Grzegorz Pieńkowski

Pochodzi z Będzina. Przez kolejnych 10 lat pracy zawodowej w Miejskim Zespole Szkół Nr 1 starał się poprzez różne inicjatywy i przedsięwzięcia, ukazujące piękno literatury polskiej, zaszczepić w młodym pokoleniu miłość do języka ojczystego. Był m.in. inicjatorem oryginalnych form poznawania dzieł polskiej literatury klasycznej. Swoim pomysłem zainteresował nie tylko młodzież, ale i ich rodziny. Dzięki temu staraniem rodziców i uczniów ręcznie przepisane zostały dzieła Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" i Juliusza Słowackiego "Król - Duch". Efekt tej pracy wzbogaca obecnie kolekcję zbiorów specjalnych Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.
Grzegorz Strzembosz - Pieńkowski jest autorem kilkunastu książek elektronicznych (w tym sztuk teatralnych i cyklów esejów), tzw. e - booków udostępnianych (nieodpłatnie) na stronie www będzińskiej biblioteki. Są to:
"Obraz", "Jeśli nie będę pamiętał", "Plan", "Zasłona", "Wnet zapragnę skrzydeł", "Imię moje jak dźwięk pusty", "Miastoprojekt", "Same tylko płótna", "Chata , którą wieki roztrącą" i "Dialog pod zamkiem".
Od lat współpracuje z licznymi szkołami i instytucjami. Jest osobą mocno zakorzenioną w mieście , stale troszczącą się o jego przyszłość i potencjał intelektualny. Chętnie przyjmuje zaproszenia na spotkania z młodzieżą i prowadzi prelekcje na ciekawe tematy. W 2007 roku takie spotkania miały miejsca w : - Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie - "Lektury Europejczyka i Polaka" - I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Będzinie - III Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Będzinie
Grzegorz Pieńkowski jest także autorem niekonwencjonalnych lekcji historii o Będzinie i będzińskich Żydach. Jako pasjonat historii Będzina posiada imponującą kolekcję bogatych zbiorów, które chętnie udostępnia przy realizacji różnych przedsięwzięć. Z jego pomocy korzystali m.in. autorzy - uczniowie gimnazjum Nr 3 w Będzinie - zwycięskiego projektu pt. "Będzin - śladami historii" promującego miasto Będzin, który zajął I miejsce w konkursie Cyberfair.
W kręgu jego zainteresowań mieszają się "okruchy" wspomnień mieszkańców Będzina. Tworzą one nową jakość w interpretacji śladów przeszłości i stanowią inspirację do nowych dróg, którymi w tym mieście podążamy.
Oryginalność, wrażliwość, ekspresja i warsztat to cechy , którym nadaje najwyższą rangę. Jest osobą, która wyraźnie zaznacza swoją obecność w mieście. Otwarty na wszelką współpracę, wnosi nową jakość w spojrzeniu na historię miasta Będzina. Ładunek intelektualny efektów pracy Grzegorza Pieńkowskiego i jego pasja literacka zaświadczają o ogromnym potencjale twórczym z jakiego miasto czerpie.
Zainteresowania:
- dzieje miasta Będzina i jego mieszkańców
- literatura
- życie i twórczość Juliusza Słowackiego
E-booki autorstwa Grzegorza Pieńkowskiego
- Gdzieś w ostatecznej krainie
- Obraz
- Jeśli nie będę pamiętał...
- Imię moje jak dźwięk pusty : Cykl esejów
- Miastoprojekt Nr 1/358
- Plan
- Brzozowicka
- Brzozowicka c.d.
- Z wizytą na Alasce
- Artykuły





















































