic. Młodzi programiści w lot zrozumieli jak kodować, by po chwili tworzyć swoje własne ciekawe programy dla nowego robotycznego przyjaciela.

Zajęcia z kreatywnego kodowania pozwoliły dzieciom otworzyć się na nowe niż dotychczas wykorzystywanie nowoczesnych technologii, a doświadczenie własnej skuteczności i sprawności w rozwiązywaniu problemów okazało się wspaniałym doświadczeniem, które można przełożyć na wszystkie dziedziny życia.

Kolejne warsztaty z kreatywnego kodowania odbędą się w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy już 19 lutego o godzinie 10.00. Zapraszamy.


więcej informacji

dodano: 13-02-2019
Wiwat Pan Moniuszko!

Wiwat Pan Moniuszko

W najbliższą środę 13 lutego w będzińskiej książnicy odbędzie się wykład "Wiwat Pan Moniuszko!" przygotowany przez Sławomira Pietrasa, Honorowego Obywatela Miasta Będzina, wieloletniego Dyrektora Polskich Świątyń Operowych w Polsce, człowiekiem Wielkiej Kultury i Mistrzem Mowy Polskiej.

Spotkanie, na które zaprasza Prezydent Miasta Będzina zorganizowane zostało w ramach obchodzonego właśnie Roku Stanisława Moniuszki, którego kompozytorski dorobek "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej".

Decyzję o uczczeniu 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, autora wielu oper, operetek i pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej".

Początek spotkania o godzinie 11.00. Wstęp wolny. Zapraszamy

dodano: 11-02-2019
Czeladź OBIEKTYWny portret miasta (według Jerzego Żymirskiego)

Czeladź OBIEKTYWny portret miasta

Wśród lutowych propozycji wystaw prezentowanych w będzińskiej bibliotece na uwagę zasługuje ekspozycja "Czeladź OBIEKTYWny portret miasta (według Jerzego Żymirskiego)". Witająca wchodzących do biblioteki gości wystawa Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi to efekt realizacji projektu wyróżnionego w III edycji ogólnopolskiego konkursu grantowego Fundacji Banku Zachodniego WBK "Tu mieszkam, tu zmieniam".

Wystawa prezentuje spuściznę fotograficzną jednego z uznanych czeladzkich artystów, która stała się swoistą dokumentacją zmian zachodzących zarówno w przestrzeni i krajobrazie Czeladzi, jak i tych o charakterze społecznym i obyczajowym. Posiadające wyjątkową wartość artystyczną i dokumentalną zdjęcia Jerzego Żymirskiego są zaproszeniem w sentymentalną podróżą w czasie, do lat 60., 70. i 80. tych XX wieku jednego z zagłębiowskich miast, w którą po mieszkańcach Czeladzi mogą udać się Będzinianie.

Wystawa eksponowana w przestrzeni dolnego i górnego holu została uzupełniona o książki poświęcone Czeladzi pochodzące ze zbiorów będzińskiej książnicy. Wystawę "Czeladź OBIEKTYWny portret miasta (według Jerzego Żymirskiego)" można oglądać do końca lutego w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny. Zapraszamy.


więcej informacji

dodano: 11-02-2019
W świecie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci

W świecie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci

Kolejne w tym roku spotkanie młodych entuzjastów czytania odbyło się w będzińskiej bibliotece pod hasłem Historia Polski. Na podstawie książki Katarzyny Kieś - Kokosińki pt. "Ilustrowana historia Polski dla dzieci" poruszono wiele zagadnień z bogatej historii naszego kraju. Ciekawe i nie łatwe losy państwa zostały opisane w książce w przystępny dla dzieci sposób, a wiedzę wzbogacono pięknymi ilustracjami, które zachęciły uczestników spotkania do dyskusji o najciekawszych ich zdaniem wydarzeniach. Rozmawiano o początkach państwa Polskiego, o symbolach władzy i losach stolicy kraju. Nie obyło się bez dyskusji o sławnych wieszczach narodowych oraz znanym na całym świecie Mikołaju Koperniku i jego odkryciach. Dla utrwalenia ciekawego spotkania dzieci wykonały pięknie dekorowane, królewskie korony.więcej informacji

dodano: 11-02-2019
Zmieniamy się

Punkt informacji miejskiej biblioteki

8 lutego został uruchomiony Punkt informacji miejskiej biblioteki. To efekt zmian, jakich dokonuje książnica z myślą o potrzebach i oczekiwaniach swoich użytkowników oraz wszystkich podróżnych odwiedzających królewskie miasto Będzin, którzy będą mogli korzystać z Punktu informacji także w nowo otwartej filii biblioteki mieszczącej się w budynku Dworca PKP w Będzinie.

W Punkcie informacji dostępne są bezpłatne ulotki i foldery z ofertą kulturalną miasta i powiatu, historyczne informatory miejskie i regionalne, które trafią do rąk zainteresowanych osób dzięki współpracy biblioteki z różnymi instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi, miastem Będzin oraz gminami Powiatu Będzińskiego, których prezentacje multimedialne będzie można oglądać na ogólnie dostępnym telewizorze.

Ponadto Punkt informacji to także:

 • usługi poligraficzne
 • pomoc w obsłudze katalogu księgozbioru biblioteki, internetowego systemu informacji prawnej LEX oraz wirtualnej czytelni IBUK libra
 • opieka nad strefą książek uwalnianych w ramach akcji "książka raz przeczytana innym ofiarowana" oraz wystawami prezentowanymi w Galerii klubu "Pod Sową" i przestrzeni holu dolnego i górnego biblioteki.

  Od kilkunastu lat o bibliotekach mówi się, jako o "trzecim miejscu", miejscu przyjaznym, w którym można spędzać czas wolny od pracy i obowiązków. Punkt informacji będzińskiej książnicy wychodzi na przeciw tym potrzebom zmieniając przestrzeń biblioteki tak, by zachęcała do odwiedzin, do odpoczynku między codziennym zabieganiem, do uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym miasta.

  Z informacji, jakimi służy Punkt można korzystać na miejscu, telefonicznie, a także za pośrednictwem poczty internetowej.

  więcej informacji

  dodano: 08-02-2019
  Uchwała o zmianie lokalizacji Filii nr 4 Łagisza


  Uchwała o zmianie lokalizacji Filii nr 4 Łagisza Uchwała o zmianie lokalizacji Filii nr 4 Łagisza

  dodano: 08-02-2019
  W krainie zimna

  W krainie zimna

  1 lutego będzińską bibliotekę odwiedzili uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie, by wziąć udział w zajęciach edukacyjnych o. biegunach. Ale nie tych elektrycznych, magnetycznych, astronomicznych czy biegunach drewnianych konstrukcji, ale o biegunach zimna.

  Zimowa aura sprzyjająca spotkaniu pozwoliła uczestnikom poczuć chłód lodowych krain, Arktyki i Antarktydy. W ramach zajęć zostały poruszone m.in. zagadnienia fauny i flory krain, charakterystyczny dla nich klimat, kulturę i tradycję oraz ciekawostki, m.in. dotyczące życia Inuitów, których w przeszłości nazywano Eskimosami.

  Uczestnicy podczas zajęć ułożyli również wspólnie mapy śnieżnych krain i dopasowali odpowiednie zwierzęta do miejsca zamieszkania. Choć Arktyka i Antarktyda są odległymi od Polski krainami, to dzięki książkom i czasopismom oraz płynącą z nich wiedzą mogą, choć na chwilę stać się nam bliższe.

  więcej informacji

  dodano: 04-02-2019
  Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31 32  33  34  35  » 

  Ilość aktualności w bazie: 242

  Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
  Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

  Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.