Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie 2023 upłynęło w niezwykle klimatycznej przestrzeni nadprzemszańskich bulwarów, wpisujących się doskonale jako tło powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Dopisała pogoda, fantastycznie czytający goście oraz publiczność z niezastąpioną otwartością na to, czym tym razem zaskoczą bibliotekarze A ci postanowili zabrać wszystkich w literacką podróż ukazując to co w powieści najpiękniejsze, co daje obraz ówczesnego społeczeństwa i nostalgicznego piękna Niemna. Były więc czytane opisy przyrody, z których słynie lektura oraz przybliżające postacie kobiet. Bowiem "Nad Niemnem" to wieloaspektowa panorama prezentująca życie w dziewiętnastym wieku, w tym rodzącą się emancypację i niezależność kobiet.
Każdy z uczestników Narodowego Czytania otrzymał swój egzemplarz książki, w której mógł złożyć pamiątkową pieczęć, były zakładki do książek i tradycyjnie upamiętniające spotkanie przypinki. Niektórzy mogli także otrzymać książkę niespodziankę, którą w tym roku była publikacja "Album kwiatowe" Elizy Orzeszkowej, ktora ukazuje botaniczne zainteresowania autorki. Karty z tego przepięknego albumu towarzyszyły także gościom w postaci wystawy. Wszystko udało się zorganizować dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Będzina oraz Starosty Będzińskiego, którzy objęli patronatem honorowym wydarzenie.

Z kolei za sprawą literatury i poczęstunku, udało się naszych gości przenieść na dwór w Korczynie...i zaścianek Bohatyrowiczów. Umożliwili nam to posiadający wielkie serce sponsorzy. Dziękujemy serdecznie sklepowi MaJa z Będzina, firmie Ardamex z Będzina, będzińskiemu Kołu Pszczelarzy oraz piekarni rodzinnej PETRA - Piotr Tomczyk z Bedzina - Syberki. 
Narodowe Czytanie nie miałoby takiego wymiaru, gdyby nie współpraca z niezawodnym Ośrodek Kultury w Będzinie, zawsze gotowym do łączenia sił i współpracy Muzeum Zagłębia w Będzinie, życzliwemu BUTW oraz fantastycznej ekipie Ośrodka Sportu i Rekreacji, którym najpiękniej jak potrafimy dziękujemy.
Będzińskie Narodowe Czytanie z roku na rok staje się z rozmachem przygotowywanym widowiskiem literackim, w którym nie brak także akcentów muzycznych. W tym roku towarzyszyła nam piękna, powstała w XVIII wieku w Galicji pieśń ballada "Ty pójdziesz górą..." , którą wyjątkowo klimatyczne śpiewali wraz z publicznością pracownicy biblioteki.
Wszystkim gościom, którzy poprzez udział w tegorocznej edycji akcji wspierali promocję czytania, składamy gorące podziękowania za Państwa życzliwość, otwartość i poświęcony czas. A wszystkich już dziś zapraszamy na spotkanie za rok....tym razem z "Kordianem" Juliusza Słowackiego.