XV Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego

"Planszogranie w Bibliotece". Pod takim hasłem przebiegło tegoroczne Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego, które odbyło się dziś w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Będzina reprezentowany przez Pełnomocnika, Pana Rafała Adamczyka.
Organizowane od 15 lat forum służy wymianie doświadczeń zawodowych oraz integracji środowiska bibliotekarskiego. Kolejne lata jego organizacji, podczas których podejmowane były różnorodne działania wzmacniające interpersonalne merytoryczne kompetencje bibliotekarzy, nieustannie zaświadczają o potrzebie i celowości tego przedsięwzięcia. W tym roku w świecie bibliotekarzy województwa śląskiego prym wiodły gry planszowe, popularnie zwane planszówkami. O różnych funkcjach gier planszowych, różnych grupach ich odbiorców, a także o zmieniających przestrzeń miasta w wielką planszę do gry grach miejskich mówili zaproszeni do biblioteki prelegenci. Mateusz Kościelnicki z serwisu Silesia on Board prezentował nowoczesne gry planszowe, wskazując, dla kogo są przeznaczone, kto może z nich korzystać i w jaki sposób można je wykorzystać. Z kolei Bartłomiej Zbączyniak i towarzysząca mu uczennica, Emilia Bydłowska, z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego w Bytomiu wskazali praktycznie, jak wykorzystywać planszówki, jako narzędzia do pracy z dziećmi intelektualnie niepełnosprawnymi.
Na tegorocznym forum nie zabrakło miejsca dla popularnych gier miejskich wykorzystujących przestrzeń miejską, jako istotny element rozgrywki. O ich walorach, cechach łączących formy charakterystyczne dla happeningów ulicznych oraz gier komputerowych, harcerskich podchodów czy górskich rajdów mówił Karol Baranowski z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie. Specjalizując się w projektowaniu, tworzeniu oraz przeprowadzaniu gier miejskich prezentował uczestnikom forum szerokie możliwości wykorzystania gier miejskich w bibliotece, nie zapominając podkreślić, w jaki sposób gry pomagają przyciągnąć do biblioteki czytelników. Praktyczne przygotowania i realizację gier miejskich w przestrzeni biblioteki omówiła z kolei Beata Marcinkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi, dzieląc się swoim organizatorskim doświadczeniem.
Zaprezentowano także nietuzinkową, pełną ciekawych i zaskakujących przygód rodzinną grę miejską organizowaną od kilku lat przez Miasto Będzin, w której jednym z punktów, który należy odwiedzić jest biblioteka.
"Planszograniu w bibliotece" towarzyszył stolik ekspercki z grami planszowymi prowadzony przez bibliotekarzy oddziału dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy oraz rozgrywki planszówek, których uczestnikami byli pensjonariusze Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Będzinie- Warpiu, a które poprowadził Pan Mateusz Kościelnicki.















