przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Czytanie wzmacnia nie tylko podczas Nocy Bibliotek

Noc bibliotek

Siódma edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek już za nami. Tegoroczne hasło wydarzenia "Czytanie wzmacnia" inspirowało wiele ciekawych i innowacyjnych pomysłów realizowanych w bibliotekach w całej Polski. Wśród nich nie mogło zabraknąć będzińskiej książnicy, która w sobotę 9 października, zapraszała do nocnych ksiąg czytania do mieszczącej się w budynku Dworca PKP Filii nr 3. Wzniesiony w 1931 roku, w modernistycznym stylu budynek Dworca zobowiązywał bibliotekarzy do zaprezentowania mieszkańcom miasta wyjątkowej oferty. Jedną z propozycji, która cieszyła się największą uwagą odwiedzających była możliwość zobaczenia najcenniejszych dzieł znajdujących się w zbiorach będzińskiej książnicy. Mowa o perełkach będzińskiego księgozbioru, czterech starodrukach, z których najstarszy "Zielnik Herbarzem z ięzyka łacińskiego zowią" autorstwa Syreńskiego Szymona pochodzi z 1613 roku. Pozostałe starodruki, nieco młodsze, pochodzące z 1737, 1765 i 1790 roku, podobnie jak zielnik zachowane w bardzo dobrym stanie cieszyły zmysły niejednego bibliofila.

Obok prezentacji starodruków bibliotekarze zachęcali do zapoznania się z "Wycinkiem świata biblioteki" zawartym w okolicznościowej wystawie nawiązującej do obchodzonego , w tym roku jubileuszu 75-lecia będzińskiej książnicy, z której największym powodzeniem cieszyły się kroniki, rejestrujące najważniejsze chwile i wydarzenia z życia instytucji. Odwiedzający bibliotekę goście zgodnie z hasłem Nocy Bibliotek wzmacniali się czytając wspólnie - i z osobna - wiersz Joanny Mueller "Co to za tuba, co to za wzmacniacz", wypożyczając do domu książki i inne zbiory biblioteczne, zasiadając w wygodnych fotelach i oglądając film familijny "Operacja Człowiek w czerni", słuchając koncertu wierszy poetów międzywojnia w wykonania kompozytora, poety i instrumentalisty Adama Struga czy też .. oglądając mecz.

Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek zapominalscy w Będzinie łapali także jedyną w swoim rodzaju okazję, oddając zaległe (wypożyczone w okresie marzec 2020 - sierpień 2021) materiały biblioteczne, bez ponoszenia konsekwencji finansowych. W sumie z oferty Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie w święto czytania i bibliotek skorzystało ponad 150 osób, które m.in. zwróciły 90 materiałów bibliotecznych i wypożyczyły 115 książek. Wzmocnieniem relacji łączących bibliotekę z jej Użytkownikami zajęła się ekipa bibliotekarzy, którzy już nie raz pokazali, że umieją i lubią działać niekonwencjonalnie. Tym razem przyjmowali swoich gości nie tylko z otwartością charakterystyczną dla instytucji kultury, ale również w strojach inspirowanych "Bajkami z mchu i paproci". Dziękujemy wszystkim za obecność


noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.