przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Śledztwo zdobywa nagrody

Film Śledztwo

Prapremiera filmu Eny Kielskiej Śledztwo odbyła się w naszej bibliotece w ramach Nocy Bibliotek, która miała miejsce 04.06.2016 r. Miło nam poinformować, że film został doceniony na dwóch zagranicznych festiwalach: THE AMERICAN FILM AWARD w kategorii FILM STUDENT oraz WE LIKE 'EM SHORT FILM FESTIVAL za zdjęcia Anny66 Andrzejewskiej. Więcej informacji można uzyskać: sledztwotheinquest.tumblr.com

Inspiracją do stworzenie filmu, jak twierdzi sama reżyserka, była powieść Stanisława Lema Śledztwo. Po obejrzeniu filmu łatwo dostrzec, że najważniejszymi punktami, które łączą oba dzieła jest motyw znikania ludzi, absurd oraz duszny, mroczny i tajemniczy klimat.

Fabuła filmu jest dość prosta. Prywatny detektyw przyjeżdża do miasteczka, którego plagą staje się znikanie ludzi w tajemniczych okolicznościach. Miasteczko, w którym toczy się akcja filmu nie ma nazwy, również bohaterowie określani są za pomocą funkcji jakie pełnią w społeczeństwie: detektyw, burmistrz, Dr Doktor, ksiądz, wróżka. W filmie wszystko jest umowne. Jeszcze bardziej ten brak konkretu pogłębią surrealistyczne, fantastyczne sceny. Detektyw w czasie swoich poszukiwań dociera do dziwnego, nocnego lokalu, do którego wchodzi przenikając przez niewidoczne drzwi. Spotyka w nim całą plejadę postaci z nocnego świata: transwestytę, zombie, famme fatale. Z jednej strony ten nocny lokal jest złym, zepsutym alter ego miasteczka, w którym za dnia toczy się normalne życie zwykłych obywateli. Z drugiej stanowi schronienie dla tych, którzy nie mieszczą się w ogólnie przyjętych normach społecznych. Detektywowi udaje się wyjaśnić serię zniknięć ludzi. Jednak końcowe sceny filmu stanowią kontrast dla reszty fabuły. Przyczyna znikania ludzi z miasteczka związana jest z rzeczywistym, współczesnym światem.

Śledztwo wpisuje się w nurt postmodernizmu. Reżyserka Ena Kielska bawi się gatunkami i stylistyką. W filmie możemy znaleźć elementy kryminału, fantastyki, horroru i dokumentu. Nawiązanie do ekspresjonizmu niemieckiego i filmu noir to: postać zagubionego i samotnego detektywa, szalonego naukowca, psychodelicznej famme fatale, enigmatyczna zagadka kryminalna również ciężka, mroczna atmosfera nocnej knajpy. Śledztwo jest filmem czarno-białym, zrealizowanym techniką poklatkową oraz z podłożonym dubbingiem, co dobrze wkomponowuje się w klimat i charakter obrazu.

Produkcja Eny Kielskiej wzbudza ciekawość, zdziwienie, niepokój, wstręt, uśmiech, smutek, ale również niedosyt i zaskoczenie. To sporo przeżyć jak na 20 minutowy film.

Śledztwo w pewnym stopniu związane jest z Będzinem. Część zdjęć nakręcono w naszym mieście, reżyserka Ena Kielska jest mieszkanką grodu z zamkiem. Aktor grający głównego bohatera pracuje w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji sp.z o.o. w Będzinie

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.