przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Literacki i Książkowy Klubik i kosmorobot

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

Pierwsze w 2019 roku spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci to przygoda z bohaterami książki "Bodzio i Pulpet" Grzegorza Kasdepke, która opowiada o niezwykłych perypetiach pary przyjaciół.

Przyjaciele czasem spotykają Obcych ukrywających się pod postacią paprotki, kałuży czy śniegowego bałwana. Innym razem biorą udział w akcji sprzątania świata, wyjeżdżają na wakacje lub opiekują się szkolnymi roślinkami. Zawsze towarzyszy im ciekawa przygoda i niezwykłe pomysły, które inspirowały uczestników Literackiego i Książkowego Klubiku LUBIK do pełnych emocji rozmów. Podczas części praktycznych działań uczestnicy LUBIKA, używając różnych materiałów plastycznych i recyklingowych, wykonali własnego Obcego, który był kosmorobotem.
więcej informacji

dodano: 28-01-2019
Przyjdź do biblioteki i wejdź do gry

gry planszowe

Zyskujące po latach przerwy swą dawną popularność gry planszowe to świetna zabawa zarówno dla dzieci jak i dorosłych. To mnóstwo dobrej zabawy i rozrywki na poziomie dla całej rodziny. Wszystkich zainteresowanych popularnymi planszówkami zapraszamy do oddziału dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki, w którym dostępne są nowe tytuły gier planszowych.

Planszówki może wypożyczyć każdy, kto posiada aktywną kartę biblioteczną. Dzieci i młodzież do lat 18 mogą skorzystać z tej możliwości w obecności i za wiedzą rodzica lub opiekuna. Gry wypożyczane są bezpłatnie na okres 14 dni.

Z gier można korzystać również na miejscu, od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia oddziału dla dzieci i młodzieży.

Zapraszamy małych i dużych entuzjastów planszówek do odwiedzania Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej Będzinie i skorzystania z oferowanych gier. Zwłaszcza teraz, kiedy dni są nadal krótkie, warto wejść do gry planszowi.
więcej informacji

dodano: 28-01-2019
Wesoło się bawią literaturą

Filia w przedszkolu

Wiersze Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej i Jana Brzechwy uzupełnione przez opowiadania Czesława Janczarskiego stały się motywem inspirującym styczniowe spotkania dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 z bibliotekarzem filii nr 9 będzińskiej książnicy, który złożył przedszkolaczkom 2 wizyty.

W trakcie czytania przygotowanych tekstów literackich dzieci chętnie rozmawiały o porach roku, szczególnie o zimie i jej mroźnych atrybutach. Doskonale wiedziały jak się ubrać, by zabezpieczyć się przed zimnem, jak pomagać zwierzętom by przetrwały zimę i jak się świetnie bawić, gdy spadnie śnieg. Przygotowane dla nich zagadki nie sprawiły więc żadnego problemu. Podobnie jak wymienienie bardzo ważnego święta obchodzonego w styczniu, podczas którego wszystkie dzieci pokazują kochanym babciom i dziadkom jak mocno je kochają. Z tej okazji uczą się wszak wierszyków, piosenek, przygotowują występy artystyczne, robią laurki i inne prezenty, którymi wraz ze swoją miłością obdarowują szczęśliwych dziadków. Jak wielka to radość i zabawa dla dzieci świadczy fakt, że dzieci z wielkim entuzjazmem opowiadały jak kochają babcie i dziadków, jak się z nimi bawią lub nimi opiekują, gdy jest taka potrzeba.


więcej informacji

dodano: 28-01-2019
Dura lex sed lex. Prawo z serwisem informacji prawnej LEX

LEX plakat

Serwis Informacji Prawnej LEX to profesjonalna usystematyzowana baza dokumentów zapewniająca dostęp do kompletnej, aktualizowanej bazy prawa, orzecznictwa i piśmiennictwa prawniczego. Bezpłatny dostęp do serwisu wydawanego przez koncern Wolters Kluwer Polska oferuje Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie. Zainteresowane Serwisem Informacji Prawnej LEX osoby, mogą z niego skorzystać w Bibliotece Głównej (Wypożyczalnia dla dorosłych, Czytelnia Główna oraz Oddział dla dzieci i młodzieży) - plac prof. Włodzimierza Wójcika 1 oraz we wszystkich filiach biblioteki.

Serwis LEX to narzędzie, które przyspiesza i ułatwia pracę, to zawsze aktualna wiedza prawna, natychmiastowy dostęp do informacji, pełna zgodność z prawem oraz wiedza od autorytetów.

Będzińska książnica oferuje dostęp do wersji LEX Sigma przeznaczonej dla kancelarii prawnych oraz mniejszych firm. Jest odpowiednia dla wszystkich, którym niezbędna jest aktualna i rzetelnie opracowana informacja prawna.

Najważniejsze cechy serwisu LEX to:

 • stale poszerzana i uaktualniana baza dokumentów autorskich,
 • codzienna aktualizacja,
 • łatwe przeszukiwanie rozbudowanej bazy informacji za pomocą słownika, haseł i filtrów
 • możliwość personalizacji programu poprzez dodawanie dokumentów do ulubionych czy opatrywanie ich własnymi notatkami.
 • Korzystanie z systemu LEX umożliwia dostęp do najbogatszej elektronicznej biblioteki komentarzy i monografii z zakresu różnych gałęzi prawa. W będzińskiej książnicy z serwisu LEX można korzystać bezpłatnie przy wsparciu i pomocy bibliotekarzy.  dodano: 28-01-2019
  Konkurs "Twórca i jego dzieło" w odsłonie poezji niepodległościowej w będzińskiej książnicy.

  Twórca i jego dzieło

  "Gawęda o miłości ziemi ojczystej" W. Szymborskiej, "Moja piosnka (II)" C. K. Norwida, "Póki w narodzie myśl swobody żyje" A. Asnyka, "Epigonia" W. Wencla oraz "Raport z oblężonego miasta" Z. Herberta to dzieła, z jakimi zmierzyli się uczniowie będzińskich szkół podstawowych i gimnazjów w potyczkach konkursowych, objętych honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasz Komoniewskiego. Celem organizowanego od trzech lat konkursu "Twórca i jego dzieło" jest promocja wśród dzieci i młodzieży czytelnictwa, wzbogacenie ich wiedzy o życiu i działalności artystów i twórców kultury oraz rozwijanie kreatywności i samodzielności. Trzecia edycja konkursu inspirowana 100. rocznicą odzyskania niepodległości dedykowana była poezji niepodległościowej, która silnie akcentowała nadzieje Polaków na odrodzenie wolnej ojczyzny. Eliminacje konkursowe odbyły się w dniach 22 i 23 stycznia w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

  Konkurs "Twórca i jego dzieło" obejmował trzy obszary działań: teorię (wiedza o życiu i twórczości wybranych poetów oraz znajomość wskazanych wierszy), kreację w formie teatru ilustracji (Kamishibai i internetowy mem) oraz prezentacji wiersza w formie recytacji lub w przypadku starszej młodzieży napisania opowiadania. Oceny dokonywało jury w składzie, Ewelina Grad i Aleksandra Bąk z Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie, Agata Durbacz, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Będzinie, reprezentujący będzińską książnicę Michał Fiuk oraz Monika Świergała ze Stowarzyszenia Filary Kultury.

  W kategorii wiekowej klas IV-VI szkół podstawowych zwyciężyła grupa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w składzie: Julia Nowicka, Bartosz Tołaj oraz Antonina Golik. II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w składzie: Natalia Kowalczyk, Iga Więcek oraz Sandra Gago. III miejsce przypadło dla Szkoły Podstawowej nr 10 reprezentowanej przez Marcina Dulko, Olafa Dróżdża oraz Krzysztofa Dunala. Wyróżnienie otrzymała Marta Czech, Aleksandra Wójcik oraz Klaudia Czcionka, uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową nr 13 w Będzinie.

  W kategorii wiekowej młodzież z klas VI - VII szkół podstawowych i III klasy gimnazjum zdaniem jury najlepszą drużyną okazał się zespół reprezentujący Szkołę Podstawową nr 8 w składzie: Jagoda Nowacka, Milena Karkocha oraz Kamil Kręcichwost. II miejsce przypadło Gimnazjum nr 3, które reprezentowali: Alicja Półtorak, Iwo Tondos oraz Paula Helm. Na miejscu III ulokował się zespół reprezentujący Szkołę Podstawową nr 13 w osobach, Kamil Aksamit, Jakub Świstowski oraz Julia Rudnik.

  Laureaci nagród oraz wyróżnień otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez organizatorów konkursu, Wydział Oświaty i Promocji Urzędu Miejskiego w Będzinie, Gimnazjum nr 3 w Będzinie, będzińską książnicę oraz Stowarzyszenie Filary Kultury. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki o Będzinie. Gratulujemy!
  więcej informacji

  dodano: 23-01-2019
  Duża sztuka małych dzieci

  Klub Młodego Odkrywcy

  Pierwsze warsztatowe zajęcia organizowane w ramach Klubu Młodego Odkrywcy "Duża sztuka małych dzieci" odbyły się 17 stycznia w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy. Tym razem młodzi entuzjaści zdobywania wiedzy poznawali tajniki pop-artu, który narodził się po II wojnie światowej.

  Barwny prąd artystyczny, zwany sztuką popularną, który zaistniał na fali wzrostu konsumpcjonizmu i materializmu, rozbawił młodych uczestników  komiksowym charakterem. Wesołe, proste grafiki takich artystów jak Andy Warhol, czy Roy Lichtenstein uświadomiły dzieciom nie tylko przemiany zachodzące w społeczeństwie, ale również to, że sztuka nie powinna nieść za sobą jedynie walorów estetycznych, ale również treść. Główną inspiracją warsztatów były grafiki amerykańskiego artysty, Keitha Haringa, znanego z dużej prostoty rysunków, które wielokrotnie w dosadny sposób poruszają ważne tematy.

  Po dawce cennej teorii młodzi odkrywcy sami zabrali się do tworzenia. Tym razem poznali uproszczoną wersję wypukłodruku, który po druku wklęsłym i płaskim jest jedną z podstawowych technik graficznych. Przygotowanie styropianowej formy, pokrycie jej barwnymi farbami i odbicie gotowego wzoru na kartce sprawiło uczestnikom dużo radości. Wysiłek i trud włożony w pracę został nagrodzony efektem końcowym, który do ostatniej chwili był dla dzieci nieznany.
  więcej informacji

  dodano: 21-01-2019
  Nietypowa Baba w bibliotece

  Dyskusyjny Klub Książki

  Książka "Nietypowa baba jestem", którą omawiano na styczniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki ma formę wywiadu przeprowadzonego przez córkę, Magdalenę Małecką -Wippich, ze swoją mamą, Anną Seniuk. Czytelnicy lubiący plotki i sensacje nie znajdą ich w tej pozycji, choć aktorka prostuje w niej pewne pomówienia publikowane w gazetach.

  Anna Seniuk w opowieściach skupia się przede wszystkim na genealogii rodziny, studiach aktorskich, pracy w teatrze, uczelni i na planie filmowym. Jej wypowiedzi są wyważone, ale w wielu momentach czuć emocje tworzące obraz kobiety lat 70-tych, 80-tych, której trudno pogodzić obowiązki rodzinne z pracą, będącą równocześnie pasją.

  Mówiąc o swoich studiach, a potem pracy w teatrze Anna Seniuk dostrzega duże zmiany wartości i celów w pracy aktora. Obecne pokolenia aktorów chcą szybko i za wszelką cenę osiągnąć sukces i sławę, którą Anna Seniuk wraz z uznaniem publiczności zdobyła dzięki wieloletniej pracy w teatrze, filmie, radiu oraz nieustannemu doskonaleniu warsztatu.

  A jaka jest Anna Seniuk? Najlepiej charakteryzuje ją wypowiedź córki Magdaleny Małeckiej-Wippich: "Nie zdarza się, by krzyczała. Ale po minie, oj, widać. Niektórzy podobno się boją. A może to tylko plotki? Nigdy nie powie, co myśli. Rano musi być kawa! Nie przyzna się, gdy choruje.

  Na smutki najlepsza samotność. Odżywia się bardzo niedobrze. Zje, co akurat pod ręką. Nie lubi siebie, na co dzień. I nie rozdaje uśmiechów. W podróży musi być jasiek. W modlitwie znajdzie wytchnienie. Na brak fryzury - kapelusz! Czerwone wino na relaks. Od lat bałagan w papierach. I w samochodzie nieład. Nieraz na swetrze plama (...)".

  Ot cała Anna Senuk, którą klubowicze będzińskiego DKK pokochali jeszcze bardziej.chyba:)
  więcej informacji

  dodano: 21-01-2019
  Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33 34  35  » 

  Ilość aktualności w bazie: 242

  Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
  Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

  Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.