Widowisko Symbole Narodowe RP

Widowisko Symbole Narodowe RP

Widowisko Symbole Narodowe RP
 
Symbole narodowe służą podtrzymywaniu jedności narodowej, stanowią o tożsamości państwa, narodu oraz obywateli. Są wyrazem patriotyzmu, czci, szacunku i wartości narodowych, a ich dzieje to także część historii państwa. Każdy Polak wie, że symbolami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej są: godło – Orzeł Biały, barwy biało-czerwone oraz hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Nie każdy jednak zna ich długą, sięgającą nawet czasów piastowskich historię i rozumie znaczenie.
Projekt „Widowisko Symboli Narodowych RP” realizowany właśnie przez bibliotekę w Będzinie, ma na celu podniesienie stanu wiedzy o symbolach Rzeczpospolitej Polskiej, pokazanie Polski jako silnego ogniwa, które scala wspólnotę obywatelską poprzez symbole narodowe i rozbudza postawy patriotyczne.

 
Jednym z trzech elementów projektu było „Widowisko Symboli Narodowych RP”, które odbyło się 21 września. W przestrzeni miasta wybrzmiały donośnie „Czerwone Maki na Monte Cassino” z tekstem polskiego poety Feliksa Konarskiego i muzyką Alfreda Schütz’a w interpretacji rodowitej będzinianki Eweliny Binkowskiej, piosenka autorstwa Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę” oraz utwór „Kocham Wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni, które zaprezentował wspaniały artystyczny duet: Wioletta Malchar – Orynicz oraz Daniel Orynicz- Cebula, w interpretacji których to artystów publiczność wysłuchała również utworu „Psalm stojących w kolejce” autorstwa Wojciecha Trzcińskiego, piosenkę „Ojczyzna ma droga” oraz „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” Grzegorza Tomczaka.
Podczas widowiska, które prowadziła Karolina Kozieł i Wojciech Szymiec uczniowie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, nie mogło zabraknąć słowa poetyckiego, które prezentowała aktorka teatralna i telewizyjna, Gabriela Frycz. W jej interpretacji wybrzmiał wiersz „Pokolenie” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, utwór Tadeusza Gajcego „Wczorajszemu”, „Modlitwa o nieśmiertelności” Tadeusza Borowskiego oraz wiersz „Trzeba” Zdzisława Trońskiego.
Wśród słów i muzyki, nie zabrakło również ciszy, którą uczestnikom wydarzenia zaoferował Jakub Kabus, aktor i reżyser teatru pantomimy Teatru HoM, który świetnym spektaklem nawiązał do historii polski eksponując postać słynącego z ciętego dowcipu i przenikliwości politycznej Stańczyka.
Podczas widowiska nie zabrakło informacji o symbolach narodowych Polski, które uczestnicy mogli obejrzeć na wystawie prezentowanej w bibliotece, fragmentu przemowy gen. Andersa ,dowódcy 2 Korpusu Polskiego, który wybrzmiał z towarzyszeniem utworu w wykonaniu i aranżacji Oli Turkiewicz z repertuaru Koncertu Niepodległa oraz hymnu. Mazurka Dąbrowskiego wykonał Chór i Orkiestra Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Będzinie
W związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 665.lecia nadania praw lokacyjnych miastu Będzin, nie sposób było nie wspomnieć o lokalnych symbolach miasta, którymi zgodnie z Uchwałą II/2/2018 Rady Miejskiej Będzina z dnia 29 listopada 2018 roku w sprawie Statutu Miasta są: herb, flaga, hejnał i sztandar.
Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”
Organizatorzy: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie
Partnerzy: Urząd Miasta w Będzinie , Ośrodek Kultury w Będzinie, Będzin Arena, PSM I st. im. Fryderyka Chopina w Będzinie, I L O im. M. Kopernika w Będzinie, Stowarzyszenie Filary Kultury,
34 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej.
Partnerzy medialni: TVP3 Katowice, Radio eM, Aktualności Będzińskie