przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

"Dżentelmen w Moskwie" Amor Towles

Dyskusyjny Klub Książki

W będzińskiej bibliotece spotykają się i rozmawiają o książkach zarówno dzieci jak i dorośli w ramach działających tu ogólnopolskich Dyskusyjnych Klubów Książki. Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie DKK dla osób dorosłych zorganizowano 19 września w otwartej niedawno na dworcu PKP filii nr 3 biblioteki. Książką, która pochłonęła w rozmowach klubowiczów była powieść "Dżentelmen w Moskwie" Amora Towlesa.

Zdaniem klubowiczów jeszcze przed rozpoczęciem lektury czytelnikowi może nasunąć się wątpliwość czy autor umiejscawiając akcję swojej powieści w Rosji będzie potrafił odtworzyć rosyjskiego ducha, przywołać nastrój tamtej epoki. I tu czeka czytelnika duże zaskoczenie. Amerykański pisarz często nawiązuje do twórczości Czechowa czy Tołstoja, skrótowo wplata motywy historyczne w główny wątek powieści. Potraktowane pobieżnie i skrótowo, ale za to rzetelnie. Zresztą głównym tematem powieści nie jest historia Rosji. "Dżentelmen w Moskwie" opowiada o uwięzieniu hrabiego Rostowa w Hotelu Metropol za napisanie wiersza, którego władze komunistyczne ze względu na jednoznaczną interpretację, uznają za wrogi. Zamykając swojego bohatera w hotelu Amor Towles odcina go od bezpośrednich informacji i dramatycznych wydarzeń dotyczących przemian w komunistycznej Rosji. O tragicznych wydarzeniach hrabia Rostow dowiaduje się od znajomych i przyjaciół. Ich postawy wobec zmian są różne. Jedni są zwolennikami komunizmu, aparatczykami, drudzy starają przystosować się do obecnego systemu, jeszcze inni z początkowej euforii i zaślepienia ideologią nagle przechodzą przemianę i zaczynają dostrzegać panujący wokół terroryzm, sprzeciwiają się i zostają ukarani.

Głównym tematem powieści jest problem wolności. W każdym systemie społecznym, nawet najbardziej represyjnym człowiek może pozostać wolnym i zachować własną tożsamość. Autor chce nam powiedzieć, że bez względu na sytuację, w której znajduje się człowiek może pozostać wolnym, ponieważ wolność mamy w sobie. Hrabia zamknięty w hotelu zachowuje swoje zasady, wartości i prawość. Dzięki temu wolność staje się dla niego stanem umysłu i ducha. W opinii klubowiczów powieść niezwykle interesująca i godna polecenia przeczytania!


Dyskusyjny Klub Książki Dyskusyjny Klub Książki Dyskusyjny Klub Książki Dyskusyjny Klub Książki Dyskusyjny Klub Książki Dyskusyjny Klub Książki

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.