przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla

Olga Tokarczuk otrzymała Nobla

10 października 2019r.- to wielkie święto dla polskiej literatury - Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla, najważniejsze wyróżnienie dla pisarza na świecie??

Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia". Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróż ludzi Księgi", "Prawiek i inne czasy", "Gra na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" oraz "Bieguni", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Nasza Noblistka jest jedną z najpopularniejszych i poczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody Nike 2008 (za Biegunów). Kilkakrotna laureatka nagrody czytelników Nike. Jej powieść "Dom dzienny, dom nocny" znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej IMPAC. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Prawa do tłumaczenia jej książek zostały sprzedane już do ponad dwudziestu krajów.

Zachęcamy do sięgnięcia po dzieła Noblistki - Olgi Tokarczuk w naszej będzińskiej książnicy.


więcej informacji

dodano: 10-10-2019
Jesień u fryzjera

Jesień u fryzjera

Piękna polska jesień to kolorowe liście, kasztany, jarzębina. Możemy cieszyć się z jej uroków podczas spacerów, a także poznając wiersze i opowiadania inspirowane tą porą roku. Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie odwiedzili dziś Oddział dla dzieci i młodzieży, aby wspólnie rozmawiać o tym, co każdy z nas w jesieni kocha najbardziej. Uczestnicy zajęć, korzystając z książki Joanny Liszewskiej pt. "Wiewiórka" dowiedzieli się, jak te urocze stworzenia przygotowują się do zimy. W książce "Wiersze o porach roku" znaleźliśmy zabawny wiersz Danuty Gellnerowej pt. "Jesień u fryzjera". Opowiadanie "Jesień w Dębowej Dolinie" z książki "Bajeczki na dobranoc" zainspirowało uczestników, aby w ślad za bohaterami opowiadania wykonać jesienne obrazy. Wykorzystując ususzone wcześniej wielobarwne liście oraz materiały plastyczne uczestnicy zajęć stworzyli oryginalne prace prezentujące zwierzęta.

więcej informacji

dodano: 10-10-2019
Muzyka przez pokolenia

Ogólnopolska Noc Bibliotek 2019

We wtorkowe przedpołudnie mury naszej, będzińskiej książnicy odwiedzili studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, by móc wysłuchać specjalnie przygotowanego wykładu, zatytułowanego "Muzyka przez pokolenia". Prelegentem był menedżer kultury, organista Michał Fiuk, który wraz ze swoim gościem - śpiewaczką operową - Panią Karoliną Wieczorek, przygotował dla studentów specjalny montaż słowno - muzyczny. Gromkie brawa słuchaczy potwierdziły, że było to ciekawe spotkanie poświęcone sztuce, a w szczególności muzyce, z którą spotykamy się na co dzień, od wielu pokoleń, nie zastanawiają się jak wielki ma ona wpływ na nasze życie.więcej informacji

dodano: 09-10-2019
Ogólnopolska Noc Bibliotek 2019

Ogólnopolska Noc Bibliotek 2019

W bibliotece w nocy wcale nie musi być ciemno, cicho i strasznie. Zaświadczą o tym wszyscy uczestniczący w będzińskiej Nocy Bibliotek, podczas której sporo się działo. W ramach znajdowania wspólnego języka bibliotekarze książnicy zaprosili miłośników książek i literatury do świata języka muzyki, literatury sztuki, a także niespodzianki. Było spotkanie autorskie z Lidią Stefek, quiz z nagrodami oraz język niespodzianki. Wszyscy odebrali podstawy języka migowego, a dzieci spędziły w bibliotece uroczy wieczór z bibliotekarzami. Nie zabrakło oczywiscie chwil wspólnego czytania. Szczegóły wkrótce A tymczasem parę zdjęć dla tych co nie mogli być z nami


więcej informacji

dodano: 05-10-2019
Noc Bibliotek

Baner Noc bibliotek<li></li>

Program tegorocznej Nocy Bibliotek

Znajdźmy wspólny język

godziny od 17.00 do 20.00

 • 17.00 Rozpoczęcie wydarzenia
 • 17.15 Język muzyki: koncert młodych talentów
 • 17.35 Język literatury polskiej: Cherstomatia Staropolska i inne teksty - wspólne czytanie wybranych fragmentów literatury polskiej
 • 18.00 Język niespodzianki
 • 18.10 Migam – krótki kurs komunikowania się w języku migowym
 • 18.35 Quiz na wesoło
 • 18.45 Język sztuki: prezentacja wystawy malarstwa "Radość tworzenia" Wiesława Długosza oraz "Wspólny język" Stowarzyszenia Aktywny Wojkowicki Senior
 • 19.00 Język literatury:
  - Wierszowiązałki Joanny Mueller - transmisja online inaugurująca Noc Bibliotek i wspólne czytanie wiersza z książki "Piraci dobrej roboty"
 • 19.15. Spotkanie autorskie z Lidią Stefek i promocja książki "RozMIŁOwanie"
 • prezentacja filmu fabularnego "Ptyś i Bill" w reż. A. Charolta i F. Magniera, pokazywany dotąd w Polsce na festiwalu Kino Dzieci, nakręcony na podstawie serii komiksów klasyka gatunku - Jeana Roby
 • kącik zabaw dla dzieci
Baner Noc bibliotek<li></li>

dodano: 01-10-2019
Czy to magia czy nie magia - spotkanie autorskie z Joanną Wachowiak

spotkanie autorskie z Joanną Wachowiak

Pierwszego października będzińską książnicę odwiedziła znana dzieciom i młodzieży pisarka, Joanna Wachowiak. Przyjechała do Będzina na zaproszenie działającego w oddziale dla dzieci i młodzieży Dyskusyjnego Klubu Książki.

Pisarka jest autorką takich książek jak "Ala Baba i dwóch rozbójników", "O czym nie śniło się dorosłym", czy najnowszej, wydanej w 2019 roku "Awarii". Jej magiczna książka pt. "Kot kameleon" została nominowana w 2014 roku do nagrody Polskiej Sekcji IBBY, a zabawna i niosąca ukryte przesłanie "Baba Blaga" otrzymała wyróżnienie w IV Konkursie Literackim imienia Astrid Lindgren.

W Będzinie Joanna Wachowiak spotkała się z młodzieżą klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 1 oraz 11 w Będzinie, którą zaprosiła do świata magii i czarów, ale niekoniecznie w formie eliksirów i zaklęć. Dzięki ciekawym informacjom i przytaczanym w książkach historiom uczestnicy spotkania dostrzegli, że codzienna magia jest dużo piękniejsza niż ta pochodząca z magicznych eliksirów. Jak się okazuje poszukiwanie szczęścia, pobudzanie wyobraźni i fantazji czy czynienie dobra są bliskie wszystkim ludziom, a jednocześnie niosą z sobą magię i towarzyszącą jej często euforię. Obok rozmów pojawiły się również zabawy stymulujące kreatywne myślenie i wyobraźnię, komunikowanie z obcą cywilizacją przy pomocy języka gestów oraz detektywistyczne poszukiwania. Te i wiele innych atrakcji towarzyszących spotkaniu sprawiły, że czas spędzony w bibliotece był dla młodych czytelników wyjątkowym doświadczeniem.

więcej informacji

dodano: 04-10-2019
Jak zostać czytelnikiem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Będzinie

Jak zostać czytelnikiem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Będzinie

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie odwiedzili dziś oddział dla dzieci i młodzieży, aby dowiedzieć się jak zostać naszym czytelnikiem. Dzieci poznały zasady korzystania ze zbiorów biblioteki a także dowiedziały się, co ciekawego można u nas znaleźć. Poza bogatym księgozbiorem oferujemy bowiem książki mówione, filmy, czasopisma i gry planszowe. Aby utrwalić zdobyte wiadomości wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę o bibliotece. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik własnoręcznie wykonał zakładkę do książki, która będzie pamiątką po dzisiejszym spotkaniuwięcej informacji

dodano: 03-10-2019
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  » 

Ilość aktualności w bazie: 242

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.