przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Dkk: Zyta Rudzka "Ślicznotka doktora Josefa"

Dyskusyjny Klubu Książki

Początek upalnego lata, dom starców zwany ekskluzywnym pensjonatem i jego mieszkańcy to sceneria najnowszej powieści Zyty Rudzkiej "Ślicznotka doktora Josefa", która była przedmiotem dyskusji kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

To opowieść o przemijaniu, starzeniu się, spełnionych i niespełnionych miłościach, niespotykany dotychczas w literaturze opis starości pokolenia Holocaustu. Pani Czechna - jedna z pensjonariuszek, ofiara medycznych eksperymentów w Auschwitz pomimo upływu lat patrzy na świat oczami 12 letniej dziewczynki. Mimo starości, niedomagań i ograniczeń szczyci się, że była Miss Auschwitz. Dba o siebie, "nie zaniedbuje jak inne wdowy". Uroda i wygląd to główna wartość jaką dostrzega. To wyróżniło ją spośród innych żydowskich dzieci stojących na rampie, uratowało przed "spacerem do komina". To jej uroda zwróciła uwagę przyszłego kata i oprawcy, doktora Josefa. Specyficzna, dramatyczna i pełna dwuznaczności relacja łącząca ją z Josefem Mengele, naznaczyła Panią Czechnę w sposób tak okrutny, że nieodwracalny.

Książka "Ślicznotka doktora Josefa" zyskała uznanie krytyków literackich. Recenzje podkreślają mistrzowsko nakreślone portrety, wirtuozerskie tworzenie nastroju, niezapomniane, pełne humoru dialogi. Powieść okrzyknięto książką, która przywraca godność starości, wydobywa ją spod zniekształceń ciała, niedołęstwa i zdania na innych.

Pozycja Zyty Rudzkiej mimo, że została uznana za książkę błyskotliwą nie przypadła jednak do czytelniczych gustów większości klubowiczów. Okazało się, że odczucia i recenzje krytyków rozminęły się z odbiorem książki przez czytelników. Klubowiczów nie zachwyciła narracja powieści ani sposób kreowania i prezentowania bohaterów. Podkreślany humor i skrzące dowcipem dialogi odnajdywali z rzadka. I tylko w jednym zgodzili się z opiniami recenzentów: powieść Rudzkiej zmusza czytelnika do dotknięcia tematów trudnych i bolesnych, które każdy z nas musi oswoić sam, w sobie.

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było ostatnim przed wakacjami.

Na kolejne spotkanie klubowe zapraszamy 19 września o godz. 17.00 do klubu "Pod Sową". Tym razem pretekstem do rozmów będą książki K. Grocholi "Osobowość ćmy" oraz R. Kapuścińskiego "Podróże z Herodotem". ZAPRASZAMY !!!

Dyskusyjny Klubu Książki Dyskusyjny Klubu KsiążkiDyskusyjny Klubu Książki Dyskusyjny Klubu KsiążkiDyskusyjny Klubu Książki Dyskusyjny Klubu KsiążkiDyskusyjny Klubu Książki  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.