przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Jan Dorman i Jego Teatr

Jan Dorman i Jego Teatr

Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie wydał książkę poświęconą obecnej działalności Teatru jaki i jego założycielowi, Janowi Dormanowi. Promocja wydawnictwa odbędzie się 27 listopada 2013r. o godz. 17.00 w siedzibie Teatru.

Publikacja pt "Jan Dorman i Jego Teatr/Jan Dorman and His Theatre", którą Państwu prezentujemy to niezwykle cenna książka dokumentująca życie teatralne Będzina - wczoraj i dziś. Na jej zawartość składają się dwie uzupełniające się części.

Pierwsza z nich pt. "Zdarzyło się" jest zapisem wydarzeń, odbywających się w Teatrze Dzieci Zagłębia w trakcie Jubileuszu 60. urodzin będzińskiej sceny, trwającego w latach 2010-2012, a zakończonego obchodami Będzińskiego Roku Kultury z okazji przypadającej w 2012 roku setnej rocznicy urodzin założyciela i patrona Teatru, Jana Dormana. Składające się na tę część liczne fotografie, fragmenty recenzji, opisy wydarzeń stanowią bogaty materiał faktograficzny, dokumentujący tym samym obfitujące życie teatralne nie tylko Teatru Dzieci Zagłębia, ale i całego miasta, które pod postacią przeglądów i konkursów teatralnych dla uczniów kultywuje tradycję wychowywania poprzez teatr, zapoczątkowaną przez Dormana.

Część druga wydawnictwa poświęcona jest właśnie Janowi Dormanowi - twórcy Teatru Dzieci Zagłębia, jego wieloletniego dyrektora, reżysera, eksperymentatora, plastyka, wizjonera - słowem wielkiego artysty, który wyprzedził czasy, w jakich przyszło mu żyć. Na "dormanowską" część wydawnictwa składają się materiały: artykuły i referaty poświęcone twórczości, recepcji i znaczeniu dorobku Jana Dormana. Część z artykułów powstała na zamówienie Teatru, inne zostały wygłoszone podczas dwóch konferencji popularnonaukowych poświęconych Dormanowi, a odbywających się w Będzinie kolejno w roku 2011 i 2012. Materiał ten jest niezwykle cenny z kilku powodów. Po pierwsze, większość referatów nie była do tej pory publikowana; po drugie - teksty te są dowodem oryginalności dormanowskich koncepcji, po trzecie - przypominają o Janie Dormanie - wciąż mało obecnym wśród innych zasłużonych twórców, budowniczych tradycji polskiego teatru XX wieku.

Nie bez znaczenia jest również to, że publikacja została w całości przetłumaczona na język angielski, co czyni ją jeszcze bardziej dostępną i powszechną. Dzięki tłumaczeniom wszystkich tekstów obcojęzyczni pracownicy naukowi, krytycy i miłośnicy teatru w Polsce będą mieć ułatwiony dostęp do posługiwania się treściami zwartymi w książce.

Książka została także starannie przygotowana pod względem szaty graficznej. Na okładce wykorzystany został motyw zaczerpnięty z plakatu autorstwa Profesora Tadeusza Grabowskiego, artysty przez wiele lat współpracującego z Janem Dormanem i będzińskim teatrem.

Mamy nadzieję, że publikacja ta przyczyni się do popularyzacji działań artystycznych Teatru Dzieci Zagłębia, rozpropagowania nazwiska Dormana w Polsce i w świecie oraz stanie się przyczynkiem do dalszych rozważań na temat Jana Dormana i jego teatralnych praktyk.

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami recenzentów książki:

Publikacja jest niezmiernie wartościowa, gdyż zawiera materiały przypominające wielką postać artysty teatru lalkowego i dziecięcego - Jana Dormana. Prof. Dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

To książka ważna i potrzebna, bo upomina się o pamięć o Janie Dormanie i jego dziele, a przy tym wyznacza miejsce tego nietuzinkowego twórcy w historii współczesnego teatru. Danuta Lubina-Cipińska, pisarka, krytyk teatralny "Śląska" i "Rzeczpospolitej".

Po przeczytaniu książki - starannie wydanej przez Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie - zainteresowani działaniami tego niezwykłego artysty mogą czuć się usatysfakcjonowani. Liczbą podanych wiadomości, ich usystematyzowaniem i analizą różnych form aktywności twórczej i popularyzatorskiej Jana Dormana. Henryka Wach-Malicka, krytyk teatralny "Dziennika Zachodniego".

Wydana przez teatr książka, poświęcona jubileuszowi 60-lecia Teatru Dzieci Zagłębia, dokumentująca wydarzenia i badania nad fenomenem Jana Dormana, pokazuje realny wpływ myśli Dormana na codzienną praktykę. Dr Jagoda Hernik-Spalińśka, Instytut Sztuki PAN Warszawa.

Wydawnictwo jest istotnym ogniwem opisującym i dokumentującym proces rozwoju estetyki polskiego teatru dla dzieci, a także znaczenie dokonań funkcjonującego w tym procesie artysty, wizjonera teatru oraz wychowawcy dzieci i młodzieży - Jana Dormana. Ryszard Klimczak, redaktor naczelny "Dziennika Teatralnego".

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wieczór promocyjny poświęcony publikacji, który odbędzie się 27 listopada 2013 r. o godz. 17.00 w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę.

Publikacja została dofinansowana z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.