przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Podczas październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie klubowicze rozmawiali na temat książki Yoani Sánchez "Cuba libre. Notatki z Hawany". Wydawnictwo zawiera krótkie teksty pierwotnie zamieszczone na blogu autorki "Generación Y". Posty, w których opisane są realia życia na Kubie, obejmują lata 2007-2009. Nie są poukładane chronologicznie, lecz posegregowane według tematów przewodnich (Dwie dusze Kuby, Kultura, Czarny rynek, Informacja i dezinformacja, Filologia i retoryka, Sztuka przeżycia), które zaproponował wydawca książki, Wydawnictwo W.A.B.

Yoani Sánchez przedstawia dwa oblicza Kuby. Z jednej strony jest to kraj otwarty i przyjazny dla rządzących i turystów, którzy mogą w pełni korzystać z luksusowych hoteli, internetu, specjalnych sklepów czy wymienialnej waluty. Druga strona Kuby to obraz codziennej egzystencji przeciętnego Kubańczyka nie tylko pozbawionej przywilejów, ale przede wszystkim naznaczonej komunistycznym reżimem i nieustającą walką o normalność i wolność. Cenzura, propaganda ideologiczna, upaństwowienie przemysłu, braki żywnościowe, nieprzestrzeganie praw człowieka, trudności ze zdobyciem paszportu, kolejki, liczne absurdy rozwinęły w społeczeństwie umiejętności kombinowania, oszukiwania, to wszystko wydaje się tak odległe i nierealne, a jednak się dzieje.

Książka "Cuba libre. Notatki z Hawany" to sprzeciw wobec reżimu panującego na Kubie. Przedstawia bezsens i absurd funkcjonowania państwa, zniewolenia i upodlenia ludzi, którzy częściowo przyzwyczaili się już do systemu i na niego się godzą. Sceptycyzm nie jest czasem obcy samej Yoani Sánchez, która jednak czeka na zmiany, chce normalności w swoim kraju dla siebie, swoich dzieci i przyszłych pokoleń. Dlatego mimo wielu problemów i przeszkód nadal prowadzi blog "Generación Y", który tłumaczony jest na 17 języków, w tym język polski.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.