przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Maluje nitką jak pędzlem

Gobeliny Haftowane Teresa Orłowska

9 listopada w galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyło się otwarcie wystawy "Gobeliny haftowane". Prezentowane są na niej prace Teresy Orłowskiej. To kolejna - a druga w będzińskiej bibliotece - wystawa zorganizowana w ciągu kilkuletniej przygody artystki z haftem. Dotychczas jej prace eksponowane były w Czeladzi, Sosnowcu, Będzinie, Katowicach i Dąbrowie Górniczej. Haftowane gobeliny Teresy Orłowskiej znalazły także uznanie za granicą. Wiele z nich znajduje się w prywatnych kolekcjach w Niemczech, Austrii, Bułgarii i Finlandii.

Teresa Orłowska pochodzi z Sosnowca, ale mieszka i tworzy w Będzinie. Jest emerytowanym nauczycielem, wieloletnim dyrektorem jednego z będzińskich przedszkoli, członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Osobą niezmiernie aktywną i twórczą. Ponad 9 lat temu zaczęła swą przygodę z haftem artystycznym. W odpowiedzi na haft krzyżykowy, który wydał jej się zbyt nużący i monotonny opracowała własną technikę. Efekt końcowy jest zaskakujący. Prace wyglądają jak malowane obrazy. Igłą i nitką tworzy prawdziwe dzieła. Oryginalne i niepowtarzalne. W przeważającej części powstające prace wykonywane są według jej projektu. Czasami jednak inspiracji do swych prac Teresa Orłowska poszukuje w malarstwie mistrzów: J. Matejki, J. Kossaka i S. Pruszkowskiego.

Tematyka tkanin Teresy Orłowskiej jest niezwykle bogata i różnorodna. Od gobelinów z motywami mitologicznymi, baśniowymi i religijnymi poprzez marynistykę, pejzaże i architekturę. W wielu pracach prezentuje konie: w galopie, na pastwiskach, w bojowym szyku i zaprzęgach rydwanów. Teresa Orłowska chętnie wykonuje także haftowane portrety osób dorosłych i dzieci.

Zdolności artystyczne drzemały w Teresie Orłowskiej od zawsze. Zanim zajęła się haftem malowała na szkle, robiła zabawki z masy papierowej, "bawiła" się słomą, gipsem i skórą. 4 lata temu zaczęła pisać wiersze. W swojej poezji porusza sprawy społeczne, mówi o codzienności życia, tym co ją martwi, niepokoi i cieszy. W ostatnim czasie nawiązała współpracę z jedną z będzińskich szkół i wraz z gimnazjalistami pracuje nad przygotowaniem przedstawienia teatralnego do sztuki autorstwa Cz. Włoska.

Wystawę "Gobeliny haftowane" Teresy Orłowskiej można obejrzeć do końca miesiąca. Wstęp wolny. Zapraszamy !!!

Gobeliny Haftowane Teresa Orłowska Gobeliny Haftowane Teresa OrłowskaGobeliny Haftowane Teresa Orłowska Gobeliny Haftowane Teresa OrłowskaGobeliny Haftowane Teresa Orłowska Gobeliny Haftowane Teresa OrłowskaGobeliny Haftowane Teresa Orłowska Gobeliny Haftowane Teresa Orłowska  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.