przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Trwają zapisy do najbardziej znanej będzińskiej imprezy - jubileuszowej, XX edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 listopada. "Liczymy, że ze względu na jubileusz naszym przeglądem zainteresuje jeszcze więcej ludzi, chcących wyśpiewać swą radość z Bożego Narodzenia" - mówią organizatorzy.

Przez cały grudzień w 38 ośrodkach eliminacyjnych zlokalizowanych na terenie całej Polski, a także w trzech na Ukrainie i jednym na Białorusi odbędą się przesłuchania eliminacyjne mające wyłonić najlepszych wykonawców. W ubiegłym roku zgromadziły one blisko 20 tys. uczestników (ponad 1 800 podmiotów wykonawczych).

Eliminacje w naszym mieście, w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Sportowej, odbędą się 11 grudnia. Do udziału w festiwalu zaproszeni są wszyscy amatorzy (w tym uczniowie i absolwenci szkół muzycznych I stopnia) - soliści i duety, a także chóry, schole parafialne, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne oraz grupy ludowe w różnych kategoriach wiekowych.

Zwycięzcy z wszystkich ośrodków eliminacyjnych (ok. 150 wykonawców) zostaną zaproszeni do Będzina w dniach 16 do 18 stycznia 2014 r. na przesłuchania finałowe. Tu będą mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności przed jury, któremu przewodniczyć będzie mu dr Michał Sławecki (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie) wspierany przez prof. Martę Kierską-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) oraz ks. dr Pawła Sobierajskiego (Akademia Muzyczna w Katowicach).

Zwieńczeniem festiwalu będzie Koncert Galowy połączony z ogłoszeniem listy laureatów, który odbędzie się 19 stycznia w kościele na Syberce. Jubileusz zobowiązuje do podsumowań, więc tegoroczny koncert stanowić będzie... podróż w czasie, a wśród wykonawców znajdą się także laureaci poprzednich edycji. Za oprawę koncertu, który co roku stanowi niesamowite artystyczne przeżycie i jest perłą w festiwalowej koronie, odpowiada Teatr Dzieci Zagłębia.

Ze względu na jubileusz formuła festiwalu została dodatkowo wzbogacona o naukowe sympozjum udowadniające to, o czym z festiwalowej praktyki wiadomo od dawna - jak ważne dla polskiej tożsamości, kultury i religijności są kolędy i pastorałki. Na odbywające się w dniach 13-14 stycznia pod hasłem "Kolędy i pastorałki w kulturze polskiej" sympozjum, organizowane wspólnie z Akademią Muzyczną w Katowicach zaproszeni są wszyscy chętni, szczególnie zaś nauczyciele akademiccy uczelni muzycznych oraz dyrygenci i instruktorzy zespołów z całej Polski. Organizatorzy liczą także, iż stanie się ono platformą wymiany doświadczeń z innymi festiwalami.

"Przez lata nasz festiwal wypracował mocną pozycję na kulturalnej mapie nie tylko Śląska, ale i całej Polski. Z niewielkiej, lokalnej imprezy urósł do rozmiarów, które corocznie miło zaskakują samych organizatorów pokazując, że niezbędne jest przedsięwzięcie pozwalające przedłużyć radość najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych świąt - Bożego Narodzenia" - mówi dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Szczegóły i możliwość rejestracji na stronie festiwalu - www.mfkip.pl.

XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.