przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Z odwiedzinami u mistrza Andersena

Z odwiedzinami u mistrza Andersena

Tradycją będzińskiej biblioteki stało się organizowanie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek wyjazdów seminaryjnych bibliotekarzy. W tym roku bibliotekarze postanowili podążyć śladem duńskiego baśniopisarza, Hansa Christiana Andersena. Ponieważ krainą twórczości Andersena jest Kopenhaga popłynęli do Danii odkrywać świat jego baśni.

Odwiedzili najstarszą dzielnicę miasta, XVII wieczny Nowy Port. W gwarnej, pełnej turystów dzielnicy zwróciły uwagę zaciszne i zadbane podwórka z drewnianą zabudową o bajkowym charakterze. To tutaj pod numerem 67., a potem 18. mieszkał Hans Christian Andersen. To tutaj wydał po raz pierwszy swoje baśnie. Bibliotekarze udali się także do najbardziej obleganego przez turystów miejsca w Kopenhadze, jakim jest morskie wybrzeże. Tutaj na głazie przysiadła wpatrzona w dal Mała Syrenka, która od 100 lat jest symbolem miasta. Podczas wizyty w Kopenhadze nie mogło zabraknąć także spotkania z samym H.Ch. Andersenem, którego pomnik znajduje się w okolicach Placu Ratuszowego.

W trakcie spaceru po stolicy Danii wrażenie zrobiła na bibliotekarzach Royal Library, duńska Biblioteka Królewska, w której zbiorach znajdują się rękopisy i pierwsze wydania baśni Andersena. Stojący na kopenhaskim nabrzeżu budynek biblioteki został rozbudowany (elewacja wyłożona czarnym granitem) i jest obecnie siedmiopiętrową bryłą z rozświetlonym atrium. W budynku mieszczą się księgarnie, kawiarnie, restauracje oraz centrum badawcze i archiwum. Na tarasie oraz tzw. Hallu Królowej odbywają się koncerty, panele dyskusyjne i imprezy kulturalne, sprawiając że biblioteka jest lubianym przez mieszkańców Kopenhagi centrum życia towarzyskiego i kulturalnego miasta.

Na trasie zwiedzania będzińskich bibliotekarzy znalazło się także szwedzkie miasteczko Malmö, do którego prowadzi z Danii 17 kilometrowy most Oresundsbro (tunel, sztuczna wyspa, most) oraz miasta polskiego wybrzeża: Świnoujście i Międzyzdroje.

Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena Z odwiedzinami u mistrza Andersena

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.