przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Pierwsze koty za płoty

Pierwsze koty za płoty

"Pierwsze koty za płoty" - czyli wizyta milusińskich z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Filii nr VII będzińskiej książnicy.

22 października Filię nr VII Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Będzinie na osiedlu Zamkowe pierwszy raz odwiedziła grupa Rozśpiewanych Ludków z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Będzinie. Tematem przewodnim spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem.

Maluchy dowiedziały się o zasadach jakie panują w bibliotece oraz o zasadach wypożyczania książek. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania i tak otodzieci wysłuchały bajki pt.:"Kicia Kocia w Bibliotece".

Okazało się, że to ulubiona i dobrze znana bohaterka wśród przedszkolaków. Dzieciaki chętnie odpowiadały na zagadki, opowiadały o swoich ulubionych książkach, które czytają z najbliższymi. Na koniec zajęć przedszkolaki kolorowały przygotowane kolorowanki.

więcej informacji

dodano: 23-10-2019
Gadu gadu o kinie, filmie i aktorach

Gadu gadu o kinie, filmie i aktorach

Dzisiaj spotkaliśmy się w bibliotece z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie, aby porozmawiać o kinie, filmach i aktorach. Uczestnicy zajęć poznali proces powstawania filmu, dowiedzieli się, kim jest reżyser, scenarzysta i kostiumograf, a także jakie są zadania operatora kamery i montażysty. O tym, że przygotowanie scenografii, efektów dźwiękowych i kostiumów to bardzo trudny i długi proces dowiedzieliśmy się z książek "Kino: poznaj sekrety kina - jego historię, rozwój i efekty specjalne" Richarda Platta oraz "Kino" Davida Parkinsona. Znaleźliśmy w nich wiele ciekawostek i informacji, które zainspirowały dzieci do stworzenia fragmentu taśmy filmowej. Uczestnicy zajęć próbowali także swoich sił w roli aktora. Dzięki czapce czarownicy i kapeluszowi pirata wcielili się w role i zainscenizowali ciekawe scenki.

więcej informacji

dodano: 23-10-2019
Jesień w literaturze

Jesień w literaturze

Do Oddziału dla dzieci i młodzieży zawitali uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie. Wzięli udział w zajęciach poświęconych literaturze. Złota aura skłoniła do wyboru jesiennego tematu, który stał się również inspiracją przy tworzeniu liściastych prac. Jeż, lis, mysz oraz miś powstały z kolorowych liści znalezionych wokół biblioteki. Jesienne dary pojawił się również w zagadkach, które pozwoliły uczestnikom w rozrywkowy sposób zapoznać się z magiczną stroną tej pory roku.

więcej informacji

dodano: 22-10-2019
Kolejny rok akademicki Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Kolejny rok akademicki Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

7 października wystartował kolejny rok akademicki Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po hucznej inauguracji już 10 i 11 października odbyły się pierwsze zajęcia komputerowe grup początkujących i zaawansowanych. Na warsztatach komputerowych prowadzonych przez Sylwię Wiktorowicz i Violettę Urban - bibliotekarki z Czytelni MiPBP w Będzinie, studenci będą zdobywać wiedzę z praktycznej obsługi komputera: pisanie, tworzenie folderów, kopiowanie i zapisywanie plików, serfowanie po Internecie, wyszukiwanie potrzebnych informacji, obsługa poczty elektronicznej, zgrywanie zdjęć z telefonów i aparatów fotograficznych i wiele innych, przydatnych na co dzień umiejętności.


więcej informacji

dodano: 22-10-2019
Będziński Dyskusyjny Klub Książki

Będziński Dyskusyjny Klub Książki

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w będzińskiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Podczas gościnnego spotkania klubowicze burzliwie dyskutowali o reportażu podróżniczym Bartka Sabeli.

"Może (morze) wróci" jest relacją z wyprawy autora do Uzbekistanu. Głównym celem jego wyjazdu było dotarcie do Jeziora Aralskiego, które dawniej ze względu na swoją wielkość nazywane było morzem. Obecni wobec tego akwenu wodnego, które wysycha, trudno stosować takie nazewnictwo. Nieodpowiedzialne i bezsensowne decyzje oraz działania człowieka doprowadziły do zniszczenia ekosystemu tego obszaru i związanej z nim gospodarki.

Jednak zanim Bartek Sabela dotarł do celu podróży zwiedził Uzbekistan podążając między innymi dawnym szlakiem jedwabnym obejmującym Taszkent, Samarkandę i Bucharę. Autor nie trzyma się w książce chronologii, czasem przeskakuje z tematu na temat tworząc w ten sposób ciekawy kolaż. W książce znajdziemy opisy wspaniałych zabytków, trochę wiadomości historycznych. Jednakże najciekawsze wydają się być fragmenty relacji dotyczące rdzennych mieszkańców Uzbekistanu, ich zachowania, codziennego życia oraz tradycji. Opisy te cechuje duża emocjonalność, bo jak sam autor przyznaje najważniejszy jest dla niego człowiek i kontakt z nim. Dodatkowo opisy są udokumentowane licznymi fotografiami i rysunkami.

Zapiski z podróży Bartka Sabeli mają jeszcze jeden atut. Autor przedstawia fakty, odtwarza to, co widzi, nie epatując swoimi poglądami i przemyśleniami. Daje czytelnikowi przestrzeń do własnych refleksji.


więcej informacji

dodano: 21-10-2019
Biblioteka Wielkiego Człowieka

Biblioteka Wielkiego Człowieka

Biblioteka Wielkiego Człowieka to pierwszy z 10 filmów powstałych w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki "Mała książka- wielki człowiek" promujących czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci i ich rodziców.

Zapraszamy przedszkolaki wraz z rodzicami do będzińskiej książnicy po wyjątkowy prezent - Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start

Instytut Książki


dodano: 21-10-2019
Wspólny język Aktywnych Seniorów

Wspólny język Aktywnych Seniorów

Albert Einstein twierdził, że "kreatywność jest zaraźliwa". Doświadczają tego seniorzy działający w grupie plastycznej Stowarzyszenia Aktywny Wojkowicki Senior, których wystawa "Wspólny język" została otwarta 17 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.

Prezentowana w przestrzeni holu dolnego ekspozycja to pełen pomysłowości, precyzji i odwagi dowód na uniwersalność języka sztuki. 9 autorek prac to osoby z różnymi historiami, doświadczeniami życiowymi, umiejętnościami i osobowościami, które połączyła pasja artystycznego działania. Jej efekty w postaci przepięknych haftów, szydełkowych serwet, oryginalnej biżuterii, malarstwa, decoupage czy popularnego obecnie scrapbookingu to wspólny język seniorek oraz świat porozumienia artystek z odbiorcami.

Wystawa prac Teresy Jaskuły, Elżbiety Krutow, Danuty Saja, Wandy Krzemińskiej, Heleny Nowak, Ireny Herbińskiej, Zdzisławy Kiełbasy, Bogusławy Duczmal oraz Jolanty Kalinowskiej otwarta została przy dźwiękach muzyki Andrzeja Krawczyka oraz słodkości tortu. Ten intensywny świat rękodzieła artystek ze Stowarzyszenia Aktywny Wojkowicki Senior to niezwykła wizualna forma ukazania piękna oraz uniwersalnych wartości. To twórczość, którą warto zobaczyć.


więcej informacji

dodano: 18-10-2019
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8 9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  » 

Ilość aktualności w bazie: 242

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.