przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Opowieść o niezwykłej więzi Marie i Blanche

dkk

Pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone zostało książce Olova Per Enquista Enquista Opowieść o Marie i Blanche. Nie przypadkowo, bowiem rok 2011 jest Rokiem Marii Skłodowskiej - Curie, której osoba jest mocna eksponowana w książce Enquista , w dużej mierze opartej jest na faktach. Autor podejmuje w niej trudne kwestie szalonej miłości, wykluczenia społecznego, tragicznej choroby będącej efektem napromieniowania, w wyniku którego jedna z bohaterek traci obie nogi i rękę, problemu osób niezrównoważonych psychicznie i emancypacji kobiet.

Książka Olova Per Enquista Opowieść o Marie i Blanche jest opowieścią o miłości, nietypowej miłości. Wydaje się, że głównym motywem napisania tej książki, było wydobycie z otchłani zapomnienia postaci Blanche Wittman, najsłynniejszej pacjentki francuskiego psychiatry Jean-Martina Charcota (1825-1893). W znanym szpitalu psychiatrycznym Salpetriere przebywały kobiety cierpiące na histerię. Szpital był również przytułkiem dla niepełnosprawnych, nieuleczalnie chorych, prostytutek, żebraków i osieroconych dzieci. Całą tą zbieraninę ludzi nazywano pacjentami, nikomu jednak nie zależało na ich leczeniu. Blanche była jedną z nich. Tyle, że doktor Charcot wprowadzał ją w stan hipnotyczny, który miał leczyć rzekomą histerię. Pokazy cieszyły się duża popularnością, a między Blanche przebywającą w szpitalu przez 18 lat, a Charcotem powstała dziwna emocjonalna więź, którą Blanche brała za miłość.

Po opuszczeniu szpitala Blanche pracuje jako asystentka polskiej laureatki nagrody Nobla Marie Skłodowskiej -Curie, która wtedy pracuje nad fascynującą świecącą poświatą, radem. Kobiety z czasem połączyła praca oraz nieszczęśliwa miłość. Marie, po śmierci męża wikła się w romans z żonatym mężczyzną wywołując tym zgorszenie i skandal, który zagraża jej karierze naukowej. Motyw gwałtownego uczucie, miłości która spala, przy której traci się zmysły powoduje, że Marie i Blanche łączy niezwykła przyjaźń...

Powieść Enquiste nie jest łatwą lekturą, ale zmusza do refleksji , a przede wszystkim wydobywa z niepamięci postać Blanche Wittman.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ZAPRASZAMY 16 lutego o godz. 17.00 Dyskusja dotyczyć będzie książki 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła.

dkk dkk

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.