przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Scena maturalna.

maturalna

Kim są dla nas czarownice? Postaciami z bajek, mieszkającymi w chatkach na kurzej stopce, starymi. Brzydkimi kobietami z zakrzywionym nosem? Na te i inne pytania starano się znaleźć odpowiedź podczas warsztatów inaugurujących "SCENĘ MATURALNĄ" w będzińskiej bibliotece. Inspiracją do zorganizowania warsztatów teatralnych stały się słowa krytyka teatralnego Petera Brooka, który powiedział weźmy dowolną przestrzeń i nazwijmy ją naga sceną. Niechaj w tej przestrzeni porusza się człowiek, nazwijmy go aktorem. Niech obserwuje go inny człowiek, nazwijmy go widzem - i to już wszystko czego potrzeba, by spełnił się akt teatru.

Warsztaty przygotowane z myślą o przyszłych maturzystach zostały poświęcone wizerunkowi czarownic w literaturze i sztuce. Wybór tematu nie był przypadkowy. To efekt prowadzonych w czytelni naukowej niemal rok konsultacji maturalnych, z których wynika, że obecnie to jeden z popularniejszych tematów prezentacji maturalnych. Ponieważ temat przedstawia związek literatury ze sztuką, wymaga umiejętności "czytania" obrazu, rzeźby, utworu muzycznego, dzieła filmowego czy teatralnego. Stąd też pomysł bibliotekarzy, by przybliżyć młodzieży temat w nieco inny, szerszy sposób. I nowa inicjatywa w postaci "SCENY MATURALNEJ". Do współpracy zaproszono Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie, który udostępnił kostium czarownicy oraz aktora teatru Lalki i Aktora "ARENA" z Będzina Waldemara Musiała, który poprowadził warsztaty. Ich celem było m.in. zwiększenie udziału kultury w procesie edukacji, propagowanie wśród młodzieży aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz przybliżenie i upowszechnienie teatru jako środka kultury wysokiej. Uczestniczącej w spotkaniu młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie została przedstawiona także prezentacja multimedialna "Historyczne ujęcie postaci czarownicy" przygotowana przez pracowników biblioteki, z dużą ilością cytatów, nawiązań i odwołań do sztuki oraz obszerną bibliografią.

Zainaugurowaną podczas tegorocznego ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek "SCENĘ MATURALNĄ" biblioteka planuje kontynuować w przyszłości. Zaprasza do współpracy nauczycieli języka polskiego, bibliotekarzy oraz młodzież, która w ramach indywidualnych konsultacji maturalnych może liczyć na pomoc w doborze literatury oraz przygotowaniu bibliografii.

maturalna maturalna maturalna maturalna maturalna maturalna maturalna maturalna

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.